valkosipulia hevoselle

...

Ostin ruokakaupasta valkosipulin. Niin voiko sitä tuollaisena syöttää? Vai pitääkö olla sitä jauhetta? Poni on vähän yskinyt ja aattelin koittaa auttaisko valkosipuli. Poni on yskähtänyt vain aamuisin, kun päässyt karsinasta ulos. Kiitos!

6

1590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • linkki löytyi

      http://www.horsebalance.fi/page/7/valkosipulikuuri

      Itse aloin ihmettelemään samaa ja näyttää sille että ei tarvitse antaa siinä jauhemuodossa. Voi vaan tulla se ongelma vastaan että ei kelpaa ja joudut sekoittamaan herkkujen sekaan..

      Monet eläimet tuntuvat juovan enemmän kun omistaja tai muuten läheinen ihminen tarjoaa vettä päivän mittaa muutaman kerran, yritä tarjota sille haaleaa tai hiukan lämmintäkin vettä, että oireet vähän helpottuisi.

    • Tenhopolle

      Meillä auttanut puhkurista kärsiville hevosille lämmin vesi yöksi (vesihöyry kosteuttaa tallinkin ilmaa), kuusenoksat karsinaan syötäväksi (tietenkin heinän lisäksi) ja yksi valkosipulin kynsi/ilta. Ilman noita yskii tosi paljon. Kannattaa myös tutkia kuivikkeen laatua ja tehdä muutoksia, jos mahdollista/tarpeen. Meillä toimii parhaiten turve-puru sekoitus, josta tehdään ns. patja talven mittaan. Loppunut yskimiset jo pelkästään siksi, koska ammoniakki ei pölähdä ilmaan siivotessa :) Tallissa kaksi puhkuriponia ja näillä on pärjätty ilman oireita jo vuosia :)
      Valkosipuli kannattaa antaa ihan kuorineen, niin ei haise hevosen nenään niin vahvasti. Plussaa jos pystyy tekemään ruoasta puuromaista ja heittää v.sipulin sinne. Ei kannata antaa liikaa, koska tutkimusten mukaan aiheuttaa anemiaa liiallisina määrinä! Toivottavasti oli jotain apua :)

      • Aloittaja..

        Syötin pienen lyhyen kuurin ja yskiminen on loppunut, onneksi! Kiitos kuitenkin molemmille, pitänee varmaan alkaa syöttämään aina 2kk välein valkosipulia kuureina :)


    • vsd

      Meillä menee valkosipulit ihan sellaisenaan, talven yli syötetään 3-4 kynttä / päivä / turpa eivätkä yski.

    • ipanan

      meilläkin ne menee ihan sellaisena!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      49
      9911
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6685
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6015
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5891
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4104
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      263
      3016
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      39
      2306
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1335
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1126
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      48
      975
    Aihe