Miksi ateistisen evo-opin uskovaiset eivät halua kunnioittaa elävää Jumalaa ja eivät arvosta Hänen luomakuntaansa niin että he sitä varjelesivat ja viljelisivät vastuullisesti?
Antakaa Herralle kunnia Hänen suurista teoistaan!!
Antakaa kunnia Luojalle luomakunnasta!
24
121
Vastaukset
- BlackNemo
Voisikos johtua siitä, että tuota mainitsemaasi jumalaa ei havaita millään.
Mitä tuohon ympäristön huomioon ottamiseen tulee, niin tiede on ainoa asia joka siihen voi auttaa, ja sitä kautta saatu tieto. mm rikkipesurit ja jätteen poltossa muut savukaasujen puhdistusmetodit. Viljelyssä lannoitteiden valumisen estot vesistöihin yms. Kierrätys... kaikesta kiitos tieteelle.xxxxx Voisikos johtua siitä, että tuota mainitsemaasi jumalaa ei havaita millään xxxx
Voisikos johtua, että katsot väärään suuntaan?- jumalat on satua
Jaakob kirjoitti:
xxxxx Voisikos johtua siitä, että tuota mainitsemaasi jumalaa ei havaita millään xxxx
Voisikos johtua, että katsot väärään suuntaan?Ainoa 'todiste' tämän jumalan olemassaolosta ovat tuhansia vuosia sitten paimentolaisten aivopiereskelemät tarinat....
5. Moos. 25:11 "Jos kaksi miestä tappelee keskenään ja alakynnessä olevan vaimo yrittää auttaa miestään tarttumalla tämän vastustajaa sukupuolielimistä, 12 naista ei saa sääliä, vaan hänen kätensä on lyötävä ranteesta poikki.
Vain paimentolais(mies) voi keksiä näin typerän käskyn antavan jumalan :D Jaakob kirjoitti:
xxxxx Voisikos johtua siitä, että tuota mainitsemaasi jumalaa ei havaita millään xxxx
Voisikos johtua, että katsot väärään suuntaan?>Voisikos johtua, että katsot väärään suuntaan?
Lue tarkemmin. BN ei puhunut itsestään vaan yleisesti. Ja havainto tarkoitti luonnollisesti havaintoa tieteellisessä mielessä.- häh mitä?
Jaakob kirjoitti:
xxxxx Voisikos johtua siitä, että tuota mainitsemaasi jumalaa ei havaita millään xxxx
Voisikos johtua, että katsot väärään suuntaan?"Voisikos johtua, että katsot väärään suuntaan?"
Eix Jumala olekaan "kaikkialla"? - Fiksu kreationisti
jumalat on satua kirjoitti:
Ainoa 'todiste' tämän jumalan olemassaolosta ovat tuhansia vuosia sitten paimentolaisten aivopiereskelemät tarinat....
5. Moos. 25:11 "Jos kaksi miestä tappelee keskenään ja alakynnessä olevan vaimo yrittää auttaa miestään tarttumalla tämän vastustajaa sukupuolielimistä, 12 naista ei saa sääliä, vaan hänen kätensä on lyötävä ranteesta poikki.
Vain paimentolais(mies) voi keksiä näin typerän käskyn antavan jumalan :D"Ainoa 'todiste' tämän jumalan olemassaolosta ovat tuhansia vuosia sitten paimentolaisten aivopiereskelemät tarinat....
"
Olet täydellisesti väärässä.
- tieteenharrastaja
Eipä ollut erityisen onnistunut avaus:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12803094#comment-72510198-view
Tuolta näet, miksei. - Jeesuksen nimessä
kunnia Isälle Jumalalle täydestä sydämestä nyt ja toivottavasti aina tulevaisuudessa myös.
