Kuriiri yritys

Työtön ainakin vielä

Ajattelin kysyä että kannattaako kuriiri yritys tänä päivänä? Normi kuormaauto puoli on niin kilpailtu että sinne en ole menossa, mutta kuriiri puolelle paketin jakoon pääsis käytännössä pakun hankinnalla eli alku kustannukset olis vaan murto osan. ja onko alihankinta ketjuun vaikeaa päästä? toki ymmärrän ettei tälläkään rikastumaan pääse mutta eipä sitä muullakaan rehellinen työntekijä/yrittäjä suomessa pääse siitä pitää verottaja huolen. ;)

5

3909

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erfgthyjuik8lo9

      Pakulla alihankkijana saattaa työllistyä. Yhteys itella, ups, yms iso firma joka jakaa pientä nyyttiä. Liikennelupa tietenkin pakussa pitää olla niin kuin muissakin ammattiliikenneautoissa, eli ensin pakolliselle tavaraliikenteen yrittäjäkurssille, lupa elystä, sopimus alihankinnasta ja sitten vasta autokauppaan.

      Vaikka aloituskustannukset onkin pienet, on pakulla pieni myös tuntiveloitus. Sanoisin että noin puolet oikean kuorma-auton veloituksesta. Tuon kaltaisella toiminnalla saattaa just ja just itsensä työllistää kun elää kädestä suuhun eikä satu mitään joka vaatisi rahan voimalla tehtyä korjausta.

      Autohommat on suht paskoja hommia ja jonkun ison talon alihankkijana olet hierrarkiassa varaston siivoojan apumiehen sekarotuisen kissan alapuolella. Sinulle sanellaan mitä saat ja siihen on tyytyminen. Jos alat esittämään omia toiveitasi saattaa velkainen hiace muuttua ongelmaksi.

      Olen ollut autoalalla 25 vuotta, tavaraliikennettä, taksiliikennettä, maansiirtoa, pikkubusseja. Tällä hetkellä maansiirtoajoa. Perse on aina auki kuin tuuranputki. Jos joskus näyttää siltä että jotain saattaisi jäädäkin, niin se tunne ei kestä kovin kauaa. Viime kuussakin korjattiin kalustoa 15 tonnilla. Vehkeet seisoo, jätkillä liksa juoksee ja siihen päälle vielä kunnon lasku korjaamolta. Tervetuloa autoalalle!

    • eikohta enää

      Mietippä tätäkin. Itse olen ollut yrittäjä ja tehnyt hommia melko laidasta laitaan, on ollut keikkaa autolla, omaa liiketilaa eri paikkakunnilla jne.

      Sen voin sanoa että autossa kiinteät kulut ovat toki pienemmät kuin kivijalkaliikkeessä, mutta niin on varmasti tulotkin ja ihan sama mitä teet sillä autollas, ootku muuttoapufirma, paketinkuljetusfirma tai minibussin kuski.

      Sen takia olen joutunut huoltamaan kalustoa ihan itse kun ei kertakaikkiaan ole vara viedä huoltoon. Ei ole varaa vuokrata hallipaikkaa korjaukseen, eli suoritan korjaukset varsinaisen työni jälkeen pihalla. Juu ja olen joutunut 20v pakkasessa lojumaan näpit jäässä vaihtaen niveliä sun muuta paskaa jotta saan auton katsastettua.

      Kuvittelin viis vuotta sitten että toimitusjohtajana voisin alkaa ottaa hieman rennommin ja ehkä palkata lisäväkeä paikkaamaan, mutta paskat. Tuli lama, lähti liikkeet ja jouduinkin itse taas auton rattiin. Tällä iällä joudunkin lojumaan myös auton alla ja se alkaa jo rasittaa. Pelkään että kauanko fyysinen kuntoni kestää.

      Onko siinä sitten mitään järkeä kun naapurin työtön katselee sisältä lämpimästä korjausprojektia firman pakulle ja naureskelee, hän kun saa saman tai enemmänkin tekemättä mitään. Mulle jää joskus palkaksi leivän päälle vain ylähuuli.

      Tälläistä on karu totuus tässä kylmässä, laman raiskaamassa suomessa.

    • dsa dsa

      olen nähnyt liikenteessä DHL:n väreihin maalatun pakun jossa oli yrityksen (ei DHL) nimi ja puh-nro ovessa.

    • autokaupoille vaan

      Kyllä pääkaupunkiseudulla on edelleen tarvetta pakettiautokuljetuksille. Alussa joudut ehkä tekemään myös muuttokeikkaa tms, jolloin olisi hyvä, jos sulla olisi tarvittaessa mahdollisuus ottaa mukaan joku kantajaksi. On paljon esim. yrityksiä, jotka tekevät vaikkapa laitekorjauksia ja -asennuksia, jolloin isompi 80-100 kg painava laite ei mahdukaan huoltomiehen farmariautoon ja pitää tilata paku. Tai että pyykinpesukonetta ei mummo jaksa kantaa, vaan pitää hommata joku kuljetusliike, joka sen kuskaa.

      Onhan noita kaikenlaisia firmoja, jotka ovat kyllästyneet Itellaan ja sen harvenevaan toimipisteverkostoon. Ainaski isoimmissa kaupungeissa luulisi kuljetusyrittäjälle riittävän töitä joko itsenäisenä tai alihankintana. Luotettavuus on elintärkeää. Viinaan menevä ja maanantaisin krapulaisena ajava kuski taas ei ole sitä, mitä halutaan.

      • sdvfbgnthjykiu

        "Kyllä pääkaupunkiseudulla on edelleen tarvetta pakettiautokuljetuksille."

        Niin on, mutta niin on jakajiakin.

        "vaikkapa laitekorjauksia ja -asennuksia, jolloin isompi 80-100 kg painava laite ei mahdukaan huoltomiehen farmariautoon ja pitää tilata paku."

        Aika harva huoltomies ajelee farkulla tai henkilöautolla just ton takia. Tämän kortin varaan en kuljetusbisnestä laskisi.

        "pyykinpesukonetta ei mummo jaksa kantaa, vaan pitää hommata joku kuljetusliike, joka sen kuskaa."

        Tämänkään varaan en laskisi. Silkkaa näpertelyä.

        " Ainaski isoimmissa kaupungeissa luulisi kuljetusyrittäjälle riittävän töitä joko itsenäisenä tai alihankintana."

        Pakettiautolla liikennettä harjoittavan yrittäjän elin ehto on päästä johonkin isoon taloon alihankkijaksi muuten ei tule hommasta yhtään mitään. vakituisista ajoista tarvitaan se säännöllinen tulo ja sitten nämä muuttokeikat sun muut mummojen pesukoneet on siihen hyvää päälle jos sattuu keikka tulemaan.

        Kulut on kuitenkin sellaiset että jos meinaa pärjätä sillä että tekee nettisivut ja ottaa ilmoituksen keltaisilta sivuilta ja jää odottamaan yksittäisten kuljetuksen tarvitsijoiden soittoa, ehtii kuolla nälkään ennen kuin puhelin soi.

        Nimimerkillä: Tavaraliikennettä PK seudulla vuodesta 1994


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      270
      5357
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      66
      4644
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      123
      4325
    4. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      46
      3754
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3750
    6. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3677
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      76
      3048
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      35
      2971
    9. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      53
      2888
    10. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2626
    Aihe