Jos ostan uuden koneen...

onko mahdollista

...ja haluan vaihtaa siihen win7:n, niin MITEN teen uudelleen takaisin asennettavan täydellisen talletuksen koneen mukana tulevasta win8:sta?

Siis ei piraatti myyntiin jne vaan saman tietokoneen käyttöön myöhemmässä vaiheessa.

8

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riäkkylän kunti
      • on(ko) mahdollista

        Kiitos hyvästä ja arvokkaasta avusta!


    • onkohan....

      Mietityttää edelleen!!!

      Ohjeissa ei mainittu siitä, että ottaako antaman ohjeen mukaan toimiminen mukaan myös tietokone kohtaiset valmistajan antamat lisäykset?
      Haluan nekin säilyvän...

      • onkoha...

        Siis ctrl "x" jne toiminnoista jotka vaihtelevat eri tietokoneen valmistajien käyttämistä ratkaisuista...


      • Riäkkylän kunti

        Olen tabletiltani kopioinut palautusosion tikulle, mutta en ole kokeillut sen toimivuutta, esim. uudelleenasennusta. En myöskään ole poistanut palautusosiota tabletistani, joten en tuohon osaa vastata. Tietääkö viisaammat?

        Tuossa proseduurissahan on mahdollisuus joko poistaa tietokoneen oma palautusosio (jos on) tai jättää se sinne. Mikäli et poista sitä, niin siellähän se on edelleen käytettävissä.


      • hgfrde
        Riäkkylän kunti kirjoitti:

        Olen tabletiltani kopioinut palautusosion tikulle, mutta en ole kokeillut sen toimivuutta, esim. uudelleenasennusta. En myöskään ole poistanut palautusosiota tabletistani, joten en tuohon osaa vastata. Tietääkö viisaammat?

        Tuossa proseduurissahan on mahdollisuus joko poistaa tietokoneen oma palautusosio (jos on) tai jättää se sinne. Mikäli et poista sitä, niin siellähän se on edelleen käytettävissä.

        On todella vaikeaa kuluttajalle kun ei tiedä että...
        Onko se koneessa oleva palautus osio tehtaan omien lisäyksien kera vai ilman niitä? (pelkästään windows)

        Joissakin tietokoneissa on paljonkin tehtaan omia ohjelmia, "ctrl xxx" jne toimintoja jotka haluan säilyttää sillä niissä on käyttäjälle todella hyödyllisiäkin joukossa.
        Joitakin kuulemani mukaan saa valmistajan netti sivuilta hakea jos ja kun rekisteröi itsensä sinne mutta sitten saa sitä tarpeetonta "roskapostia" jota en kaipaa.
        Ja pahinta on että netiltä etsimiset ja etenkin oikean löytäminen voi olla vaikeaa kun samaa tietokone mallia voi olla lukematon määrä erillaisilla ominaisuuksilla. Tulee esiin mm kymmeninä malli/serie jne numeroina....


      • Toki ne tulevat. Tämä on koko palautustikun idea: kone saadaan siihen tilaan, jossa se oli hankittaessa.


    • KasiParempi

      Turhaa pähkäilyä. Classic Shell saa näyttämään seiskalta.
      Ei kylläkään kasi ole yhtä hidas kuin seiska.
      Ei kylläkään asilta valmistajan tuki lopu yhtä pian kuin seiskalta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      285
      7092
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      55
      4993
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4491
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      12
      4309
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      43
      3815
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      120
      3682
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3646
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      27
      3549
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3333
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2490
    Aihe