Kutojat neuvokaa: Suljetun neuleen kerrokset ei täsmää

Kutoja

Hei!
Sukkia ja lapasia kutoessani olen huomannut, että suljetun neuleen kerroksen vaihtumiskohdassa kerrokset tuntuu aina hyppäävän. IV puikko aina loppuu korkeammalle kuin saman kerroksen I puikko alkaa. Raitoja neuloessa tuon olen erityisesti huomannut ja sisäistä perfektionistiani raastaa hirvittävästi! :D

Onko tämä siis asia, jonka kanssa minun pitää oppia elämään vai onko jollain jotain vinkkejä miten tuollaista epätasaisuutta ei jäisi? Ts. käykö noin aina vai johtuuko se esim. omasta käsialastani?

Kiitos!

7

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Jossain neulekirjassa neuvottiin vaihtamaan lankaa aina seuraavalla tai edellisellä (en muista kumpi) silmukalla. Näin langanvaihto ei tule ihan samaan paikkaan vaan lähtee hissukseen kiertämään. En katsonut tarkemmin.

      Toinen ohje löytyy täältä http://www.garnstudio.com/lang/fi/video.php?id=231

      Itse en ole niin sukissa pitänyt väliä - laitan 'saumakohdan' sukassa säären sisäpuolelle ei se kauaa haittaa.

      • Hämmentynyt Hörhö

        Moi! Tää nyt ei liity juuri tähä mut jysyisin kun olen tilaamassa sellaista pukua yhdeltä henkilöltä niin pitäisi maksaa tilisiirtona mut en oikee nyt onnaa mite se tapahtuu et voisko joku selkeästi (kuin pikku lapselle puhuisi siis) selittää miten tilisiirto oikein toimii? Kiitos! :)


      • Paljon neulova

        Niin opetettiin koulussa ja sitä minäkin käytin pitkään ohjenuorana, mutta nykyisin laitan jalkapohjan kierrosten vaihdon.sieltä se ei näy ollenkaan ja varren kun tekee joustinneuleena päättäen kierroksen nurjan silmukkaan niin kierrosten vaito häviää
        Nurjan silmukkaan ja tasoittuu jotenkin paremmin. Kokeilkaa!


      • Paljon nähnyt
        Hämmentynyt Hörhö kirjoitti:

        Moi! Tää nyt ei liity juuri tähä mut jysyisin kun olen tilaamassa sellaista pukua yhdeltä henkilöltä niin pitäisi maksaa tilisiirtona mut en oikee nyt onnaa mite se tapahtuu et voisko joku selkeästi (kuin pikku lapselle puhuisi siis) selittää miten tilisiirto oikein toimii? Kiitos! :)

        Pyydä puku mieluiten lähettämään postiennakkona, silloin maksat puvun kun noudat sen, ettei käy niin että suoritat maksun ja et saakkaan pukua.
        Jos se vaihtoehto ei myyjälle sovi niin pyydät myyjän IBA tilinumeron ja maksat
        Puvun samalla tavoin kun maksaisit laskun nettipankissa (pankissa) muista merkitä
        Viesti sarakkeeseen mistä maksu on esim. Mekko ja tulosta kuitti.
        Jos ostat postiennakkona se on hieman kalliimpi toimitus tapa mutta saat ainakin tavaran!


    • auttoiko

      Jos maksat laskusi nettipankissa niin ihan samallalailla kuin maksat muutkin laskusi. Tilisiirron tiedot voit saada vaikka sähköpostilla, näpyttelet vaan sähköpostista tarvittavat tiedot pankin sivulle. Itse pidän kaksi nettisivua silloin auki, toinen on pankinsivuilla ja toinen sähköpostin.
      Mikäli et käytä nettipankkia menet laskun kanssa pankkiin. Ja siinä tapauksessa että sulla on vaan tilitiedot muttei lappua millä maksaa niin ota tiedot ylös, niin pankista saat tilisiirtolapun johon täyttelet tarvittavat tiedot.

    • Paljon neulova

      Kyllä se niin on,että raidassa ensimmäinen kierros jatkuu kun edellinen kierros päätty.
      Sillon kun neulotaan suljettuna kierroksia niin uusi kierros tulee edellisen päälle.
      Valitse värit niin että eivät ole sävyltään liian jyrkkiä toisiin nähden niin silmiini ei
      Satu kierroksen alku ja loppu niin pahasti. Myös kiristämällä viimesiä kierroksen silmukoita voi hieman tasoittaa eroa. Harjoitus tekee mestarin, pätee myös tässä,
      Oppii kiinnittämään huomion sellasiin asioihin jolla on merkitystä lopputuloksen hyväksi saamiseksi.

    • ei konetyötä

      Kotikutoisen neuleen luonteeseen kuuluu pieni epätäsmällisyys. Pitää katsoa metsää, ei puita.
      Eräs ystäväni jätti neulomisen kokonaan, kun oli niin pikkutarkka, että häntä häiritsi, kun kaula-aukon kavennus vasemmalle oli erilainen kuin oikealle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1216
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      792
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      727
    Aihe