Länsiväylä-lehden toimittaja tilasi kokeeksi alkoholia "netistä" jotta saisi tietää, tuleeko juomalasti kotiovelle ilman tullin puuttumista asiaan tai tarvitseeko todistaa ikäänsä tai puhaltaa alkometriin. Ovat tainneet ottaa tämän jotenkin asiakseen, alkoholitilailun lopettamisen, mutta lehden omistaakin Lehtiyhtymä. Eli raittiusintoilijat lienevät tämän takana enemmänkin kuin aito tutkiva journalismi.
Paikallislehdessä hääräillään
6
245
Vastaukset
- no johan pomppas
Ihme pelleilyä, itse tilasin vuonna 2007 ekat viinani, kotiovelle yleensä tulleet, paitsi ne postipaketit kun en ole ollut ovea avaamassa postimiehelle. Tilailuja on vuosien varrella kertynyt useita kymmeniä. Ostan alkosta sitten kun tajutaan normalisoita alkoholin verotus.
- pkto
Hienosti juomat tuli kotiovelle Viinikauppa com:sta syyskuussa, mutta nyt sain kirjeen tullilta. Pyytävät selvittää litrat ja prosentit, että saavat laskutta alkoholi- ja juomapakkausverot Suomen malliin. Tämmöstä tämä nettikauppa on viinaksista.
- hölmösejokamaksaa
pkto kirjoitti:
Hienosti juomat tuli kotiovelle Viinikauppa com:sta syyskuussa, mutta nyt sain kirjeen tullilta. Pyytävät selvittää litrat ja prosentit, että saavat laskutta alkoholi- ja juomapakkausverot Suomen malliin. Tämmöstä tämä nettikauppa on viinaksista.
käytä etämyyjien palveluita, menee helpommin ja laillisia vaihtoehoja löytyy.
- ei tartte maksaa
pkto kirjoitti:
Hienosti juomat tuli kotiovelle Viinikauppa com:sta syyskuussa, mutta nyt sain kirjeen tullilta. Pyytävät selvittää litrat ja prosentit, että saavat laskutta alkoholi- ja juomapakkausverot Suomen malliin. Tämmöstä tämä nettikauppa on viinaksista.
Ei niitä tarvi maksaa, koska ohjaavat käyttämään kotiovelle.com palvelua. Voit vaikka soittaa tulliin ja haistattaa niille paskat.
- tulli ukko
Kumma kun harva on kiinnittänyt huomiota ns. vapaan lehdistön ja yleisradion tiedotuslinjaan asian suhteen jo ainakin kuluvan vuoden aikana.
Jokaisessa "uutisessa" kauhistellaan kansalaisten laillista toimintaa ja mukaan sekoitetaan harhaanjohtavia lakiin perustumattomia viranomaisten lausuntoja.
Voisi epäillä että valtionhallinnon ja mediatalojen kesken on tehty tiettyjä rahallisiin etuihin liittyviä herrasmiessopimuksia siitä mistä ja miten on soveliasta kertoa tai keskustella...
Suomessa media ei ole vallan vahtikoira vaan vallan rakkikoira. - Tullin Etämyynti
Kyllä oli hyvä huomio tulliukolta tätähän tämä täällä krutunperällä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"799011Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1635728Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1375118Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään253939Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853490Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta563418Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1032781Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä402761En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102751- 251781