VL, EL, UL...!?

riesa

En ole typerämpään asiaan törmännyt sitten ala-asteen luokkaretken.
Turhaa niin turhaa on teidän pohdiskella uskonasioita internetissä, *sylkäys.
Siitä ei varmasti tule yhtään MITÄÄN hyvää.

Joka tuntee ahdistusta, menköön pyytämään syntejään anteeksi vaikka seuroihin.
Hus, menkää pois. en jaksa

**Uuslestadiolaisuus..** mitä ihmettä?
En ole koskaan kuullutkaan.
ei ei, älkää.. minä voin hermostua usein pienestä
Toivottavasti en KOSKAAN elämäni aikana RY:llä törmää ihmisenlapseen joka sanoo olevansa **uuslestaadiolainen**
Kuolema voi olla siinä hyvin lähellä,

Niin.. Minä hermostuin taas nopeasti,
**Ul, se olikin vain vitsi, huh huh

Antakaa anteeksi

3

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UL-nuori, 20 v

      Olen siis sellainen uuslestadiolainen. Kirjoituksesi sai minut mietteliääksi, koska kirjoituksesi on aika uhkaava. Itse odotan sitä että vanhoilliset eivät suhtautuisi niin vihamielisesti meihin uuslestadiolaisiin.

      Lestadiolaisiin mekin kuulutaan niin kuin muutkin!

    • christine

      Miten voi olla mahdollista, että vanhoillislestadiolainen ihminen ajattelee/käyttäytyy noin väkivaltaisesti, rakkaudettomasti, julmasti ja itsekkäästi? Hän jopa uhkaa toista kuolemalla (tappamisella). Hänen omat asiansa ole hyvin. Viestistä välittyy, että hänellä ei ole sisäistä rauhaa ja tasapainoa itsensä kanssa. Surullista.

    • vl-girley

      Voitko väittää itteäs uskovaiseks, jos et haluu tavata uuslestadiolaisii RY:llä. Tiedän, että heitä käy toimitalollamme (rauhansanalaisia ym uuslestadiolaisia). Vaikka heillä on näkemyseroja valtaväen kanssa, ei se saa olla esteenä, etteikö he saa tulla vl-seuroihin. Kaverini on ul ja aina ollaan yhessä seuroissa. hän sallii ehkäsyn, mä en. mut noi on vaan meidän näkemyksiä. ei me niist riidellä. kunnioitetaan toisten vakaumuksia. Hänen mielest RY:llä on kiva käydä. kyl me yhessä paljo uskonasioista puhutaan. Hän saa olla ul ja on aina tervetullut rauhanyhdistykselle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      247
      10802
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      127
      6913
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5583
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4860
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      4134
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3649
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3454
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3382
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      19
      2824
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      55
      2599
    Aihe