valkosipulia hevoselle

...

Ostin ruokakaupasta valkosipulin. Niin voiko sitä tuollaisena syöttää? Vai pitääkö olla sitä jauhetta? Poni on vähän yskinyt ja aattelin koittaa auttaisko valkosipuli. Poni on yskähtänyt vain aamuisin, kun päässyt karsinasta ulos. Kiitos!

6

1576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • linkki löytyi

      http://www.horsebalance.fi/page/7/valkosipulikuuri

      Itse aloin ihmettelemään samaa ja näyttää sille että ei tarvitse antaa siinä jauhemuodossa. Voi vaan tulla se ongelma vastaan että ei kelpaa ja joudut sekoittamaan herkkujen sekaan..

      Monet eläimet tuntuvat juovan enemmän kun omistaja tai muuten läheinen ihminen tarjoaa vettä päivän mittaa muutaman kerran, yritä tarjota sille haaleaa tai hiukan lämmintäkin vettä, että oireet vähän helpottuisi.

    • Tenhopolle

      Meillä auttanut puhkurista kärsiville hevosille lämmin vesi yöksi (vesihöyry kosteuttaa tallinkin ilmaa), kuusenoksat karsinaan syötäväksi (tietenkin heinän lisäksi) ja yksi valkosipulin kynsi/ilta. Ilman noita yskii tosi paljon. Kannattaa myös tutkia kuivikkeen laatua ja tehdä muutoksia, jos mahdollista/tarpeen. Meillä toimii parhaiten turve-puru sekoitus, josta tehdään ns. patja talven mittaan. Loppunut yskimiset jo pelkästään siksi, koska ammoniakki ei pölähdä ilmaan siivotessa :) Tallissa kaksi puhkuriponia ja näillä on pärjätty ilman oireita jo vuosia :)
      Valkosipuli kannattaa antaa ihan kuorineen, niin ei haise hevosen nenään niin vahvasti. Plussaa jos pystyy tekemään ruoasta puuromaista ja heittää v.sipulin sinne. Ei kannata antaa liikaa, koska tutkimusten mukaan aiheuttaa anemiaa liiallisina määrinä! Toivottavasti oli jotain apua :)

      • Aloittaja..

        Syötin pienen lyhyen kuurin ja yskiminen on loppunut, onneksi! Kiitos kuitenkin molemmille, pitänee varmaan alkaa syöttämään aina 2kk välein valkosipulia kuureina :)


    • vsd

      Meillä menee valkosipulit ihan sellaisenaan, talven yli syötetään 3-4 kynttä / päivä / turpa eivätkä yski.

    • landemake

      Nämä ovat ainakin hyviä http://www.sportriders.fi/hevostarvikkeita/hevosen-lisaravinteet-ja-namit/GRANILOITUA-VALKOSIPULIA-HEVOSELLE

    • ipanan

      meilläkin ne menee ihan sellaisena!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5850
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3497
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      157
      2023
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1948
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      173
      1709
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      981
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      980
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe