Päivitys win7 32bit -> 64bit

päivitystä pukkaa

Kun on nyt uusi kone käytössä, ajattelin päivittää vanhaa konetta vähän sujuvammaksi.

Koneessa on nyt E6600 ja 4 GB muistia. Käytettävissä 32 bittisyyden takia vain noin 3 GB. Emo on P5B deluxe wifi.

Alun perin koneessa oli Vista Ultimata 32bit. Päivitin sen myöhemmin win7 Ultimate 32 bittiseksi. Ajattelin lisätä koneen muistin 8 Gigaan. Sen käyttöhän vaatii 64 bittisen win7.n.

Tuo win7 Ultimate, jolla päivitin Vistasta win7:aan on täysiversio 32- ja 64-bittiselle. Bittisyyden vaihto vaatii windowsin asennuksen puhtaalta pöydältä. Onko tuossa odotettavissa jotakin ongelmis aktivoinnin suhteen. Lisäisin siis samassa yhteydessä muistia ja vaihtaisin ehkä prosessorin 4-ytimiseksi, jos saan käytetyn edullisesti, mieluiten Q9550 tai Q9650, ehkä Q6600:kin tyydyn. Bios on päivitetty tuoreimpaan, joka tukee noita prosessoreita.

6

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viimeistään puhelinaktivoinnilla pitäisi hoitua tuo.

    • päivitystä pukkaa

      Tuo itsellänikin on mielessä. Paitsi muistin lisäys ja prosessorin vaihto on edessä myös käyttiskovalevyn vaihto varmuuden vuoksi. Se löytyy kaapista valmiina. MS voi noiden muutosten jälkeen jo tulkita, että on eri kone kuin alkuperäinen.

    • järkikäteen

      Ja mikä on moisen operaation käyttöarvo?

    • ällö$oft

      micro$oftin piiitkän hölmöyslistaan kuuluu tämäkin eli asennus ei katso esim. muistin määrää vaan asentaa saman bittisyyden kuin mikä oli ennenkin

    • huh huh uuh

      Mikä järki?

    • Benjamin Gay

      Wauuuu.. 64 on hyvä.
      Mutta missä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7726
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5230
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4812
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3477
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2035
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      1971
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1849
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1707
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1639
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      160
      1470
    Aihe