Tulen saartama (jatkakaa tätä!)

*~Punainen Tuli~*

Siitä oli kulunut vasta vuosi. Talomme oli palanut tuhkaksi. Äiti oli jäänyt tulen vangiksi. Nyyhkytin hiljaa sängyssäni. Nostin katseeni tyynystä pöydällä olevaan valokuvaan. Siinä oli äiti tuuheissa kiharaisisaan ja kiiltävissään punaisissa hiuksissa, paidassa, johon oli kirjailtu auringonlasku, ja tummansiniset farkkucaprihousuissa. -Äiti, minulla on sinua niin ikävä, mutisin nyyhkäysteni väliin. Isä oli töissä. Hän välitti vain pikkuveljestäni Joonasta. -Minä vihaan Joonaa! HÄn vie kaiken huomioni. On jo 8 vuotias eikä osaa sitoa kengännauhoja, puuskahdin vihaisesti, ja menin vessaan. Onneksi minulla oli poikaystäväni Charlie, joka oli muuttanut Englannista Suomeen. Nimeni on muuten Rebecca. Rakastan Charlieta enemmän kuin ketään muuta. Paitsi tietysti äitiä, mutta hän ei enää ole vierelläni. Hän ei enää koskaan tule lohduttamaan kun on vaikeaa. Kuulin ovikellon soivan. Pyyhin kyyneleeni, ja pian näytin siltä kuin en olisi itkenyt ollenkaan. Siellä oli Charlie. Charlie tuli sisälle, ja kutsuin hänet huoneeseeni. Aloimme suutelemaan. Pian kuitenkin lopetimme. Menimme syömään jotakin. Päätimme mennä ulos haukkaamaan happea. Kävimme kahvilla läheisessä kuppilassa. Kun olimme aivan talomme edessä, huomasin jotakin punaista. Huomasin kauhukseni vanhojen muistojen palaavan mieleeni. Huomasin kuinka talomme roihusi ilmiliekeissä. -Talomme palaa!

3

358

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JATKOA

      TALON SYTTYMISSYY ALKOI SELVITÄ. TAKANA OLI JUGOSLAAVIMAFIA JOKA OLI TULLUT PERIMÄÄN PIKKUVELJELTÄ VELKOJA

      • Sami

        ...Ja jugoslaavit olivat päätyneet Suomeen, koska alunperin oli tarkoitus auttaa sukulaisia turvaan sodan jaloista. Suomesta kerrottiin hyvämaineisena maana, uutena aloittamispaikkana. Sopeutuminen oli kuitenkin vaikeaa rotusyrjinnän vuoksi eikä annettu mahista aloittaa uutta elämää.

        Palaneen talon tytön pikkuveli oli joutunut ensin aivan supi-suomalaisen liigan palvelupiiriin, ja liiga oli itse asiassa kansainvälinen. Jugoslavialaisen nuorukaisen sisko oli raiskattu kännisen, kamaa ottaneen suomalaisen toimesta, eikä tämän keski-eurooppalaisen mielessä ollut enää milään mitään väliä.

        (tämä tapaus on kuviteltu, mutta voisi olla totta)

        Kuka kärsi? Kaikki. Mikä on Osama ? - Suurinpiirtein henkilö köyhästä riistetystä maailmasta joka on joutunut suurvaltojen raha-ja ideologia-sodan keskelle.

        Hän heittää baarissa tyhjän pullon kattotuulettimeen ja kaikki saavat sirpalehaavoja. Paha kiertää.

        Heitä sinä polttopullo Saatanan panssarivaunuun tekemällä hyvää.
        F-37


    • man-legally

      charlie.rebecca.ja 8-v joonas näkevät oskari iso-haapa ahon murhan < nk sörnäisten keskusvankilan pihalla. saman aikaisesti Väärän valan kautta tuomittu mies on länsi-suomen vankilasta josta pääsee ulos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      717
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      610
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      579
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      184
      520
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe