Ravintolisät lisää finnejä?

mistänäitänäppyjätulee

Olen syönyt nyt melkein kuukauden verran putkeen:
Omega-3:a 2kpl/pvä(Möller Tupla)
Helokkiöljyä 3kpl/pvä (Efamol, jonka juuri vaihdoin Bioteekin jättihelokkiin)
Sinkkiä 1kpl/pvä(Biozink)
Minisun Super Defence (1-2kpl/pvä)
Magnesiumia 1kpl/pvä (Magnesia 350)
niiden ohella ravintolisää hiuksille jonka 1kk kuuri loppuu pian.

Näitä kaikkia aloin syömään lähinnä ylläpitääkseni ihon ja hiusten kuntoa yleisesti terveyttä. Aiemmin söin n. viikon mittaisina kuureina näitä mutta nyt olen syönyt pidemmän ajan putkeen.

Kasvoihin on pikku hiljaa alkanut muodostua pieniä näppyjä (lähinnä otsaan ja leukaan) ja mietin vain kuumeisesti mistä se voisi johtua?? Onko mahdollista että saan tällähetkellä liikaa esim. sinkkiä?

Kun huomasin että ihooni alkoi ilmestyä näitä näppyjä aloitin heti pesemään kasvoja Basironilla (ennenkin koettu hyväksi) mutta se ei tunnu tälläkertaa tehoavan kun iho tuntuu vain menevän enemmän tukkoon ja iho vaikuttaa tällähetkellä erittäin pintakuivalta.

Pitäisikö lopettaa noiden pillereiden popsiminen tai ainakin vähentää? Ainakin siirryn takaisin hellävaraiseen puhdistusvaahtoon Basironin sijaan.

8

1859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihda

      "niiden ohella ravintolisää hiuksille jonka 1kk kuuri loppuu pian"


      Ainakin biotiini purkista aiheuttaa finnejä muutkin synteettist beet.

      Kalaöljy on ok ja laadukas ravinto.

      ja D-vitamiinia tietysti.

      Muut jättäisin, kun purkki loppuu.

      Tuo magnesia on pelkkä laksatiivi eli vaihda se sitraattimuotoon.

      Muista aina se ravinto ja laatua purkista.

      Laatu kannattaa ja ei kalliimaksi tule kuin apteekin synteettiset huonot valmisteet.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/ravinteet.htm

    • ertewrwe

      Terveellistä monipuolista ruokaa syövä ihminen ei tarvitse mitään lisäravinteita, paitsi talvisin d-vitamiinia. Miksi syydät rahasi turhuuksiin kun saat siitä vielä palkaksi finnit? Kylläpä mainosmies on nyt tyytyväinen toimintaasi. Haloo!

      • realisti123

        Älyttömästi lisäravinteita ei tarvitse, mutta "terveellinen monipuolinen ruoka" on asia, mitä harvojen ruokavaliosta voi sanoa.

        Einekset ja puolivalmiitkin ruuat eivät sisällä mitään tärkeitä ravintoaineita ja tehoviljelty maatalous ja nykyinen elintarvikekulttuuri on köyhdyttänyt monien ruokien ravintoarvot minimiin.

        Paljon marjoja ja kasviksia kehiin (yksi hedelmä päivässä ei sitten riitä) ja mahdollisimman paljon valmistaa itse ja valitsee mahdollisimman luonnonmukaisimmat vaihtoehdot kaupan valikoimista.


      • tyhmiä riittää
        realisti123 kirjoitti:

        Älyttömästi lisäravinteita ei tarvitse, mutta "terveellinen monipuolinen ruoka" on asia, mitä harvojen ruokavaliosta voi sanoa.

        Einekset ja puolivalmiitkin ruuat eivät sisällä mitään tärkeitä ravintoaineita ja tehoviljelty maatalous ja nykyinen elintarvikekulttuuri on köyhdyttänyt monien ruokien ravintoarvot minimiin.

