Hei,
Näitä kiveskipuihin keskittyneitä aiheita on kieltämättä jo täällä muutama, joten pahoittelut jos uuden avaaminen häiritsee.
Olen 28-vuotias mies ja viime viikon keskivaiheilta saakka olen ruvennut kärsimään kivespussien sisällä oudosti puolelta toiselle vaihtelevasta kivusta. En ole ihan varma että onko kyseessä lopulta edes kivekset jotka olisivat kipeät vaiko jokin muu alue nivusissa.
Taustaa sen verran että olen viime kuukauden päivät harrastanut juoksua joka päivä sekä jalat ovat alkaneet oireilemaan kivuliaasti lepopäivien puutteen vuoksi. Tuntuu että tuo oikea jalkakin on jotenkin rasittunut ja vähän aristaa kun sillä kävelee. Luonnollisesti näiden kiveskipujen alettua olen lopettanut juoksemisen.
Tunnustelin kivekset läpi useaan otteeseen, enkä ainakaan kyennut oikein tunnistamaan sieltä mitään patteja tai kasvaimia mitä usein syövässä kai ilmenisi. Kumpikaan kives ei myöskään minusta ole turvonnut, mutta jomottava kipu kuitenkin vaihtelee puolelta toiselle tai lähtee vähäksi aikaa pois tasaisin väliajoin. Eniten kai kipu keskittyy juuri oikealle kivekselle.
Pieniä alavatsakivun oireitakin tässä on nyt ollut samalla ja myös oikea jalka tuntuu alaselän ohella olevan jotenkin arka. Toisaalta minulla on paljon ongelmia niskan, hartiaseudun ja selän kanssa työni takia. Voisivatko selkäkivut jo ylettyä säteilemään nivusiinkin?
Seksielämä kyllä edelleen vaimon kanssa pelaa eikä kyseessä voi olla mikään vaiva seksittymyyden suhteen, mutta edelleen kivut pitävät yölläkin välillä ylhäällä enkä muista teloneeni alapäätäni yhtikäs mihinkään viime aikoina.
Tuossa eräänä päivänä kokeilin mennä kuumaan kylpyyn näiden kipujen kanssa istumaan, jolloin havaitsin että kipu lähti samantien pois kun kuuma vesi ilmeisesti rentoutti alaruumiin lihaksia.
Lähden lääkäriin toki ensi viikolla, mutta mietin että olisiko joku toinen mahdollisesti kokenut tällaista ja osaisiko sanoa että onko tämä nyt sellainen kuuluisa urheiluvamma, johon ei taida auttaa muu kuin lepo.
Vai olisiko kyseessä se pelätty kivessyöpä? Olen kyllä riskiryhmää iältäni, mutta minusta pussit eivät kyllä ole mitenkään tulehtuneet taikka paisuneet niin kuin kerrotaan asian olevan monen kivespussien tulehduksen ynnä muun ohella.
Yritin lukea ulkomaalaisilta sivuilta kaikenlaista tällaisista oireista ja informaatiota löytyikin paljon. Eniten tuntuu tällä hetkellä että tämä on erittäin kivulias urheiluvamma, vaikka mistäpä sitä tietää ennen kuin lääkärille pääsee.
Kivessyöpä tai muu sen alueen probleema?
3
159
Vastaukset
- Simppeli juttu
Eturauhastulehdus.
- Kivekäs
Jep, no lääkärillä käytiin sitten tämän asian tiimoilta.
Verikokeet ja virtsakoe otettiin.
CRP oli tasan 10 ja virtsakoe näytti negatiivista kaikilta osin.
Kävin vielä ultraäänessä alavatsan ja kivesten osalta, josta selvisi että kaikki oli kunnossa. Eturauhanen oli kuulemma myös aivan normaali, mutta kovasti edelleen tuntuu tuollaisia oireita olevan edelleen mitä kuvailin aikaisemmin.
Odottelen tässä lääkärin soittoa, mutta tosiasia on että kaikki ne teoriat esimerkiksi kivespussien suonikohjuista eivät selkeästikään pidä paikkaansa mitä lääkäri pohti. Aloin miettimään jonkinlaisia selkävaivoja kuten iskiashermon säryn säteilyä tai muuta alaselän säryn vihlontaa nivusiin ynnä muualle.
Helpottavaa tietää että tämä ei kai ole mitään hengenvaarallista. Toisaalta ihmetyttää että tuo eturauhasvaivojen juttukin nyt sitten osoittautui verikokeidenkin mukaan vääräksi.
Aika tiedottomia tässä ollaan.
Ehdotan lääkärille että saisin antibioottikuurin jos sillä vaikka vaivat lähtisivät tai jotain. - oma kokemus
Onko jaloissa edelleen kipua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait273176Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3853Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68770Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3760Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60694Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20569- 41560
- 11553
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3549