kaasukondensaatti

voisiko sillä

jatkaa bensaa tai dieseliä ja monta % sitä usklataisi sinne lorauttaa?
Ja paljonka sellainen maksaisi?

5

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DGC

      Englanninkielisen Wikipedian mukaan USA:ssa oli takavuosina tapana pölliä nesteytyneitä komponentteja maakaasuputkien tiivistymissäiliöistä. Lakiteknisten ongelmien lisäksi päänsärkyä aiheutti aineen alhainen oktaaniluku ja korkea palamislämpö. Katso Wikipediasta "drip gas"

      Ei sitä varmaan kannata paljoa laittaa bensan jatkeeksi ja nykyaikaiseen dieseliin tuskin yhtään. Ja jos sitä pitää oikein ostaa tuohon tarkoitukseen, luulen että käy nopeasti kannattamattomaksi. Varsinkin jos joku keksii ilmoittaa harrastuksesi verottajalle.

      • Kuinkas paljon

        sen oktaaniluku sitten oli? Entä paljonko oli lämpöä enenpi?


      • DGC

    • Turha jatkaa

      Mitkään raakatuotteet eivät sovi moottorien polttoaineiksi. Siksi on olemassa öljynjalostamot, joiden prosesseissa polttoaineen laatua parannetaan huomattavan paljon.

      Paitsi että jonkun ison laivadieselin saattaisi saada pyörimään raakaöljyllä.

      • kuuulajuntta

        Kuulajuntta!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4079
    2. 61
      3349
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3042
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      70
      3012
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2499
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2316
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      184
      2017
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2014
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1979
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe