Mänteimmät surut

Vain muutamia esimerkkejä:
J.L. Runeberg
Elias Lönnroth
J.W. Snellmann
Zachris Topelius
C.G.E. Mannerheim
Johan Christian Julius ("Jean") Sibelius
Carl Johan Ståhlberg
Lars Kristian Relander
Pehr Evind Svinhufvud
Johan Gustaf Hellstén (myöh. Paasikivi)
...
1472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

J.V. Snellman on svekosurujen ja svekoriikkienkin yksi pääinhokeista. Hän nimittäin kannatti selvästi ruotsin kielen hävittämistä Suomesta. Vaikka itse ei koskaan oppinut kunnolla suomea.

Toinen svekojen pääinhokki on Yrjö Maunu Sprengtporten, koska hän juonitteli Suomea pois Ruotsin vallan alta Venäjän alaisuuteen.

Snellman ja Sprengtporten ovat surusvekojen mielestä pahimpia luopioita eli suomalaisten sankareita!

Äänestä
  • Freudenthal onkin tästä syystä svekkuleiden "suurin" heimopäällikkö.

    Äänestä

  • storeerr kirjoitti:

    Freudenthal onkin tästä syystä svekkuleiden "suurin" heimopäällikkö.

    Freudenthalista puhuen ens kesänä 104 vuotta. Taas on oikein hernekeitto ja mätää sellasta syötävä ja vähän vietävä sitten tuliaisia "suurmiehen" haudalle.

    Äänestä

Marski piti itseään aina täysin suomalaisena, mikä ärsytti surusvekoja.

Samoin oli Sibeliuksen laita.

Äänestä
  • Huom. Mannerheim ei kyllä ollut sen enempää suomalainen kuin ruotsalainenkaan. Sukujuuret aivan muualla. Kansalaisuuttaan mies ei edes tiennyt, kumarteli ja pokkuroi aina sinne, mistä luvattiin korkein titteli. Palveli ainakin kolen eri maan "herraa", joten hän viis veisas suomalaisista.

    Äänestä

  • Todellisuus! kirjoitti:

    Huom. Mannerheim ei kyllä ollut sen enempää suomalainen kuin ruotsalainenkaan. Sukujuuret aivan muualla. Kansalaisuuttaan mies ei edes tiennyt, kumarteli ja pokkuroi aina sinne, mistä luvattiin korkein titteli. Palveli ainakin kolen eri maan "herraa", joten hän viis veisas suomalaisista.

    Koroljevko se taas höpisee.

    Äänestä

  • Todellisuus! kirjoitti:

    Huom. Mannerheim ei kyllä ollut sen enempää suomalainen kuin ruotsalainenkaan. Sukujuuret aivan muualla. Kansalaisuuttaan mies ei edes tiennyt, kumarteli ja pokkuroi aina sinne, mistä luvattiin korkein titteli. Palveli ainakin kolen eri maan "herraa", joten hän viis veisas suomalaisista.

    Olet siinä oikeassa, että Marskin päätavoite oli bolsevismin kukistaminen aina vallankumouksesta jatkosodan keskivaiheille asti. Suomen itsenäisyys ja vapaus oli tuolle päämäärälle alisteinen eli toissijainen. MUTTA ei hän mikään svekosurukaan ollut!

    Äänestä

Va fan?

Äänestä

Napilainen kun kertoo jotain niin se on AINA tyhmää horinaa. Nytkin napilaisen suusta löpsähti kakkapaska.

Ei olisi tarvinnut kuin hiukan googlettaa, mutta ei. Ei ei ei ja ei. Napilainen on tyhmä kuin saapas.

Äänestä
  • Huvittavaa. Kuukausien tauon jälkeen satun lukemaan mitä tälle palstalle kuuluu. Ja kas, täällähän sinäkin yhä jauhat samaa levyäsi jostain napeista ja paskasta. Hankkisit nyt ihmeessä sinäkin jotain uusia mielenkiinnon kohteita.

    Äänestä

> Napilainen on tyhmä kuin saapas.

Hyvin sanottu.

Äänestä

Miksi? Hyvin sanottu

Perustele väitteesi.

Äänestä
  • Perustelut: Kun napilainen sanoo jotain se on aina 1. valetta 2. typerää horinaa tai 3. åååååån tyylistä vöyhötystä.

    Voitko vastaperustella muka?

    Äänestä

  • hyvinkään mies kirjoitti:

    Perustelut: Kun napilainen sanoo jotain se on aina 1. valetta 2. typerää horinaa tai 3. åååååån tyylistä vöyhötystä.

    Voitko vastaperustella muka?

    Sinä, hyvinkään mies, olet väittänyt, että vapaan kielivalinnan kannattajat vaativat adressissaan ruotsin kielen opetuksen lopettamista. Se on kuitenkin 1) valetta, 2) typerää horinaa ja 3) åååå-tyylistä vouhotusta. Siis itse olet juuri tarkoittamasi nimittelevä NAP-mies eli napilainen.

    Paljon muutakin valheellista olet väittänyt, esimerkiksi, että Ruotsissa ei muka ole hallitustasolla esitetty kiinan kielen opetuksen lisäämistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyi hitto! kirjoitti:

Vain muutamia esimerkkejä:
J.L. Runeberg
Elias Lönnroth
J.W. Snellmann
Zachris Topelius
C.G.E. Mannerheim
Johan Christian Julius ("Jean") Sibelius
Carl Johan Ståhlberg
Lars Kristian Relander
Pehr Evind Svinhufvud
Johan Gustaf Hellstén (myöh. Paasikivi)
...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu