Apua Siilinjärvi!

Nyt teidän rahojanne tarvittais...onneksi edes Maaninka tulee apuun vuodenvaihteessa !!
20301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Siilinjärvi Pohjois-Savon persaukisin kunta :( Ilmeisesti virallisesti kriisikunta viiden vuoden sisällä. Säälittää vanhan kotikunnan puolesta.

Äänestä

Taitaapa Kuopio konkurssin ennen Siilinjärveä tehdä!!

Äänestä

Eipä taida tehdä!!

Äänestä
  • Niin Kuopio on jo pahasti credit. Siilinjärvi on selvästi debit. Nimimerkit kuvaavat hyvin tilanteen.

    Äänestä

  • tilit tarkastanut kirjoitti:

    Niin Kuopio on jo pahasti credit. Siilinjärvi on selvästi debit. Nimimerkit kuvaavat hyvin tilanteen.

    Oikeassa olet! Ylijäämäinen tulos kirjataan tulostilin kreditiin ja alijäämäinen tulos tulostilin debetiin.

    Äänestä

Harmillista mihin kuseen Siili itsensä ajanut. Onneksi edes Kuopio porskuttaa ja vain kiihdyttää kasvuaan.

Äänestä

surullista. missä tuo kunta on viiden vuoden päästä sillä tulot ei ainakaan kasva. menot kylläkin kasvaa todella paljon vaikka mitä tekis kiitos valtion. vaikea nähdä tulevaisuutta itsenäisenä kuntana ainakaan sellaisena joka voi retostella että palvelyt on paremmalla tolalla kuin kuopiossa. viikatemies väijyy jo kulman takana.

Äänestä

Siilinjärvellä valmistaudutaan irtisanomisiin (YT-neuvottelut menossa) ja talous kuralla.

Äänestä

Pitää tietysti muustaa sekin että Siilinjärvi liitos tarkoittaisi luultavasti sitä että jo muutaman vuoden päästä 2020 Kuopiossa asuisi 150 000 ihmistä. Tuo olisi merkittävä rajapyykki ja vetovoimaa entisestään parantava asia. Hartiat olisi sen verta leveät että lihaksia olisi kammeta tänne vaikka se lähijuna tai raitiovaunut.

Äänestä
  • Eikö voitais kerralla yhdistää kaikki Suomen kunnat Suomi nimiseksi 5,6 miljoonan asukkaan metropoliksi?

    Äänestä

  • Mistähän tuollainen määrä asukkaita kertyisi?
    Voisi tulla niin, jos koko Pohjois-Savosta muodostettaisiin Kuopion kaupunki.
    Ei pelkästään asukasmäärä tarkoita vaurautta, siihen tarvitaan elinkeinoja.
    Esimerkkinä vaikkapa Kauniainen.

    Äänestä

  • jos siilissä viimeinen sammuttaa valot niin ois hyvä edes motarille tuikut jättää.nähtäis paremmin polkea ohi...ai niin,sehän on tiehallinnon reviiriä...

    Äänestä

Muistutan että Tilastokeskus muistaakseni 7.11 julkaisee viimeisimmät tiedot kuntien taloudesta, jospa sitten saamme varmistukset niin Siilinjärven kuralla olemiseen puhumattakaan Kuopion porskuttamisesta!!
Toivottavasti ko lukuihin muistetaan mahdollisimman paljon viitata näissä korkeatasoisissa puheenvuoroissa!

Äänestä

Ai mistä kertyisi 150 000 asukkaan Kuopio vuoteen 2020 mennessä jos Siili siihen liittyisi? No!!

Kuopio nyt 107 000
Maaninka liittyy 2015
= 111 000
Juankoski liittyy 2017
= 116 000
Siili liitos
= 138 000
Kuopio kasvaa itse joka vuosi 1200
= 145 200
Joku pieni kunta hyvin todennäköisesti liittyy ennen vuotta 2020
= 149 000

Itseasiassa Kuopio näyttää kasvavan viimeisten tietojen mukaan enemmän kuin 1200 vuosittain.

Äänestä

Aika vaatimattomalta tää nykyinen Kuopion kasvattaminen tällä kertaa täällä Suomella näyttäis olevan, koittakaa nyt jotenkin 200 000 asukkaan metropoliksi kaupunkimme kasvattaa! :-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kolhoosin kyttä kirjoitti:

Nyt teidän rahojanne tarvittais...onneksi edes Maaninka tulee apuun vuodenvaihteessa !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu