Minua häiritsee seinänaapuri l-rouva. Olen asunut tässä huoneistossa n.5v ja koko ajan soi piano.Usein aamulla jo klo8. Jos vielä soitanta olisi jonkin tasoista, mutta Ukko-Nooa
soi aamulla malliin yksi lyö 9 etsii.Olen sitämieltä ettei 60 ikäisenä aloitetut musiikki opinnot hyvin pitkälle etene.Jotenkuten saa selvää mistä laulusta on kysymys.
Ei auta naapureiden vienot huomautukset, pitää vain kateellisten naapureiden syynä. Kerran huomautin kahvipöydässä; koska aiot virityttää epävireisen pianosi; vastaus se soi aidosti.
OLe tässä sitten ystävällinen. Siksipä aion ostaa
uuden huoneiston.
Mikä sinua häiritsee
3
306
Vastaukset
sen jälkeen kun pääsin kaupunkiasunnostani pois.
Kerrostaloasunnossa on siedettävä kaikenlaisia ääniä.
Naapurien riitelyt eivät ole enää yksityisasia, vaan ehkä joudut tahtomattasi kuuntelemaan välien selvittelyjä.
Joku naapuri harrastaa äänekkäitä koko yön kestäviä juhlia. Jotkut synttärijuhlat voi ymmärtää, mutta jos sama naapuri täyttää vuosia joka viikonloppu niin se on puuduttavaa.
Nuoremmat naapurit voivat kuvitella että kaikki samassa rapussa asuvat ovat hard rockin kuuntelijoita, ruuvailevat auliisti stereot täysille niin että porsliinit kaapissa keikkuvat.
Ja kun uupuneena kaadut sänkyysi, niin seinän takana voi olla naapuri joka KUORSAA niin isosti
että et varmasti nuku.
On ihanaa asua maalla! Naapureita on lähellä, mutta heidän taloihinsa on matkaa 5 m.
Ainoa asia mikä viime kuukauden aikana on häirinnyt, on hiirenloukku joka paukahtaa silloin tällöin keittiön alakaapissa.- ellumari
melkein 20 vuotta ja tässä talossa eivät asukkaat juurikaan vaihdu.
Sanoin sisareni tyttärelle, että jos hän katsoo hyväksi jäädä vanhaksipiiaksi, niin sitten tämä luukku on jo kolmessa polvessa vanhanpiian koti. Jätän tämän hänelle perinnöksi, niinkuin itse perin tämän tädiltäni.
Peruin heti puheeni kun tyttö toi hurmaavan poikaystävänsä vierailulle.
Ei semmoista kaveria saa päästää menemään!
Minä tein aikoinaan tähän asuntoon remontin ja rakennutin saunan ja tämä on minulle rakas ja tuttu.
Toisaalta....kyllä sitä saattaisi maallakin viihtyä..
- Tuulikki
Muutimme vajaa vuosi sitten kerrostaloon jonka valitsimme maisemien ja pienuuden vuoksi ja kun kuulimme että siellä asuu rauhallisia vanhempia ihmisiä oletimme kotirauhan säilyvän.
Asunnon osto on arpapeliä,kaikkia naapureita ei voi haastatella eikä kysellä heidän elintapojaan.
Mutta voi! Me jotka olemme jo työmme tehneet ja saisimme nukkua aamulla pitempään,joudumme heräämään joka aamu klo 4.Naapurimme lähtee töihin,menee suihkuun,kolistelee,vetää vessaa lukemattomia kertoja,ja sehän kuuluu muuten täysin hiljaisessa talossa siihen aikaan niin selvästi.
Väliin kiristelemme hampaitamme ja aiomme mennä sanomaan ihan nätisti mutta tiedämme jo vanhasta kokemuksesta että vihat saat niskoillesi.
Sen jälkeen emme saa nukuttua,hän lähtee 5 jälk ja pamauttaa oven vielä kiinni lähes täysillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974309Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293243No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351358
- 10979
- 141958
- 6904
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12842Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11780