xxxxx kunnia Isälle Jumalalle täydestä sydämestä nyt ja toivottavasti aina tulevaisuudessa myös xxxx
"Sinä, meidän Herramme ja meidän Jumalamme olet arvollinen saamaan ylistyksen ja kunnian ja voiman, sillä Sinä olet luonut kaikki, ja Sinun tahdostasi ne ovat olemassa ja ovat luodut." (Ilm.4:11)
Halleluja! Ylistys Herralle! Hän on voittaja!- Varmuudella
Jaakob kirjoitti:
xxxxx kunnia Isälle Jumalalle täydestä sydämestä nyt ja toivottavasti aina tulevaisuudessa myös xxxx
"Sinä, meidän Herramme ja meidän Jumalamme olet arvollinen saamaan ylistyksen ja kunnian ja voiman, sillä Sinä olet luonut kaikki, ja Sinun tahdostasi ne ovat olemassa ja ovat luodut." (Ilm.4:11)
Halleluja! Ylistys Herralle! Hän on voittaja!Jeesus Nasaretilainen on Israelin Herra.
Jaakob kirjoitti:
xxxxx kunnia Isälle Jumalalle täydestä sydämestä nyt ja toivottavasti aina tulevaisuudessa myös xxxx
"Sinä, meidän Herramme ja meidän Jumalamme olet arvollinen saamaan ylistyksen ja kunnian ja voiman, sillä Sinä olet luonut kaikki, ja Sinun tahdostasi ne ovat olemassa ja ovat luodut." (Ilm.4:11)
Halleluja! Ylistys Herralle! Hän on voittaja!>Halleluja! Ylistys Herralle! Hän on voittaja!
Minä taas haluan tukea ja auttaa häviäjiä enkä voittajia. On äärimmäisen raukkamaista ja moraalitonta etsiä aina voittava puoli ja asettua sen reittä kihnuttamaan maireasti hymyillen.Varmuudella kirjoitti:
Jeesus Nasaretilainen on Israelin Herra.
Eikä ole, vaan Benjamin Netanjahu.
Sinun herrasi ei koskaan saavuttanut Israelissa suosiota, eikä ole näköpiirissä että milloinkaan saavuttaisikaan.RepeRuutikallo kirjoitti:
Eikä ole, vaan Benjamin Netanjahu.
Sinun herrasi ei koskaan saavuttanut Israelissa suosiota, eikä ole näköpiirissä että milloinkaan saavuttaisikaan.Juu, ei ole Jesse oikein hyvässä maineessa paikallisten keskuudessa, ellei mukaan lueta kaikkia niitä lukuisia uskonnollisia yhteisöjä joita maassa on. Nehän kaikki pitävät Jerusalemia omanaan. Messiaaniset juutalaiset ovat hyvin pieni vähemmistö eikä mitään merkittävää laajenemista ole näköpiirissä. Toivottavasti tilanne pysyykin sellaisena etteivät ole sotkemassa maan jo ennestään sotkuista tilannetta.
- ujtrgfdsa
Jumalan olemassaolosta ei ole mitään tosiateita, en halua palvoa jumalaa joka ei anna mitään merkkiä olemassaolostaan.
xxxx Jumalan olemassaolosta ei ole mitään tosiateita, en halua palvoa jumalaa joka ei anna mitään merkkiä olemassaolostaan xxxxx
Älä keskity todisteiden etsimiseen, vaan Jumalan etsimiseen! Kun opit tuntemaan Hänet Jeesuksen Kristuksen kautta, niin silloin sinulla on todisteet.Jaakob kirjoitti:
xxxx Jumalan olemassaolosta ei ole mitään tosiateita, en halua palvoa jumalaa joka ei anna mitään merkkiä olemassaolostaan xxxxx
Älä keskity todisteiden etsimiseen, vaan Jumalan etsimiseen! Kun opit tuntemaan Hänet Jeesuksen Kristuksen kautta, niin silloin sinulla on todisteet.>Älä keskity todisteiden etsimiseen, vaan Jumalan etsimiseen! Kun opit tuntemaan Hänet Jeesuksen Kristuksen kautta, niin silloin sinulla on todisteet.
Eli pitää keskittyä kehittämään jumala päähänsä, niin johan alkaa sataa todisteita, joita tosin kukaan muu ei koskaan näe.
Kyllä tuo sinänsä voi onnistua, sillä ihmisen mieli on hyvin voimakas instrumentti.
Suuri profeetta Veikko Ennala kirjoitti 1970-luvulla Hymy-lehdessä, että jos ihminen lujasti uskoo sairastavansa syöpää, puolen vuoden päästä se hänellä jo onkin.- Fiksu kreationisti
RepeRuutikallo kirjoitti:
>Älä keskity todisteiden etsimiseen, vaan Jumalan etsimiseen! Kun opit tuntemaan Hänet Jeesuksen Kristuksen kautta, niin silloin sinulla on todisteet.
Eli pitää keskittyä kehittämään jumala päähänsä, niin johan alkaa sataa todisteita, joita tosin kukaan muu ei koskaan näe.
Kyllä tuo sinänsä voi onnistua, sillä ihmisen mieli on hyvin voimakas instrumentti.
Suuri profeetta Veikko Ennala kirjoitti 1970-luvulla Hymy-lehdessä, että jos ihminen lujasti uskoo sairastavansa syöpää, puolen vuoden päästä se hänellä jo onkin."Eli pitää keskittyä kehittämään jumala päähänsä, niin johan alkaa sataa todisteita, joita tosin kukaan muu ei koskaan näe. "
Ei, vaan riittää että uskoo, pyytää Jeesukselta syntejä anteeksi, ja luovuttaa elämänsä controllin hänelle. Mitään muuta ei tarvi. Fiksu kreationisti kirjoitti:
"Eli pitää keskittyä kehittämään jumala päähänsä, niin johan alkaa sataa todisteita, joita tosin kukaan muu ei koskaan näe. "
Ei, vaan riittää että uskoo, pyytää Jeesukselta syntejä anteeksi, ja luovuttaa elämänsä controllin hänelle. Mitään muuta ei tarvi.Sinun juttusi ei tosin tunnu olevan missään controllissa.
- Lyyris Lyllerö
Jokaiselle on annettu Raamattu, suomalaisille vieläpä suomenkielinen, ja sieltä jokainen voi lukea ihan ensimmäiseltä sivulta, että miten ja kenen toimesta luomakunta on tehty! Sitten vaan ihailemaan luomakuntaa ja antamaan kunnia Luojalle hänen työstään!
"joka kiitos uhraa, se kunnioittaa minua", kuten Herra sanoo Psalmien kirjassa.Kalevalastakin voidaan lukea miten maailma on tehty, puhumattakaan muiden uskontojen pyhistä kirjoista.
Ja mitä tulee aloitukseesi niin uskovat ovat niitä pahimpia luonnon riistäjiä sillä väittäväthän he että jumala on tehnyt kaiken ihmistä varten. Uskovilla ei ole mitään syytä kohdella luontoa kunnioittavasti koska he odottavat maailmanloppua hetkellä millä hyvänsä.- tieteenharrastaja
Lipsahdit perättömän mainoksen puolelle:
"..miten ja kenen toimesta luomakunta on tehty! Sitten vaan ihailemaan luomakuntaa ja antamaan kunnia Luojalle hänen työstään!"
Raamatusta ei selviä, miten luomakunta on tehty. Siksi myös Luojalle kunnian antavat luomakunnan ihailijat (Galilei, Linné, Darwin, Newton,..) ovat tutkineet sitä löytäen perusteellisemman ilmoituksen tästä asiasta. Se on täsmälleen sama jokaiselle ihmiselle sekä suojassa väärentämiseltä ja lisäilyltä.
- ilkimyksen esi-isä
Miksi ökykreationistit eivät käytä kuonnonvaroja viisaasti ja vastuullisesti?
Muistettakoon kuitenkin, että palstakretuissa on sekä ökykretuja katkerasti inhoavia (mm. Perähikiä) että rajattomasti ihailevia (mm. *JC).
- Fluxia
Minä en kunnioita tai palvo jumalaa joka ei anna minkäänlaista merkkiä olemassaolostaan. Raamatun jumalaa ei voi ainakaan kunnioittaa tekojensa takia..hänhän on aika julma ja sadistinen äkäpussi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?132827- 2352715
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n182081Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari262038Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa591881Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo711652Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr161272Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?991255Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http231192Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta901082