VL, EL, UL...!?

riesa

En ole typerämpään asiaan törmännyt sitten ala-asteen luokkaretken.
Turhaa niin turhaa on teidän pohdiskella uskonasioita internetissä, *sylkäys.
Siitä ei varmasti tule yhtään MITÄÄN hyvää.

Joka tuntee ahdistusta, menköön pyytämään syntejään anteeksi vaikka seuroihin.
Hus, menkää pois. en jaksa

**Uuslestadiolaisuus..** mitä ihmettä?
En ole koskaan kuullutkaan.
ei ei, älkää.. minä voin hermostua usein pienestä
Toivottavasti en KOSKAAN elämäni aikana RY:llä törmää ihmisenlapseen joka sanoo olevansa **uuslestaadiolainen**
Kuolema voi olla siinä hyvin lähellä,

Niin.. Minä hermostuin taas nopeasti,
**Ul, se olikin vain vitsi, huh huh

Antakaa anteeksi

3

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UL-nuori, 20 v

      Olen siis sellainen uuslestadiolainen. Kirjoituksesi sai minut mietteliääksi, koska kirjoituksesi on aika uhkaava. Itse odotan sitä että vanhoilliset eivät suhtautuisi niin vihamielisesti meihin uuslestadiolaisiin.

      Lestadiolaisiin mekin kuulutaan niin kuin muutkin!

    • christine

      Miten voi olla mahdollista, että vanhoillislestadiolainen ihminen ajattelee/käyttäytyy noin väkivaltaisesti, rakkaudettomasti, julmasti ja itsekkäästi? Hän jopa uhkaa toista kuolemalla (tappamisella). Hänen omat asiansa ole hyvin. Viestistä välittyy, että hänellä ei ole sisäistä rauhaa ja tasapainoa itsensä kanssa. Surullista.

    • vl-girley

      Voitko väittää itteäs uskovaiseks, jos et haluu tavata uuslestadiolaisii RY:llä. Tiedän, että heitä käy toimitalollamme (rauhansanalaisia ym uuslestadiolaisia). Vaikka heillä on näkemyseroja valtaväen kanssa, ei se saa olla esteenä, etteikö he saa tulla vl-seuroihin. Kaverini on ul ja aina ollaan yhessä seuroissa. hän sallii ehkäsyn, mä en. mut noi on vaan meidän näkemyksiä. ei me niist riidellä. kunnioitetaan toisten vakaumuksia. Hänen mielest RY:llä on kiva käydä. kyl me yhessä paljo uskonasioista puhutaan. Hän saa olla ul ja on aina tervetullut rauhanyhdistykselle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      115
      3366
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      125
      2532
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2066
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      23
      1562
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1540
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1485
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      27
      970
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      942
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      876
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      799
    Aihe