Kuka isoisäni on?

Tiedän että tämä on henkilökohtainen asia mutta olen kääntänyt kaikki kivet. Juurettomuus tuntuu omituiselta.. Kyseessä on isäni isä, isäni ei koskaan ole myöskään tavannut häntä. Hän on kuollut ilmeisesti vuonna 1947. Mutta siitäkään en ole varma. Katsoisiko joku kiltti edes pikkuisen?? Millainen hän oli? Mihin hän oikein kuoli??
373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä näin tärkeässä asiassa kannattaa nojata faktoihin ja asiakirjoihin joita varmasti jossain muodossa on olemassa ja löytyy.

Maistraatit, kirkonkirjat, siviilirekisterit, muut sukulaiset ja tutut , naapurit jotka ovat tunteneet henkilön. Sukututkimuksiakin löytyy ihan kiitettävästi. Samoin kuolinsyyt syntymäaikoineen ovat ihan selvitettävissä, mikäli sukulaisuussuhde, tässä tapauksessa siis isä, on todennettu.

Äänestä
  • Tässähän se ongelma on. Isyyttä ei ole todennettu. Mummoni eli isäni äiti on kuollut jo 1988. Enkä tiedä ainoatakaan sukulaista hänen puoleltaan. Tiedän vain ja ainoastaan mitä hän oli tehnyt ammatikseen. Otin yhteyttä historioitsijaan joka toimii hänen kunnassaan ja ei löytynyt :(

    Äänestä

  • Ei ole etsivä löytänyt kirjoitti:

    Tässähän se ongelma on. Isyyttä ei ole todennettu. Mummoni eli isäni äiti on kuollut jo 1988. Enkä tiedä ainoatakaan sukulaista hänen puoleltaan. Tiedän vain ja ainoastaan mitä hän oli tehnyt ammatikseen. Otin yhteyttä historioitsijaan joka toimii hänen kunnassaan ja ei löytynyt :(

    Haastavampaa aina ellei isyyttä tunnustettu, muttei mahdotonta.
    Sukunimi, ikä, paikkakunta ja tosiaan vielä jos tuo ammatti on tiedossa, niin kyllä pitäisi löytyä.
    Ko kunnan historoitsija ei välttämättä yhtä reliaabi kuin esim sukututkija.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eräs ihmettelevä kirjoitti:

Tiedän että tämä on henkilökohtainen asia mutta olen kääntänyt kaikki kivet. Juurettomuus tuntuu omituiselta.. Kyseessä on isäni isä, isäni ei koskaan ole myöskään tavannut häntä. Hän on kuollut ilmeisesti vuonna 1947. Mutta siitäkään en ole varma. Katsoisiko joku kiltti edes pikkuisen?? Millainen hän oli? Mihin hän oikein kuoli??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu