Eipä taida olla hääppönen tuo A-mallikaan, samaa sukua.
http://www.taloussanomat.fi/autot/2014/10/28/mersulle-murska-arvio-140-prosenttia-tavallista-autoa-huonompi/201414999/304?pos=luetuimmat
http://www.taloussanomat.fi/autot/2014/10/28/mersulle-murska-arvio-140-prosenttia-tavallista-autoa-huonompi/201414999/304?pos=luetuimmat
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mistään en ole kuullut A-mallin laadusta mitään negatiivista, mutta positiivista kylläkin senkin edestä. Itselläni ollut A vuoden päivät ja on ensimmäinen autoni jota ei ole tarvinnut viedä kertaakaan takuuhuoltoon ja tämä on jo 15. uutena ostamani auto. Autolla ajettu 25tkm ja auto on kuin uusi. Mikään paikka ei rämise eikä kitise ja ajotuntuma on todella mahtava edelleen.
Aiemmin minulla on ollut uutena Skodaa, Volkkaria, Fordia, Toyotaa, Nissania, Citroenia ja kaikissa on ollut jotain pientä heti ekana vuonna. Skodassa on saanut säädättää ohjauskulmia ja tiivistyttää ikkunasuhinoita ja kojelaudan räminöitä. Volkkarissa on saanut moneen kertaan käyttää pajalla alustan kitinöistä. Fordissa on saanut asentajat etsiä outoja räminöitä alustasta useamman kerran. Toyotassa kiinnitettiin irronnut sisälokari, Nissanissa vaihdettiin takaiskarit ja säädettiin ovet kohdalleen, Citikassa vaihdettiin laatikon öljyt takeltelevan vaihteiston vuoksi. Mutta Mersussa ei ole ollut mitään vikaa, joten henkilökohtainen kokemus on, että A mersu on erittäin laadukas auto.
Ihmettelin kyllä itsekin, että jenkeissä tuo CLA malli on saanut noin huonot arviot laadusta, mutta huomasin sitten Wikipediasta, että sehän tehdäänkin Unkarissa ja meillä myytävät A mallit Suomessa. Se selittää jo todella paljon laatuerosta. En kyllä itsekään uskaltaisi ostaa Unkarissa tehtyä autoa kuin en myöskään Romaniassa(Dacia). Uudessakaupungissahan on aina tehty laadukasta työtä. Porcshet tehtiin laadukkaammin kuin Saksassa ja Saabit paremmin kuin Ruotsissa, joten varmasti Mersutkin tehdään paremmin kuin Saksassa saati sitten jossain Unkarissa.
Itsellä noin 10 kk vanha. Ajovaloihin kertyi kosteutta, lisättiin "tuuletusta" umpioihin. Toinen kerta koski jotain korin läpiviennin tilkitsemistä. Eli pientä fiksausta kotimaisessa.
Eurooppalainen autoteollisuus kilpailee ja syö markkinaosuutta, johtuisko osittain kotimaisuuden suosimisesta valtameren takana?
Aika erikoisia vikoja, mutta yksilöitähän nämä Suomessakin tehdyt ovat. Aina löytyy ns. maanantaikappaleita valitettavasti. Itse olen ollut onnekas kun mitään takuukorjausta ei ole tarvinnut teettää.
Nehän jouduttaisiin ahtamaan isolla kenkälusikalla sisään ja ulos ei hampurilaisen purijaa saisi kuin vinssillä.
Juttelin Mersuasentajan kanssa näistä Suomessa tehdyistä A-sarjalaisista ja niissä on kuulemma ollut Mersuiksi poikkeuksellisen vähän vikoja. E-sarjalaisissa vikoja on kuulemma todella paljon enemmän. Tosin asiaan vaikuttanee myös se, että niillä ajetaan keskimäärin enemmän mm. taksiajossa.
Joka tapauksessa vuoden kokemuksella A n ollut todella laadukkaan oloinen auto, joten ei voi kuin ihmetellä tuota CLA:n laaduttomuutta jenkkilässä. Voiko valmistusmaa vaikuttaa noin paljon vai onko kyseessä jenkkien kotiinpäinveto?
Jutussa viitattiin moottorivikoihin. Olisi hyvä tietää, mitä moottorimallia tuo koskee: Tuskin jenkeissä edes myydään mitään diesel-koneisia.
Nythän osaan moottoreista tuli laatutason nousu! MB alkoi käyttää osittain Dacian moottoreita. Ja pikkupaku Citan on kokonaan sitten Renault Kangoo. Ettei huono sekään, verrattuna aiempiin MB pikkupakuihin.
Samalla matematiikalla laskien, ovat pikkulasten kokoamat Legorakennelmatkin suomalaisia. MB osat valmistetaan toimitetaan, miltei kaikki, Uuteenkaupunkiin kokoonpanoa varten. Samoin kuin Legotkin koteihin ja leikkeihin. Että, se siitä suomalaisuudesta. Itse uskon tuon aloittajan linkin tarinaan. MB on tuotteena ihan jotain muuta, jo maineeltaan ja odotusarvoltaan, kuin ko. A-srj. Miksi näitä sitten tehdään? Jotta saadaan malliston keskiarvopäästöt siedettäviksi mainososastoa varten. Tuote itse on huonoa keskitasoa. Ei pienemmän auton tekeminen olekaan aivan helppo juttu. Siksi tarvitaan osaamista kaverilta. Se selittää tuon Dacia/Renault/Nissan kumppanuuden.