Onko kellään kokemusta seuraavasta ilmiöstä.Kilpirauhasenb vajaatoiminta todettiin verikokeissa.Ei ollut mitään oireita.Olin vilkas,hoikka ja pirteä.Aloitin lääkityksen ja juoksin verikokeissa. Vuoden aikana lihoin, valtavat ruokahalut, jaksaminen nollilla,jatkuva väsymys.Verikokeissa näkyy että lääkitys on saanut arvot kohdilleen. Laskin itse lääkityksen pois ja nyt reilun puolen vuoden jälkeen ilman lääkitystä alan olla entiseni, olen laihtunut,ruokahalut normaalitasolla ja pääsen sängystä aamuisin ylös vaikeuksitta, eikä tarvitse mennä nukkumaan jo yhdeksältä että jaksaa??? Veriarvoissa näkyy edelleen vajaatoiminta mutta oireet uuupuvat täysin. Miten tämä voi olla totta? En viitsi lääkärille asiasta mainita koska eivät uskoneet aiempaa ihmettelyäni lääkkeiden vaikutuksesta, ohjaisivat varmaan psykiatrille kun yrittäisin vakuuttaa tilanteeni olevan todella näin outo?
Kokemuksia? Outoa!
Vajaa vai täysi?
3106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Laitatko vielä arvosi tähän. Muistan yhden vilkkaan naisen, jolla oli hilkulla oleva vajaatoiminta, mutta ei tarvinnut yhtään mitään lääkitystä. En tiedä, mistä ilmiöstä on kyse.
Liiallinen lääke väsyttää myös. Ehkä tästä oli kyse.
Oliko aloittajalla autoimmuunitulehdusta kun vajaatoiminta todettiin ? Itselläni oli ja on. nyt mietin voisiko olla että itselläni on tällähetkellä liian suuri thyroxinannos, koska olo väsynyt vaikka arvot ihan hyvät: viimeisin tsh 1.36 t4v. 18.9. Sitä edellinen tsh 1.95 t4v 19.2. Jos t4v on itselleni liian korkea.