Hinnat vuonna 1998

insekäout

Otetaan alkajaisiksi palkkani vertailu. Vuonna 1998 kuukausipalkkani oli 9 968 mk. Vuoden 2013 kuukausipalkkani (samasta työstä) oli 2 517 euroa. Jos ajatellaan, että verotus on suunnilleen sama, niin kertoimeksi tulee 9968/2517 = 3,96. Eli pyöristettynä noin 4.

Olkoot rahayksikkö mikä tahansa, niin numeroina tienaan noin 4 kertaa vähemmän kuin vuonna 1998. Samalla logiikalla myös tavaroiden hinnat pitäisi olla 4 kertaa pienemmät (numeroina), kuin vuonna 1998.

Mutta onko?

Ei taida olla. Otetaanpa hintaesimerkkejä.

Esim. Saunavalaisin (se puinen neliskanttinen), hinta starkissa 53 euroa. Kerrotaan se 4:llä niin saadaan 212 markkaa. Kuinka moni olisi maksanut noin suuren hinnan, peruslampusta. Otin tämän esimerkin siksi, koska löysin vuonna 1998 ostetun valaisimen kuitin, hinta oli 99 markkaa. Ja tämä malli on ollut TÄYSIN sama jo yli 20 vuoden ajan, siksi se on jopa erittäin hyvä esimerkki. Hinta olisi pitänyt olla 28 euroa, niin se olisi ollut ostovoimallisesti saman arvoinen kuin vuonna 1998. Hmmm, 28 tai 53 euroa, ihminen ei pidä eroa kovin suurena, molemmat ovat kaksinumeroisia lukuja, ja "halpoja". Kun verrataan lukua 99 ja 212, niin ero tuntuu hurjalta.

Toinen esimerkki. Braun yleiskone Prismassa, hinta 249 euroa (tarjous). Kerrotaan jälleen 4:llä, niin saadaan 996 markkaa. Meillä on vuonna 1998 ostettu Braunin yleiskone, päällisi puolin samanlainen, tuskin moottorissakaan paljon erilaista. Kuitin mukaan hinta oli 499 markkaa. Eli samalla ostovoimalla euroiksi muutettuna 124 euroa.

Ruoan hinta on varmaan pysynyt samana, siinä ei ole suurta eroa. Ruokaostokset maksoi markka-aikana 300 euroa, ja nyt menee 70-80 euroa, eli 4:n kerroin pätee tässä asiassa.

Sanotaanko näin, että tavaroiden yms hinta on noussut. Voisi sanoa että jopa tuplaantunut, ostovoimaan nähden. Ihmiset eivät miellä vielä(kään) hintoja, ja sen takia koneisiin, laitteisiin, on helppo laittaa hintoihin ilmaa. Osin sen takia hinnat ovat kalliita. Vai onko kyse vain siitä, että vuonna 1998 tavarat olivat liian halpoja? Jotenkin vain muistelen, että vuonna 1998 en olisi ollut valmis maksamaan saunavalaisimesta ja yleiskoneesta yhtään enempää, eli hinta oli silloin.

Tuntuu kummalliselta, että ihmiset ovat nykyisin palkkaansa nähden valmiita maksamaan ns "tuplahinnan" tavaraostoksistaan. Kun mietitään siis sitä ostovoimaa. Luvut ovat pienempiä, mutta niin on sen palkankin "luku".

Mielipiteitä kiitos...

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • insekäout

      Anteeksi kirjoitusvirheet.

      Piti olla "25 tai 53 euroa".

      Ja piti olla "markka-aikana 300 markkaa".

      Öh...

      • insekäout

        Sitten vielä kuriositeettina, että ikälisätkin ovat nostaneet palkkaani. Kun ottaa ikälisät pois, ja kuvittelee työkokemuksen samaksi, mikä oli vuonna 1998, niin palkka on uusilla työntekijöillä 2178 euroa kuukaudessa. Eli kerroin olisi periaatteessa tämä seikka huomioon otettuna noin 4,57. Eli hinnat pitäisi olla vieläkin pienempiä euroina, mitä esimerkeissäni kerroin.

        Plus että veroprosentti on noussut tasaisesti vuosien varrella. Sekin pienentää ns nettoansiota. Jolloin kerroin on varmaan käytännössä lähempänä 5:ttä. '

        Että semmosta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11626
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5499
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2797
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2415
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1881
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1865
    7. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      1839
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1764
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1516
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe