Hei,
Satuin näkemään kuvan erään merikapteenin tutkinnon suorittaneen henkilön juhlallisuuksista ja näissä pirskeissä hänellä oli jonkinlainen univormu päällänsä ja kapteenin lakki päässä. Miten tämä on mahdollista kun kyseinen henkilö ei ollut päällikkönä seilannut vielä päivääkään? Onko kouluilla käytäntö luovuttaa jokin kapteenin lakin tapainen päähine valmistuneille vai mikä tässä voi olla takana?
Kertokaahan merikapteeniksi valmistuneet viisaampina.
Kapteenin valmistujaiset
4
308
Vastaukset
- Home ukko jo
Onhan niitä kipparin asuja purjehtijoilla ja veneilijöilläkin, päällikön lehvät lakissaan.
Nuori mies on suorittanut tutkinnon ja ura on toivottavasti edessä. Tunnelma on korkealla ja sitä halutaan juhlistaa jollakin asulla. Ja tiedä vaikka sama kaveri kymmenen vuoden päästä seisoisi hienon aluksen komentosillalla kipparina haalareissaan.
En näe mitään pahaa tai tuomittavaa tuollaisessa juhlimisessa.
Montakohan poosua, dunkkia, matruusia jne onkaan lomillaan käyttänyt "kipparin lippistä" päässään. Ovat ehkä olleet ylpeitä merimiehisyydestään. Ihan kiva asia.
----- nauta
Totta, juhlat on aiheelliset. Se voi olla hyvinkin ensimmäinen ja viimeinen kerta kipparin kaluunat kaulassa. Kapteenin vakansseja kun ei riitä kaikille kapteenin "kirjan" omaaville, valitettavasti.
- huoh...
nauta kirjoitti:
Totta, juhlat on aiheelliset. Se voi olla hyvinkin ensimmäinen ja viimeinen kerta kipparin kaluunat kaulassa. Kapteenin vakansseja kun ei riitä kaikille kapteenin "kirjan" omaaville, valitettavasti.
Ja toisaalta riittää niille jotka eivät saappaita edes täytä.
- kateutta
Taidatte vaan olla kateellisia kun vanhoille ei enää anneta uudenaikaisia aluksia komennettavaksi ja nuoret jolpit valmistuu suoraan komentosillalle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292178
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261758Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121339Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701211Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121187- 881002
- 83876
- 17867
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon16771Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks107701