Pääministeri Sipilä

Voimme aloittaa puhumaan oikeilla nimillä ja arvoilla. Olisevä villivarsa on historiaa.
1699
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ootko oikeesti sitä mieltä ett kepulainen nostaa suomen ojasta? Historia kertoo ihan muuta

Äänestä
  • Esko Aho nosti viimeksi,(jonkinverran)
    Mutta oikeastaan Suomea on johdettu huonosti KOKOOMUKSEN Harri Hoklerin pääministerikaudesta lähtien.
    Silloinhan "Hallittu rakennemuutos -hallitus" tyhjensi Suomen kassan typötyhjäksi saattaen maamme ylijäämäisen talouden historiamme suurimpaan lamaan.

    Äänestä

Tyrijä kokoomus vaihtoon!

Äänestä
  • Vaihtoehto huomattavasti parempi kuin Jykä ja Aleksi Soimikin
    voittais molemmat mennen tullen.
    Sipilä järki jätkä

    Äänestä

  • Sipilävoittoon kirjoitti:

    Vaihtoehto huomattavasti parempi kuin Jykä ja Aleksi Soimikin
    voittais molemmat mennen tullen.
    Sipilä järki jätkä

    Sitä en epäile, järkimies mutta kepu pettää aina ja puoluekuri pitää huolen että Sipilältäkin sidotaan kädet ja puoluekoneisto kertoo mitä saa tehdä.

    Äänestä

  • Sipilävoittoon kirjoitti:

    Vaihtoehto huomattavasti parempi kuin Jykä ja Aleksi Soimikin
    voittais molemmat mennen tullen.
    Sipilä järki jätkä

    ei sipilä mikään jätkä ole
    se on rikas kroisos

    Äänestä

Meno jatkuu samanlaisena ja edelleen valtiota romutetaan, ulkomaiset kaivosyhtiöt vaaltaavat maata ja niille jopa maksetaan siitä, julkiset palvelut romutetaan jne.

Näin käy jos kansa äänestelee noita vanhoja suuria EU-uskollisia puolueita. Perussuomalaiset eivät myöskaan ole vastaus tähän ongelmaan, he ovat jo liittyneet samaan kuoroon noiden kolmen suuren ja niiden apupuolueiden joukkoon.

No, sitä saa, mitä äänestää.

Äänestä
  • "Meno jatkuu samanlaisena ja edelleen valtiota romutetaan, ulkomaiset kaivosyhtiöt vaaltaavat maata ja niille jopa maksetaan siitä, julkiset palvelut romutetaan jne."

    Ukraina tänään, Suomi huomenna. Suomi on ylikansalliselle länsimaiselle oligarkialle ja globalisteille vain suupala, ei edes suuri saalis.

    Äänestä

Edellisellä hallituskaudella oli kepulainen pääministeri ja olivat hallituksessa. Miksi eivät silloin älynneet tehdä muut kuin rohmuta kaksin käsin lisää lainaa?

Äänestä
  • Keskustapuolue omn maalaisten puolue, -70, -80 luvulla maalaistalon naisetkin sai liittyä kortistoon ja sai tukia, toivotaan että se aika ei enää palaa.

    Esko Ahoa kehutaan -90 luvun laman hoidosta. Silloin oli mahdollisuus Devalvoida, ainoana maana euroopassa, eli painaa rahaa lisää. Myt ei Suomi voi itsenäisesti Devalvoida, esim. 30 % yhtenä yönä.

    Äänestä

Äänestäkää nyt kaikki köyhät veronkiertäjä miljonääri porvari pääministeriksi ! . Sehän se vielä tästä kurjuudesta puuttuisikin ! .

Äänestä

Totta on,Sipilä ja Soiniko,pelastavat yhdessä Suomen.Tyhmyyden huippu on uskoa,että edes Sipilä niin tekisi.Kuuntelemalla,Sipilä viestittää,mitenkä yrittäjien, asemaa tulee parantaa.900milj,leikattiin yhteisöveroa yrityksiä koskien,piti työllistää,ja investoida.Rahat on sijoittajien taskussa.

Äänestä

Sipilä saataa olla oulun vapaa muurareita niin kuin Niinisto, Stub, Sasi, Zyskowicz, Salolainen, Vapaavuori ja tuomiojakin (Muutosta ei taida tulla nykyiseen)

Rapparit päättävät mitä nämä henkilöt päästävät suustaan ja tekevät.

Siinä yhteinen etu ja suomen tulevaisuu valuu wc pöntöstä alas.

Äänestä

Saatanan kepulaista lestapelleä ei ikinä hallitukseen! Pelkkää pahaa ovat tehneet: eu, tulosiirrot, jatkuvaa valehtelua, rikollisjoukko vailla vertaansa!

Äänestä

Mielipidettukimuksien mukaan seuraavan pääministerin nimi olisi Juha Sipilä. Hän on osoittanut olevansa sopuisa ja asiallinen mies. Kuitenkin hän on ollut eduskunnassa vain yhden kauden eikä päivääkään ministerinä. Hänen ulkopoliittinen kokemuksensa on paperinohut. Huono juttu, kun kumminkin liki puolet pääministerin tehtävistä liittyvät kv-politiikkaan ja EU-politiikkaan. Niissähän nykyisen pääministerin kokemus ja osaaminen ovat graniitinlujia.

Sipilän tilannetajusta kertoo hyvää se, että hän onnistui puhaltamaan poikki keppanakohun tekemällä nopean U-käännöksen. Tosin ainakin minut pani hieman ihmettelemään hänen toteamuksensa tiistaiaamun tiedotustilaisuudessa. Siinä hän mainitsi, että suuri kohu Keskustan ehdotuksesta siirtää keskiolut ALKOon tuli hänelle yllätyksenä. Kyllähän näitä kieltolaille haiskahtavia esityksiä on tullut aiemminkin niin KD:n kuin demareidenkin taholta ja aina ne on aina tavallisten kansnalaisten vahvan reaktion vuoksi kiireesti haudattu. Missä pullossa Sipilä oikein on elänyt, kun hän ei ole tätä tiennyt? Ilmeisesti ei ainakaan olutpullossa.

Äänestä

KesKusta vetoaa tietenkin kainostellen Kekkosen suomettumisaikaan ja UKK-Instituutin "puolueettomaan" historiakäsitykseen Kekkosen teoksen "Muutoksen vuosikymmenet" tulkinnassa.

Liekö jo Sipilä käynyt Putinin luona Kremlissä keskustelemassa YYA-sopimuksen mahdolllisuudesta naapureiden kesken.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Totuus. kirjoitti:

Voimme aloittaa puhumaan oikeilla nimillä ja arvoilla. Olisevä villivarsa on historiaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu