pystylyhty vai siipimersu käyttö autoksi?

perustekniikkaa

olen hankkimassa vanhempaa mersua käyttöautoksi. kumpi mielestänne olisi parempi w110 200d vai w115 200d? mitä kokemuksia näistä on?

23

1597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varma valinta

      Osta 220d. Lähtee valoista ihan eri tavalla, kuin tuo 200d...........

    • w- 201

      Museoautoja, ei käyttöautoja.

      Hyvät yksilöt turhan harvinaisia pilattavaksi. Aloitus tietenkin oli trolli. Mutta vanha ja hyväkuntoinen mersu on hieno auto, eikä niitä ole helppo löytää myytävänä. Harrasteautoja alan ja merkin harrastajilla, niitä näkee aina joskus kesäisin.

      Suosittelen käyttöautoksi mopoautoa, sopii varmaan parhainten Sinulle.

    • mopedilla maailmalle

      No tuo 200d tai 220d OVAT mopoautoja.......

    • perustekniikkaa

      ei ole trolli vaan tarkoitus on hankkia vähä vanhempi mersu jossa ei oo kalliit huollot eikä monimutkaista tekniikkaa. ainakin pystylyhty on tyylikäs liikenteessä. en tarvitse mopo autoa. millainen ois w115 240d?

    • hölmöidea

      Eiköhän noita ensimmäisiä B mersuja saa ulosheittohintaan..

      Nuo vanhemmat taas ei käyttöautoja, bensaa palaa sellaset 15 l/100 ja vakuutusmaksut taivaissa juur päästöjen ja massan takia.

      • Tajuatko yhtään

        mistä oikein puhelet? Kuusikymmentäluvun W110 tai W115-Mersut maksavat jo enemmän kuin hyvä Väyrynen. Dieselit kuluttavat saman kuin nykyinen C tai E-sarjan autot. Teho on tietysti vähän erilaista kuin uusissa mutta mihinkäs täällä kenelläkään kiire olisi, melkein valmiissa maailmassa.


    • Paavo Pesusieni

      Tosiaan koriltaan ja tekniikaltaan hyväkuntoiset oldtimerit kuten termi kuuluu eli yli 25 v vanhat autot ovat jo suhteellisen arvokkaita. 50 - 40 vuotta vanhat vielä arvokkaampia, raadoistakin pyynnit ovat työmäärään nähden suhteelisen kovia, kuvitelma että löytäisin joltain perikunnalta pakasta vetämättömän aarteen tarkoittaisi sitä että se pitäisi purkaa kokonaan ja vaihtaa kaikki kumi- ja muoviosat, tiivisteet, siivota moottori alkaen vesikanavista etc. Sitten kaikkein hauskin asia onkin etsiä maailmalta jotain hemmetin sondernippeliä jota on viimeksi valmistettu ennen 1980 lukua. Nykyisessä liikenteessä näiden sukupolvien autojen kiihtyvyyttä voidaan lähinnä mitata kuskin verenpaineen nousuna ja kulutettuina savukkeina.

      Kesällä näin 5500 euron pyynnin 200 dieselistä joka oli maalattu useampaan kertaan yli ja kupli kauniisti, todettiin kaverin kanssa että tuon kun siivoaa niin ei ole vapaa-ajan ongelmia lähimpään vuoteen tai kahteen. Jos sinua kiinnostaa vanhat klassikot niin Tähdellinen ja Mercedes Benz Classic lehdistä näkee kunnostettujen ja kunnostamattomien yksilöiden myynti-ilmoituksia.

      Jos vuotuinen ajosuorite on luokkaa 10 - 25 tkm:ä niin tuollaisen 100000 km:n ajoon menee 4 - 10 vuotta jolloin jos esim. suhteellisen tuoreen (Cdi koneet) paljon ajetun yksilön kone kukkuu ja muu tekniikka on kunnossa niin kyllä sillä tuollaisen suorittaa.

    • perustekniikkaa

      minkä korimallin 200 diesel oli kyseessä? klassikko mersu se olla pitää. hyväkuntoinen mielellään. peltien hitsaaminen ei ole vierasta. w136 on jo näyttely auto

    • Paavo Pesusieni

      W115 eli Stricht Acht oli varmaankin viimeistä sarjaa noista kun takavalot oli uritettu, taikka mistä sitä pystyy sanomaan tuonikäisestä.

    • Paavo Pesusieni

      ei enää koskaan ruosteisia mersuja

    • Paavo Pesusieni

      Katos troolajakin liikkeellä, onko muistettu ottaa aamulääkkeet laitettu foliohattu päähän vakoilusatelliittien varalta entä maasäteilyn varalta kengän pohjat maadoitettu ja hampaista etsitty radiolähettimiä. Keksi oma nicci äläkä häiriköi muiden nimissä kun nuo evääsi ovat muutenkin aika heikonpuoleiset.

    • perustekniikkaa

      mitä kannattaa katsoa w110 ostaessa?

    • Paavo pesusieni

      ei kannata ostaa ne on jo lahoja ei enää koskaan mersua mulla lähti justiin väyrynen paaliin ku oli koko pohja ruostetta täynnä ei enää koskaan

      • Paavo Pesusieni

        Troolaaja näemmä liikkeellä, kun on siivilälusikalla annettu niin paljoa ei voi vaatia rievulta.


    • Paavo Pesusieni

      Ei mulle autoo kun oon niin pöljö. kaikki luulen tietäväni mutta mittään en tiiä! Ja ihan itte oon keksiny että nimeni on Paavo, ja että pesusieni olen.

      • Paavo Pesusieni

        Oli mulla väyrys mersu mutta se mätäni kovaa vauhtia vein se paalattavaksi nyt ajelen samaralla kun ei ole varaa enää mersuun


      • Esikuvia
        Paavo Pesusieni kirjoitti:

        Oli mulla väyrys mersu mutta se mätäni kovaa vauhtia vein se paalattavaksi nyt ajelen samaralla kun ei ole varaa enää mersuun

        Samara juuri sopiva kulkuneuvo, ei siis auto sinunlaiselle


    • naapuria varten

      Tekstisi kertoo että ostat sen näyttöautoksi.

    • Paavo Pesusieni

      Trolli vauhdissa, hanki oma elämä ja käske äipän lopettaa energia juomien sekä keppanan kanto sinulle.

    • 63 amg

      W 115 niissä hehkutus jo avaimesta ei tarvii nappulasta vetää mikä tosin ei ylivoimaisen raskas tehtävä

      • Anonyymi

        Vain 3.0 dieselissä avain hehku,pieninmät vetohehku.


    • Paavo Pesusieni

      Koko aihe on enempi teoreettinen nuorimmat W115 yksilöt ovat vuodelta 1975 joten tosiaan kunnostaminen käyttöautoksi vaatii rahaa ja aikaa sekä ylläpito varaosien suhteen on vaikeaa. Kuten aiemmin totesin että halvemmaksi ja helpommaksi tulee käyttöautoksi W124,W210 tai W211 kalustosta. Mutta saahan näitä hypoteettisia ketjuja aloittaa.

    • Anonyymi

      220SE OIS JOTAIN TAI SIT 300 ADENNAUER... SIINÄ ON MUN MIELESTÄ JO TODELLA TYYLIÄ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4611
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2588
    3. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2425
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      55
      2317
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1787
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1611
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1496
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      50
      1295
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1294
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe