Haluisin jotain tietoo kouvolasta, millasta on asua ? Missä kaupungin osassa edullista asua ? Missä ns. Rapatut alueet ? Jotain tietoo ois kiva saada myös palveluista, esim millasia kylpylöitä (jos on), kirjasto ?, onko nää kuin kaukana keskustasta ? Millaset hotelli, ravintola palvelut ? Oon valmistumassa just kyseiselle alalle. Oon siis tässä pähkäilly muuttoa kouvolaan etelä-savosta. Ikään ku uutta elämää alottamaan. Jotenki vaan muutamalla käynti kerralla oon tykästyny teiän kaupunkiin :) en kaipaa asiattomia kommentteja. Ja toki otan kouvolasta enemmän selvää muualtakin, mut haluaisin myös näin kuulla millasta siellä
kouvolalaiset hei
tyttö9kuus
9179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Keskustan alue on ehkä paras. Kaikki tarpeellinen lähellä. Säästöä tuo tuo liikkuminen. Tosin ihan keskustassa se asuminen ei ole edullista.
Jos auto käytettävissä, niin rauhallista seutua on taajama-alueen ulkopuoliset alueet, esim. Korian sekä Valkealan rivi-ja omakotialueet sekä Vahteron seutu.
(omat kokemukset).
Toisaalta riippuu, millaista asuntoa itsellesi haet (vuokra/omaa, kerros/rivi/omak).
Kirjastot on tällä hetkellä kaikissa isommissa taajama-alueissa.
Ravintoloita ja hotelleja löytyy ihan sopivasti. Vaakuna ja Cumulus, niistä ehkä parhaimmat.
Liikuntamahdollisuudet on ihan hyvät ja monipuoliset, niin sisällä kuin ulkonakin. Urheilusta jos tykkää, niin katsottavaakin riittää.
Jos tykkää retkeillä ja nauttia luonnon rauhasti tai maaseudun idyllistä niin sitäkin löytyy.
Tykkimäen hyvimuisto vesipuistoineen on ihan loistava.
Junalla pääsee suuntaan, jos toiseen.
Tervetuloa vaan Kouvolaan, itsekin olen muuttanut reilu 5 vuotta sitten tänne.
Kiitos vastauksesta :) juu siis vuokralle.. ja ite nään ton niiiin hyvänä asiana että junalla just pääsee mihi suuntaa vaa. Eiköhä asiat järjesty ja ens kesänä hilaan kamppeeni sinne
Onko siis pakko muuttaa kouvolaan?
Käyppä esim. Lahdessa, Lappeenrannassa, Kotkassa tai vaikka Heinolassa.
Kyllä on ihan eriluokan asumis viihtyvyys. Jos ei ole pakko kouvolaan muuttaa. Menisin mielummin lähi kaupungeista johonkin noihin.
Ja kesällä aivan ihania paikkoja. Verrattuna kouvolaan.
En nyt menisi Kouvolassa keskustaan asumaan. edullisia ja paljon vaihtoehtoja hiukka laidemmassa.
Kouvola on erittäin rauhaton ja väkivaltainen kaupunki.
kouvola oli suomen 3. turvallisin kaupunki viime vuonna että siinä sinulle vaarallisuutta. Älä jauha sontaa julkisella paikalla.
Tervetuloa vaan Kouvolaan! Itse asun Valkealan kirkonkylässä, palvelut ja koulut kävelymatkan päässä ja mahtavat ulkoilumahdollisuudet (täällä pääsee jopa hiihtämään, siis nyt jo)! Bussilla pääsee keskustaan, jos ei omaa autoa ole. Kyl mie suosittelen. Poliitikot tietty tappelevat, mutta niin se on joka paikassa...
Joo enmä kuuntele pelkkiä puheita :) pakkohan se on tulla edes sitte koittamaan. Luulen kyllä että sinne myös jään.
en suosittele, sossutanttoja, viranomaisia, k-päitä, räkäsakkia, täysiä mulkeroja täynnä koko kaupunki ja tylsä huom TYLSÄ!
muuta maalle.
"Älä jauha sontaa julkisella paikalla."
tämäkö julkinen ? hahhah!
pelkkä puhelinliittymällä toimiva luuppi jossa jauhaa idiootit p_skaa!
toki se on selvää että valtio seuraa kyllä näitäkin teininakki pystyssä ettei vaan kukaan sano mitään liian uhkaavaa.