Minua häiritsee seinänaapuri l-rouva. Olen asunut tässä huoneistossa n.5v ja koko ajan soi piano.Usein aamulla jo klo8. Jos vielä soitanta olisi jonkin tasoista, mutta Ukko-Nooa
soi aamulla malliin yksi lyö 9 etsii.Olen sitämieltä ettei 60 ikäisenä aloitetut musiikki opinnot hyvin pitkälle etene.Jotenkuten saa selvää mistä laulusta on kysymys.
Ei auta naapureiden vienot huomautukset, pitää vain kateellisten naapureiden syynä. Kerran huomautin kahvipöydässä; koska aiot virityttää epävireisen pianosi; vastaus se soi aidosti.
OLe tässä sitten ystävällinen. Siksipä aion ostaa
uuden huoneiston.
Mikä sinua häiritsee
3
302
Vastaukset
sen jälkeen kun pääsin kaupunkiasunnostani pois.
Kerrostaloasunnossa on siedettävä kaikenlaisia ääniä.
Naapurien riitelyt eivät ole enää yksityisasia, vaan ehkä joudut tahtomattasi kuuntelemaan välien selvittelyjä.
Joku naapuri harrastaa äänekkäitä koko yön kestäviä juhlia. Jotkut synttärijuhlat voi ymmärtää, mutta jos sama naapuri täyttää vuosia joka viikonloppu niin se on puuduttavaa.
Nuoremmat naapurit voivat kuvitella että kaikki samassa rapussa asuvat ovat hard rockin kuuntelijoita, ruuvailevat auliisti stereot täysille niin että porsliinit kaapissa keikkuvat.
Ja kun uupuneena kaadut sänkyysi, niin seinän takana voi olla naapuri joka KUORSAA niin isosti
että et varmasti nuku.
On ihanaa asua maalla! Naapureita on lähellä, mutta heidän taloihinsa on matkaa 5 m.
Ainoa asia mikä viime kuukauden aikana on häirinnyt, on hiirenloukku joka paukahtaa silloin tällöin keittiön alakaapissa.- ellumari
melkein 20 vuotta ja tässä talossa eivät asukkaat juurikaan vaihdu.
Sanoin sisareni tyttärelle, että jos hän katsoo hyväksi jäädä vanhaksipiiaksi, niin sitten tämä luukku on jo kolmessa polvessa vanhanpiian koti. Jätän tämän hänelle perinnöksi, niinkuin itse perin tämän tädiltäni.
Peruin heti puheeni kun tyttö toi hurmaavan poikaystävänsä vierailulle.
Ei semmoista kaveria saa päästää menemään!
Minä tein aikoinaan tähän asuntoon remontin ja rakennutin saunan ja tämä on minulle rakas ja tuttu.
Toisaalta....kyllä sitä saattaisi maallakin viihtyä..
- Tuulikki
Muutimme vajaa vuosi sitten kerrostaloon jonka valitsimme maisemien ja pienuuden vuoksi ja kun kuulimme että siellä asuu rauhallisia vanhempia ihmisiä oletimme kotirauhan säilyvän.
Asunnon osto on arpapeliä,kaikkia naapureita ei voi haastatella eikä kysellä heidän elintapojaan.
Mutta voi! Me jotka olemme jo työmme tehneet ja saisimme nukkua aamulla pitempään,joudumme heräämään joka aamu klo 4.Naapurimme lähtee töihin,menee suihkuun,kolistelee,vetää vessaa lukemattomia kertoja,ja sehän kuuluu muuten täysin hiljaisessa talossa siihen aikaan niin selvästi.
Väliin kiristelemme hampaitamme ja aiomme mennä sanomaan ihan nätisti mutta tiedämme jo vanhasta kokemuksesta että vihat saat niskoillesi.
Sen jälkeen emme saa nukuttua,hän lähtee 5 jälk ja pamauttaa oven vielä kiinni lähes täysillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2283743S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi32677Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622324Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt411753Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651633- 1051387
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva101216Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa511094LIEKSA - LUOVUIN JUORUILUSTA NÄIN SIINÄ KÄVI, KARU TOTUUS ÄÄNESTÄJÄN KOVA KOHTALO
Uusi vuosi ei olisi kukaan voinut ennustaa, maastamuuttoa ennustin, ei kuitenkaan massit riittäneet, jouduin tulemaan K661047