Paljon tiaisia

Ilo silmille

Nyt on jo viikkokausia, ollut täällä Pirkanmaan alueella tiaisia runsaasti pihapiirissä, vaikka ei varsinaisesti talvesta ole vielä tietoakaan. Mitähän se tietää, kun niitä jo näin lämpöisten aikaan tulee pihapiiriin ja noin runsaasti?

1

172

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6-tintti

      Ruokahan tinttejä kiinnostaa, Sinullakin lienee ruokinta, itikat jo luonnossa vähissä. Tosi on, että tintit on nyt ahkeria. Metsälajien(hömö-, töyhtö- ja kuusi-) tapana on ennen talventuloa kerätä ruokavarastoja puitten oksistoon jos ruokaa vaan on tarjolla. Siitä niitten ahkeruudessa nyt huomattavassa määrin kyse.
      Myös sini- ja talitintit koittaa nyt varmistaa talven yli selviytymistä nostamalla omaa painoansa ennen pakkasten tuloa, ne ei tee varastoja. Yhtä lailla tiaiset on erinomaisen vilkkaasti laudalla myös täällä Hollolassa ja mukavia seurata.
      Nyt lauhoilla vaan on syytä vaalia ruokintalautojen puhtautta ettei "pöpöt" tee tuhoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1865
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      144
      1381
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1326
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      165
      1323
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1096
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      882
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      804
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      681
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      24
      635
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      625
    Aihe