Jos talo tuhoutuu ja alueella on rakennuskielto?

kysyjä

Eli jos talo vaikka palaa perustuksia myöten, ja alueella on rakennuskielto jonka mukaan vanhaa saa korjata mutta uutta ei rakentaa. Niin saako silloin sen palaneen tilalle kuitenkin rakentaa uuden? Vai jäädäänkö sitten nuolemaan näppejämme?

5

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu ihan rakennuskiellon syystä. Jos kyseessä on pelkkä kavaan päivittäminen, niin todennäköisesti saa. Maakuntakaavahan antaa jo viitteitä alueeen tulevasta yleiskaavasta, joka sitten määrää mahdollisen asemakaavan määräykset. Eli jos alueella uudessakin kaavassa on mahdollista rakentaa asuinrakennus, niin ongelmaa tuskin on.

      Sen sijaan esimerkiksi aiemmin vapaa-ajan asumisen sallinut kaava joka on muuttunut esim. maa- ja metsätalousalueeksi ei mahdollista vapaa-ajanrakentamista jos olemassa ollut rakennus tuhoutuu. Sama tietenkin pätee tilanteissa jossa AP kaava muuttukin teollisuusalueeksi jne.

      Eli kannattaa asia selvittää kunnalta tai kaupungilta.

    • kysyjä

      Kyse on siis siitä että haja-asutusalueen minimitonttikoko on muuttunut eikä enää mahdollista uuden rakentamista. Pitäisi saada yli puolet lisää maata. Alkup. talo vuosisadan alusta.

    • Jyitsi

      Kannattaa keskustella kunnan lupaviranomaisten kanssa

      venelilyn besservissereiltä ei kannata kysellä kaava ohjeita

    • lkh blbhih bilhhb hb

      Käsitys, palotapauksissa vakuutusyhtiö rakentaa samoilla piirustuksilla samanlaisen talon. Se on tietenkin uudisrakennus, mutta vastaa tuhoutunutta. Riippuu tietenkin viranomaisista. Tiedossa ikäänkuin samanlainen tapaus. Keskellä kylää hyvällä paikalla kioskirakennus, läpimätä. Ei kannattanut korjata, eikä uutta lupaa olisi saanut. Tiedä, mitä kommerverkkejä lie ollut, Mutta vanha purettiin ja samoilla piirustuksilla uudisrakennus tilalle.

      Sulla helpolla suojelutalo, se voi myös estää uuden rakentamisen, kokonaan.

      Että kaikki nyt riippuu kaikesta, kuitenkin tapauskohtaista ja kuntahan sen tavallaan loppupeleissä määrää. Ne kuitenkin voi joko ajaa asiaa, tai vastustaa sitä.

    • ole nöyrä ajattele t

      Ole vain nöyrää poikaa kunnan ja etenkin rakennusviranomaisten kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      242
      2111
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1627
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1282
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      992
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe