Jokin aika sitten tuli jostain kanavalta tv:stä oikein Rambo. En muista oliko ykkönen, kakkonen vai kolmonen. Katsoin puolesta välistä hetken aikaa. Täytyi hieraista silmiäni. Rambo sai osuman luodista. Hän kaivoi sen viidakkoveitsellä ulos, ja KAS, luodissa oli hylsykin vielä kiinni. Rambo sai luodin pois, ja korkkasi hylsyn irti, josta kaatoi ruutia haavaansa, ja sytytti sen palamaan. Haava parani ja sillee.
Mutta tosiaan, luoti hylsyineen päivineen upoksissa lihaskudoksessa. Ei jumankauta.... Aika erikoisia ammuksia, kun hylsykin pysyy kiinni.
rambo elokuvan moka
13
1349
Vastaukset
- Elsa-Pekka
Eikös Rambo 1 näytetä tänään (5. marraskuuta)?
- First Blood
Ensimmäinen Rambo eli "First Blood" on sarjan paras elokuva, vähiten pullistelua. John Rambo totesi hänelle soitaneelle Vietnamin sodan aikaiselle esimiehelleen niistä pikkukaupungin sheriffeistä "they drew the first blood".
Hyvä motivaatiofilmi intissä. - Elsa-Pekka
Ilmeisesti tänään tulee televisiossa Rambo 2.
- zappp
Jos tätä tarkoittanet, niin taitaa olla joku muu sirpale, jonka kropastaan poistaa:
https://www.youtube.com/watch?v=PcNELjCcxaY
Mutta tsekatkaas, mikä tässä "Rambon" hampaiden välistä löytyy:
https://www.youtube.com/watch?v=9SW7-8C8kL4
Joka tapauksessa, on tuo Rambo helvetin kova jätkä. Voisin melkein nähdä itseni hänessä, enkä puhu pelkästä ulkonäöstä. - rambo5iscoming
Ei Rambossa voi tuollaista alkeisvirhettä, olla mitä avaaja selostaa. Jenkeissä elokuvasalit pullistelevat aseasiantuntijoista, jotka kyllä huomaavat pienemmätkin epätarkkuudet.
Se, että Rambo lahtaa yksinään pataljoonan verran vihulaisia ei ole virhe. Se kuuluu sarjan henkeen. - Elsa-Pekka
Vaikuttaa siltä, että Rambo 3 näytetään televisiossa tänään, jälleen kerran.
- ...
Siitäpä voi sitten aloittajakin seurata miten se kohtaus oikeasti menee.
- rambo on kova
hylsymies5
Katson rambo ykkösen taas pitkästä aikaa ja kommentoin sitten oliko se luoti vai hylsyluotineen,palaan asiaan. Jos nyt oikein muistan (3v sitten katsottu) niin Rambo kaivaa sen luodin ulos ja heittää vegeen, ottaa oman patruunan, avaa sen ja kaataa siitä sen ruudin... Eli hylsytön taisi olla... Mutta en voi sanoa varmasti.
- ...
Vitut siellä mitään luotia ole ollutkaan vaan joku keppi sillä meni kylestä läpi.
Ottaa sitten pyssystä yhden(1) panoksen, painaa sormin kepin pätkän pois, kaataa ruudin haavaan ja tuikkaa palamaan. - Väärää_tietoa_sinulla
... kirjoitti:
Vitut siellä mitään luotia ole ollutkaan vaan joku keppi sillä meni kylestä läpi.
Ottaa sitten pyssystä yhden(1) panoksen, painaa sormin kepin pätkän pois, kaataa ruudin haavaan ja tuikkaa palamaan.Rambo first bloodissa hän saa kepistä haavan. Ja sen hän ompelee. Rambo 3:ssa taas rambo saa luodista, jonka haavan hän polttaa luodista ottamallaan ruudilla.
- KotikriitikkoVilleVattu
Kaikki sylvesterin leffat lukuunottamatta ensimmäistä Rockya ja sitä pornoleffaa ovat mielestäni jonkun sortin mokia.. Aika huikeata kun jossain Rambossa viskasi kivellä helikopterin alas taivaalta!
Näyttelijän lahjat John Homesin tasoa!! - Anonyymi
Tämä juttuhan on vanha, mutta, ajattelunsa oikaista. Olet katsonut elokuvaa huolimattomasti, tai ymmärtänyt väärin tuon kohdan.
Rambo sai jonkun puu kepin kylkeensä granaatin räjähtäessä, , se ei siis ollut luoti hylsyineen.
Rambo otti ehjän luodin afgaani kaverinsa kivääristä viemärissä tai oliko se nyt luola… no kumminkin. Sitten hän nuotion vieressä työsi selkä puolelta peukalolla tuon kepin näkösälle ja veti pois. Sitten hän veitsellään irroitti afgaanilta ottamasta panoksesta luodin pois ja kaatoi sitten selkä puolelta hyödystä ruudin reikään ja sytytti.
Lieskat tuli etupuolelta ulos ka haava parani.
Ei muuta ku taas taistelemaan. Että näin se meni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20711923- 298218
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.596333Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1775257- 574978
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai504518Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1194441- 1193936
- 823425
- 531967