Päiväunet vai ei?!!

Nukutaan vaiko ei

Pakko kysellä täältä apuja, kun omat taidot eivät riitä.
Tämän päiväuniasian kanssa on kamppailtu jo niin kauan kuin muistan.
Meillä siis tyttö 2 v 7 kk ikäinen ja ongelmana päiväunet!!!

Meillä on tarkat rutiinit, minkä mukaan päivä menee.
Illalla nukkumaan klo 21 ja aamulla heräillään 8 aikaan.
Laitan tytön puoli 1 omaan sänkyyn kirjoja lukemaan ja sitten ennen yhtä valot pois ja nukkumaan. Tässä vaiheessa tyttö jo näyttääkin väsyneeltä.
Hetken kuluttua alkaa kuulua höpötystä, pyörimistä, laulua jne.
Tyttö ei rauhoitu nukkumaan vaikka onkin väsynyt.
Sitten saattaa nukahtaa joskus puoli 3 eikä jaksaisi sitten herätä mitenkään, näin ollen tähän päiväunirumbaan kuluu hurjasti aikaa.

Ollaan myös kokeiltu jättää ne kokonaan väliin.
Mutta sitten lapsi on koko illan levoton, riehuu, ei keskity mihinkään, makoilee lattialla ja kiukuttelee. Eli mielestäni tarvitsee unet, mutta ei vain nukahda!!!!!

Ollaan kokeiltu herätä aikaisemmin, laittaa myöhemmin unille tai aikaisemmin.mikään ei auta.
Tytöltä menee aina puolitoistatuntia nukahtamiseen eli ihan liian pitkään.
Olen myös ottanut tytön viereen lepäämään, mutta kun ei nuku niin yhtä hyörimistä koko ilta.

Miten siis toimin??!

2

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolmen äiti

      Päiväunen sijasta voi järjestää päivälevon, jolloin rauhotutaan ja hiljennytään, ehkä makoillaan ja luetaan kirjaa, kuunnellaan musiikkia tai tehdään jotain muuta rauhallista. Sekin riittää lepuuttamaan lasta niin että jaksaa sen jälkeen illan. Väkisin päiväunille yrittäminen saa lapsen vain vastustamaan nukkumista ja voi muuttua myös yöunivaikeudeksi.

      Lepohetken voi sopian lapsen kanssa säännölliseksi mukavaksi hetkeksi, ja silloin sovitaan että ei juosta, ollaan hiljaa ja tehdään jotain hiljaista, joko itsekseen tai yhdessä aikuisen kanssa.

    • Elintapojentarkistus

      Jos teillä säännöllisesti herättäisiin vähän aikaisemmin eli noin 6:30-7:00 ja käytäisiin nukkumaan klo 21:00, lapsi aika varmasti nukkuisi tunnin tai puolentoista päikyt. Toki aamupäivän aikana pitäisi olla runsaasti aktiivista liikkuntaa ulkoilmassa. Samoin iltapäivän puolella pitäisi olla toinen ulkoilu, jossa lapsi liikkuisi omin jaloin.

      Jos em. asiat jo teillä ovat toteutuneet, ei ole muuta keinoa kuin tuo aikaisempi aamuherätys. Toki lapsi voi olla vain vähäuninen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      169
      3857
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      76
      3054
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2111
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      22
      1994
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      46
      1838
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1331
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1258
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1250
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1038
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      748
    Aihe