Olen 13v. ja meillä on vanha talli missä asustelee 2 vuohta. Olen perheeni kanssa ajatellut ostaa Lv tamman (tai ruunan) minulle ja pikkuveljelleni shettistä. Olen harrastanut n. 5v.( joskus monta vuotta sitten) äitini tietää eläimistä paljon ja 10km päässä pieni ratsastus koulu. Olen 158cm ja 66 kg. Kaverini asuu kaukana ja käy eräällä tallila missä on myytävänä LV tamma 800€ Kamu sanoi että sillä on hyvä ratsastaa ja hoitaa eikä sillä ole sairauksia. Voinko ottaa kyseisen hepan?
Vastaukset 3
Muutama juttu kaipaa vielä selvennystä ennen kuin tuohon voi oikein sanoa mitään. Sanoit harrastaneesi viitisen vuotta "monta vuotta sitten". Paljonko on "monta vuotta"? Jos hevostelusta on aikaa jo useita vuosia, osa taidoista on voinut jo unohtua, etenkin jos olet ollut tuolloin vasta pikkulapsi. Ennen kuin lähtee omaa hevosta hankkimaan, on syytä varmistaa, että taidot ovat edelleen tallessa myös ja varsinkin hoidon suhteen. Sama koskee äitiäsi. Hän tietää eläimistä, mutta tietääkö nimenomaan hevosista? Ellei hän ole käynyt talleilla vaikka kymmeneen vuoteen ja pelannut säännöllisesti hevosten kanssa, ovatko hänenkään tietonsa ja taitonsa enää ns. tilanteen tasalla?
Lähimmälle ratsastuskoululle on matkaa 10 km. Ei mahdoton matka, mutta jos teille tulee ongelmia hevosten kansas kuten todennäköisesti tulee, voitteko pyytää sieltä apua? Tai onko teillä ketään muuta kokenutta tuttua, joka voi tarvittaessa tulla avuksenne milloin vain? Hevoset ja varsinkin ponit alkavat yleensä jossain vaiheessa testailemaan uutta omistajaa, ja jos ette silloin tiedä mitä tehdä, olette pulassa. Tästä syystä ei myöskään ole viisasta ottaa ensihevosta suoraan omaan talliin ellei itse ole todella kokenut. Jos kaverisi asuu kaukana kuten sanoit, hän ei pysty teitä auttamaan, sikäli kun hänelläkään on riittävästi kokemusta ongelmista hevosten kanssa. Eli mistä saatte kokenutta apua kun sitä tarvitsette?
Teillä on siis talli, mutta miten on muiden tilojen laita? Onko hevosille tarpeeksi tilaa järjestää kunnollisen kokoinen tarha/tarhat, tai onko kenttää missä ratsastaa ja/tai kunnon maastoja? Pelto ei ole hyvä paikka ratsastaa, ellei ole koneita millä pitää pohja kunnossa ympäri vuoden, sillä ruohopohja on yleensä liukas märällä kelillä, minkä lisäksi siihen jää (edelleen märällä kelillä) syviä kavion jälkiä, jotka jäätyessään aiheuttavat ongelmia, kun maa muuttuu epätasaiseksi. Ehkä te voisitte käydä siellä rats. koulun kentällä, mutta matkaa on jonkin verran, ja liukkailla keleillä matkat voivat olla vaarallisia, etenkin pimeän aikaan. Eli missä liikuttaisitte hevosen?
Shettis pikkuveljelle. Näinköhän se kannattaa? Jos shetu on sopivan kokoinen nyt, se tuskin on sitä enää muutaman vuoden kuluttua. Mitä teette ponille sitten kun se jää liian pieneksi? Myyttekö sen eteenpäin ja teette siitä kiertolaisen, vai jääkö se teille lemmikiksi? Ja millä veljesi sitten ratsastaa kun ei enää voi shetun selkään kiivetä?
Puhut lv:stä, minkä monet käsittävät ex ravuriksi. Millainen on sen koulutustaso? Jos teille riittää hevonen joka kulkee eteenpäin, kääntyy kun halutaan ja pysähtyy kun pyydetään, se voi ollakin hyvä, mutta jos harrastatte tavoitteellisesti, kannattaa olla tarkka siitä mitä hankkii. Entidet ravurit eivät yleensä tule koskaan liikkumaan yhtä sulavasti kuin alkuperäiset ratsut ja niiden kanssa tarvitaan todella hyvää valmentajaa jotta sellaisen kanssa pääsisi kunnolla kehittymään. Onko teillä aikaa, paikkaa ja rahaa valmennuksiin?
Tällä hetkellä, sen perusteella mitä kerroit, ajatus omista hevosista omassa tallissa ei oikein kuulosta hyvältä, mutta toisaalta et siinä paljon kertonutkaan joten vaikea sanoa tarkemmin. Joka tapauksessa kannattaa harkita hyvin, hyvin tarkkaan, ettei tarvitse myöhemmin katua harkitsemattomia päätöksiä.- Anonyymi
Hei en tiedä mitä tarkottaa Lv-tamma voisiko joku auttaa pliiis
- Anonyymi
Lv-tamma tarkoittaa lämminveristä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a6491348- 971159
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta193860Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.316805Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä219739- 58703
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o175661Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht225615Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.88610Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut21561