VL, EL, UL...!?

riesa

En ole typerämpään asiaan törmännyt sitten ala-asteen luokkaretken.
Turhaa niin turhaa on teidän pohdiskella uskonasioita internetissä, *sylkäys.
Siitä ei varmasti tule yhtään MITÄÄN hyvää.

Joka tuntee ahdistusta, menköön pyytämään syntejään anteeksi vaikka seuroihin.
Hus, menkää pois. en jaksa

**Uuslestadiolaisuus..** mitä ihmettä?
En ole koskaan kuullutkaan.
ei ei, älkää.. minä voin hermostua usein pienestä
Toivottavasti en KOSKAAN elämäni aikana RY:llä törmää ihmisenlapseen joka sanoo olevansa **uuslestaadiolainen**
Kuolema voi olla siinä hyvin lähellä,

Niin.. Minä hermostuin taas nopeasti,
**Ul, se olikin vain vitsi, huh huh

Antakaa anteeksi

3

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UL-nuori, 20 v

      Olen siis sellainen uuslestadiolainen. Kirjoituksesi sai minut mietteliääksi, koska kirjoituksesi on aika uhkaava. Itse odotan sitä että vanhoilliset eivät suhtautuisi niin vihamielisesti meihin uuslestadiolaisiin.

      Lestadiolaisiin mekin kuulutaan niin kuin muutkin!

    • christine

      Miten voi olla mahdollista, että vanhoillislestadiolainen ihminen ajattelee/käyttäytyy noin väkivaltaisesti, rakkaudettomasti, julmasti ja itsekkäästi? Hän jopa uhkaa toista kuolemalla (tappamisella). Hänen omat asiansa ole hyvin. Viestistä välittyy, että hänellä ei ole sisäistä rauhaa ja tasapainoa itsensä kanssa. Surullista.

    • vl-girley

      Voitko väittää itteäs uskovaiseks, jos et haluu tavata uuslestadiolaisii RY:llä. Tiedän, että heitä käy toimitalollamme (rauhansanalaisia ym uuslestadiolaisia). Vaikka heillä on näkemyseroja valtaväen kanssa, ei se saa olla esteenä, etteikö he saa tulla vl-seuroihin. Kaverini on ul ja aina ollaan yhessä seuroissa. hän sallii ehkäsyn, mä en. mut noi on vaan meidän näkemyksiä. ei me niist riidellä. kunnioitetaan toisten vakaumuksia. Hänen mielest RY:llä on kiva käydä. kyl me yhessä paljo uskonasioista puhutaan. Hän saa olla ul ja on aina tervetullut rauhanyhdistykselle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8475
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4588
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4138
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3632
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3146
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2910
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2616
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2394
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2073
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2056
    Aihe