Hinnat vuonna 1998

insekäout

Otetaan alkajaisiksi palkkani vertailu. Vuonna 1998 kuukausipalkkani oli 9 968 mk. Vuoden 2013 kuukausipalkkani (samasta työstä) oli 2 517 euroa. Jos ajatellaan, että verotus on suunnilleen sama, niin kertoimeksi tulee 9968/2517 = 3,96. Eli pyöristettynä noin 4.

Olkoot rahayksikkö mikä tahansa, niin numeroina tienaan noin 4 kertaa vähemmän kuin vuonna 1998. Samalla logiikalla myös tavaroiden hinnat pitäisi olla 4 kertaa pienemmät (numeroina), kuin vuonna 1998.

Mutta onko?

Ei taida olla. Otetaanpa hintaesimerkkejä.

Esim. Saunavalaisin (se puinen neliskanttinen), hinta starkissa 53 euroa. Kerrotaan se 4:llä niin saadaan 212 markkaa. Kuinka moni olisi maksanut noin suuren hinnan, peruslampusta. Otin tämän esimerkin siksi, koska löysin vuonna 1998 ostetun valaisimen kuitin, hinta oli 99 markkaa. Ja tämä malli on ollut TÄYSIN sama jo yli 20 vuoden ajan, siksi se on jopa erittäin hyvä esimerkki. Hinta olisi pitänyt olla 28 euroa, niin se olisi ollut ostovoimallisesti saman arvoinen kuin vuonna 1998. Hmmm, 28 tai 53 euroa, ihminen ei pidä eroa kovin suurena, molemmat ovat kaksinumeroisia lukuja, ja "halpoja". Kun verrataan lukua 99 ja 212, niin ero tuntuu hurjalta.

Toinen esimerkki. Braun yleiskone Prismassa, hinta 249 euroa (tarjous). Kerrotaan jälleen 4:llä, niin saadaan 996 markkaa. Meillä on vuonna 1998 ostettu Braunin yleiskone, päällisi puolin samanlainen, tuskin moottorissakaan paljon erilaista. Kuitin mukaan hinta oli 499 markkaa. Eli samalla ostovoimalla euroiksi muutettuna 124 euroa.

Ruoan hinta on varmaan pysynyt samana, siinä ei ole suurta eroa. Ruokaostokset maksoi markka-aikana 300 euroa, ja nyt menee 70-80 euroa, eli 4:n kerroin pätee tässä asiassa.

Sanotaanko näin, että tavaroiden yms hinta on noussut. Voisi sanoa että jopa tuplaantunut, ostovoimaan nähden. Ihmiset eivät miellä vielä(kään) hintoja, ja sen takia koneisiin, laitteisiin, on helppo laittaa hintoihin ilmaa. Osin sen takia hinnat ovat kalliita. Vai onko kyse vain siitä, että vuonna 1998 tavarat olivat liian halpoja? Jotenkin vain muistelen, että vuonna 1998 en olisi ollut valmis maksamaan saunavalaisimesta ja yleiskoneesta yhtään enempää, eli hinta oli silloin.

Tuntuu kummalliselta, että ihmiset ovat nykyisin palkkaansa nähden valmiita maksamaan ns "tuplahinnan" tavaraostoksistaan. Kun mietitään siis sitä ostovoimaa. Luvut ovat pienempiä, mutta niin on sen palkankin "luku".

Mielipiteitä kiitos...

2

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • insekäout

      Anteeksi kirjoitusvirheet.

      Piti olla "25 tai 53 euroa".

      Ja piti olla "markka-aikana 300 markkaa".

      Öh...

      • insekäout

        Sitten vielä kuriositeettina, että ikälisätkin ovat nostaneet palkkaani. Kun ottaa ikälisät pois, ja kuvittelee työkokemuksen samaksi, mikä oli vuonna 1998, niin palkka on uusilla työntekijöillä 2178 euroa kuukaudessa. Eli kerroin olisi periaatteessa tämä seikka huomioon otettuna noin 4,57. Eli hinnat pitäisi olla vieläkin pienempiä euroina, mitä esimerkeissäni kerroin.

        Plus että veroprosentti on noussut tasaisesti vuosien varrella. Sekin pienentää ns nettoansiota. Jolloin kerroin on varmaan käytännössä lähempänä 5:ttä. '

        Että semmosta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3174
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1589
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      979
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      943
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      813
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      793
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      709
    Aihe