        Paljon marjoja ja kasviksia kehiin (yksi hedelmä päivässä ei sitten riitä) ja mahdollisimman paljon valmistaa itse ja valitsee mahdollisimman luonnonmukaisimmat vaihtoehdot kaupan valikoimista.

        Joo, sen sijaan esimerkiksi .60 luvulla syötiin todella terveellisesti. Perunaa ja kastiketta, joskus puolukkahilloa. 1800 luvulla kaivettiin perunoita ja nauriita vielä keväällä kellarista jos hyvä tuuri kävi, leipäjauhoihin sekoitettiin pettua ja lehmäkin oli ummessa. Että kyllä nykyinen ruokavalio on tosiaan surkea...


    • vettä janoon

      Monipuolinen ja terveellinen ravinto ja /tai kotiruoka on pelkkä tyhjä fraasi, jota suurin osa suomalaisista ei edes ymmärrä. Esimerkiksi pasta, ruispala ja big mac ovat eri ruokia, mutta kaikkien pääraaka-aineena on sama ravinneköyhä vilja. Toinen haaste tulee ravintoaineiden imeytymisestä. Monen suomalaisen suoliston toiminta on kaukana optimaalisesta.

      Terveellisen ravinnon kivijalka koostuu kolmesta asiasta: proteiineista, väreistä ja rasvoista.

      Hyvällä ruokavaliolla, riittävällä liikunnalla, riittävällä levolla, hyvällä yöunella ja ravintolisien käytöllä voitaisiin ehkäistä paljon terveydenhuollon kuluja. Nykyinen hoitojärjestelmä on kuitenkin jo lääkärikoulutuksesta alkaen niin lääkehoitokeskeinen, että muutos tuskin tulee tapahtumaan. Ja media ja virallinen taho kyllä varmistaa, että Matti ja Maija Meikäläinen aloittaa jatkossakin aamunsa mikropuurolla rasvattoman maidon kera ja nauttii päivän aikana runsaasti margariinileipiä :(

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm

      Maailman vauraimmassa maassa syödään ala-arvoista ruokaa myös päiväkodeissa, kouluissa ja työpaikoilla. Länsimainen lääketiede ei suostu ottamaan ravitsemusta terveydenhoidon osaksi. Ruokapyramideilla ei tehdä mitään, jos ei konkretiaa ravitsemuksesta saada toiminnan tasolle.



      Vitamiinihysteriasta:

      Nää ihmiset, jotka saa kaiken tarvittavan tavallisesta monipuolisesta ravintoköyhästä ruuasta, nää on pöhöttyneitä muumioita, joihin sairaudet iskee.

      Yleisin väite "asiantuntijoilla" on, että vitamiinien nauttiminen lisäravinteena on rahan vetämistä alas pöntöstä.

      Milloin mikäkin "asiantuntija" ei mielestäni ymmärrä eikä tiedä tieteellisesti mikä on ”ylimäärä” tai hyödyllinen määrä missäkin tutkittavassa kontekstissa.

      Ruokavaliohoito ei tuota mitään, mutta lääke tuottaa. Lääkärit ovat nykyisin pelkkiä pilleriautomaatteja kiitos Käypähoito-ohjeiden.

      Ja toki kannattaa hakea terapiaa, jos joka kulman takana näkyy joku pillerikauppias, joka haluaa sinun rahasi menevän esim. D-vitamiiniin.

    • tukkakuntoon

      Varmista, että saat riittävästi D-vitamiinia, sillä sen vajaus surkastuttaa talirauhasia ja hiuspohja kuivuu. Juo paljon vettä!

      Ohenevat hiukset kärsivät yleensä myös rasvanvajauksesta sekä magnesiumin puutteesta. Lisää mantelit ja pähkinät ruokavalioon.

      Jos syö kananmunan päivässä, se vahvistaa hiuksia paremmin kuin mikään pilleri.

      Milloin voi odottaa tuloksia?
      Noin neljän kuukauden jälkeen, sillä siinä ajassa veri uusiutuu. Näkyviä tuloksia alkaa huomata puolen vuoden jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe