Länsiväylä-lehden toimittaja tilasi kokeeksi alkoholia "netistä" jotta saisi tietää, tuleeko juomalasti kotiovelle ilman tullin puuttumista asiaan tai tarvitseeko todistaa ikäänsä tai puhaltaa alkometriin. Ovat tainneet ottaa tämän jotenkin asiakseen, alkoholitilailun lopettamisen, mutta lehden omistaakin Lehtiyhtymä. Eli raittiusintoilijat lienevät tämän takana enemmänkin kuin aito tutkiva journalismi.
Paikallislehdessä hääräillään
6
256
Vastaukset
- no johan pomppas
Ihme pelleilyä, itse tilasin vuonna 2007 ekat viinani, kotiovelle yleensä tulleet, paitsi ne postipaketit kun en ole ollut ovea avaamassa postimiehelle. Tilailuja on vuosien varrella kertynyt useita kymmeniä. Ostan alkosta sitten kun tajutaan normalisoita alkoholin verotus.
- pkto
Hienosti juomat tuli kotiovelle Viinikauppa com:sta syyskuussa, mutta nyt sain kirjeen tullilta. Pyytävät selvittää litrat ja prosentit, että saavat laskutta alkoholi- ja juomapakkausverot Suomen malliin. Tämmöstä tämä nettikauppa on viinaksista.
- hölmösejokamaksaa
pkto kirjoitti:
Hienosti juomat tuli kotiovelle Viinikauppa com:sta syyskuussa, mutta nyt sain kirjeen tullilta. Pyytävät selvittää litrat ja prosentit, että saavat laskutta alkoholi- ja juomapakkausverot Suomen malliin. Tämmöstä tämä nettikauppa on viinaksista.
käytä etämyyjien palveluita, menee helpommin ja laillisia vaihtoehoja löytyy.
- ei tartte maksaa
pkto kirjoitti:
Hienosti juomat tuli kotiovelle Viinikauppa com:sta syyskuussa, mutta nyt sain kirjeen tullilta. Pyytävät selvittää litrat ja prosentit, että saavat laskutta alkoholi- ja juomapakkausverot Suomen malliin. Tämmöstä tämä nettikauppa on viinaksista.
Ei niitä tarvi maksaa, koska ohjaavat käyttämään kotiovelle.com palvelua. Voit vaikka soittaa tulliin ja haistattaa niille paskat.
- tulli ukko
Kumma kun harva on kiinnittänyt huomiota ns. vapaan lehdistön ja yleisradion tiedotuslinjaan asian suhteen jo ainakin kuluvan vuoden aikana.
Jokaisessa "uutisessa" kauhistellaan kansalaisten laillista toimintaa ja mukaan sekoitetaan harhaanjohtavia lakiin perustumattomia viranomaisten lausuntoja.
Voisi epäillä että valtionhallinnon ja mediatalojen kesken on tehty tiettyjä rahallisiin etuihin liittyviä herrasmiessopimuksia siitä mistä ja miten on soveliasta kertoa tai keskustella...
Suomessa media ei ole vallan vahtikoira vaan vallan rakkikoira. - Tullin Etämyynti
Kyllä oli hyvä huomio tulliukolta tätähän tämä täällä krutunperällä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.813898Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j963275Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1172564Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201744Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1471690Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m761570Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä901513- 1041446
- 551123
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä591111