USKONPUHDISTUS TV7:LLE

Pirkkoeisejalovaara

Olen saanut kulkea Jeesuksen opetuslapsena aina vuodesta 2007. Muistan elävästi ja lopunikääni miten siunaavia nuo uskoontulemisen ajat olivat. Elämä oli suorastaan jatkuvien ihmeiden ketjua ja Jumalan läsnäolo oli voimakasta.

Pyhä Henki johdatteli minut myös TV7:n äärelle. Silloin se ei näkynyt pohjoisessa, mutta ystäväni luona Iisalmessa sitä saattoi seurata ja netistä. Ohjelmat olivat tuolloin hyvin ja katseltavia. Tänään tilanne on toisin. En tiedä mitä siellä on tapahtunut, mutta en koe monessakaan ohjelmassa Pyhän Hengen läsnäoloa.

Uskovat tahtovat olla herkkäuskoisia ja nähdäkseni helluntailaiset nielevät paljon enemmän amerikkalaista soopaa, kreationismia, lopunaikojen laskemista ja valheellisia ihmekertomuksia ja roskaa kuin "sydämen järkevyyttä" korostavat muut suunnat.

TV7 on kadottanut jotain tärkeää sisällöstään. Vaadin uskonpuhdistamista ohjelmasisältöön!!!!!

5

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kwah77

      Joo siis mitä helkkaria tää resonanssi puhe hörhöily nyt on???????

      Patmos lähetyssäätiön sivulta:

      Onko mahdollista, että David Herzogin ihmevoima on väärän voitelun voimaa? Jos kuuntelet – jos luet – tarkasti Herzogin opetusta, huomaat erikoisen, kristillisestä opetuksesta poikkeavan uussanallisen julistuksen. Pasi Turunen on viitannut tähän opetuksessaan. Järkyttävä luettava on Natha jooga- ja tantrakoulun artikkeli ”Resonanssin laki”, jossa selitetään ”Universumin manifestaation kaikkien avaimien piilotetun avaimen” salaisuutta. Artikkelissa esiintyvät sanat ja ideat – kuten ääniaallot, luovat ihmeet jne. - ovat rinnakkaisia Herzogin opetukselle. Tässä artikkelin loppuvetoa:

      ”Resonanssi on linkki. Tapa, jolla tämä linkki luodaan on koodattu kaikkien hengellisten polkujen erilaisiin tekniikoihin. … Se, joka syvällisesti ymmärtää Resonanssin lain, on löytänyt ytimen kaikista niistä tavoista, joilla lähestytään kaikkia Universumin ulottuvuuksia.”

      Voi Jeesus, tule ja pese puhtaaksi.

    • SIMPLE BY FAITH

      nythän piti hajottaa Jokainen JÄRJEN PÄÄTELMÄ JOKA NOSTETTU JUMALAN -tuntemista vastaan! Kadotkoot nämä 'resonanssijöpinät' ne eivät rakenna JEESUKSEN SISÄISTÄ TUNTEMISTA! joka siis Hemgellistä, ei tiedollista eikä järjellistä saati mitään utooppista. Jumala näki hyväksi saarnaittamansa HULLUTUKSEN kautta pelastaa NE JOTKA USKOVAT. Näin 1. Korinttolaiskirjeessä 21.jae.

    • Uskonpuhdistus

      Miten voi jokin sanoma, jokin tieto, pelkkä oppi jostakin asiasta antaa elämän ja autuuden? Eikö evankeliumi eli hyvä uutinen Jeesuksesta, joka on kuollut minun syntieni tähden, ole vain saman loppuunkuluneen totuuden, fraasin toistoa?

      Miten voin ja osaan elää tästä täsmälleen samasta uutisesta vuosikymmenestä toiseen? Sehän on uutinen, joka on kaikunut ihmisten korviin pian jo lähes 2000 vuotta aivan muuttumattomana ja vaikuttanut sukupolvi sukupolven jälkeen sen, mitä on vaikuttanut. Vastaus on hyvinkin yksinkertainen ja samalla meille nöyryyttävä. "Koska lihaamme rasittaa ikuinen synti ja niin kauan kuin maan päällä elämme eivät virheemme ja erehdyksemme lopu. Siksi on todella tarpeen olla olemassa meitä varten ikuinen ja aina vaikuttava anteeksiantamus niin ettemme syntiemme tähden uudelleen joutuisi Jumalan vihattaviksi, vaan pysyisimme anteeksiantamuksen tähden alati armon autettavana" (Luther).

      "Jokainen uskova, joka alkaa uskolla voittaa lain kauhuja tekee parannusta koko elämällään. Koko uskovien elämä on nimittäin harjoitusta ja eräänlaista vihaa lihassa olevia synnin jäänteitä vastaan. Liha kapinoi henkeä ja uskoa vastaan. Kerta kerran jälkeen pyhät tuntevat kauhut. Siinä taistelee usko epäuskoa ja epätoivoa vastaan ja samoin himoa, vihaa, ylpeyttä ja rangaistusta vastaan. Tämä taistelu säilyy hurskaissa niin kauan kuin he elävät, toisissa ankarampana, toisissa lievempänä. Heillä on siis murhe ja viha syntiä kohtaan yhtä aikaa uskon kanssa. Siksi he huutavat yhdessä Paavalin kanssa: "Minä viheliäinen ihminen. Kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?" (Luther).
      http://www.kolumbus.fi/rov.o.peltola/teemat/Elamaevankeliumistaa.htm

    • Tee parannus tästä

      Mitä sinulla aloittaja voi olla kreationismia eli luomisoppia vastaan???!!!

      Etkö siis todellakaan usko, että Jumala on luonut taivaat ja maat, ihmiset ja eläimet 6000 vuotta sitten - tässä asiassa olet sinäkin todella pihalla ja Raamatun vastainen.

    • a-nonyymi

      Onko tämä Hertzogin touhu ja helluntailaisuus molemmat Pyhän Hengen pilkkaa? Onko se pilkkaa, jos kertoo Pyhän Hengen olevan paikalla ja parantavan sairaat? Tilaisuudessa on ehkä sata ihmistä ja joku sanoo, että niskakipu on hellittänyt ja toinen, että selkä tuntuu paremmalta - onko Pyhä Henki silloin läsnä?

      Voimmeko me ihmisen komentaa Jumalan Henkeä esimerkiksi saapumaan tv7:n Pyhän Hengen iltoihin tai Hertzogin kokouksissa aina hänen puheensa aikana?

      Ja sitten tämä "Jumala puhui minulle"... Miksi se Jumala puhuu koko ajan esimerkiksi helluntailaisille, mutta mitää suurta tai järkevää ei tapahdu. Asiahan ei tietysti minulle kuulu, mutta kysyn vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13416
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9731
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8046
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      39
      6770
    6. 148
      6178
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3335
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      21
      1635
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1184
    Aihe