Jos käyn avoimen yliopiston kursseja niin paljonko siitä on apua työnhaussa tai seuraavan opiskelupaikan haussa?
Avoimesta yliopistosta hyötyä?
jerre
10462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Riippuu ihan siitä, mitä opiskelet ja mihin haluat töihin tai opiskelemaan jatkossa.
Kandiopintoihin yliopistoon hakiessa ei mitään merkitystä opiskelijavalinnan kannalta. Hyöty tulee siitä, ettet unohda opiskelutaitoja.
Yliopistojen maisteriohjelmiin hakiessa 1-2 keskeisen kurssin tai puuttuvien esitietojen suorittamisella avoimen kautta on suuri merkitys. Se myös kertoo motivaatiosta.
Kokemuksesta voin kertoa, että työkokemuksesta on enemmän hyötyä kuin ns. Jostakin kursseista jotka eivät oikeuta sinulle ammattinimikettä. Toisinaan jos lääkäriksi tavoittelet on työkokemusta mahdoton saada ilman tutkintoa.
Itse kävin avoimessa ennenkuin pääsin sisään. Sain hyväksiluettua opinnot tutkintooni, eikä aikaa mennyt ns. "hukkaan". Toisekseen asioiden ymmärtämisessä auttaa se, että useampi ihminen selittää asiat omalla tavallaan.
Hyväksiluku onnistuu varmimmin silloin, kun käyt samassa yliopistossa avoimen opinnot, mihin menet varsinaiseksi opiskelijaksi. Itselläni ne näkyy suoraan samassa todistuksessa.
Omaan alaan liittyvistä opinnoista on varmasti hyötyä, vaikka se ei sinänsä lisäpätevyyttä toisikaan. Työnantajat pitävät yleensä hyvänä myös muuta kuin omaan alaan liittyvää opiskelua - se kertoo ihmisen aktiivisuudesta.
Haen Aallon kauppakorkeaan nyt keväällä ja opiskelen avoimessa taloustiedettä ja laskentatoimea. Vaikka olen edellisenä vuonna lukenut pääsykoekirjat, kurssien kautta kyseisiin aiheisiin on tullut hyvin paljon selkeyttä ja laskurutiinia. Eli suosittelen! Jatkan opintoja vielä markkinoinnin ja johtamisen kursseilla.
Avoimessa Aallossa on myös väylä tutkintaopiskelijaksi. Kun on tietyistä kursseista opiskelut yhteensä 60 opintopistettä keskiarvolla 3, pääsee suoraan opiskelijaksi. Hinnaksi tulee se 600e, joka on paljon, mutta opinnot saa hyväksi luettua osaksi tutkintoa.
Väyläopinnoissa on yleensa 2-5 opiskelupaikkaa vuosittain tarjolla. Kilpailu on kovaa, mikä tarkoittaa sitä, että painotetun ka:n on oltava lähempänä vitosta kuin kolmosta, mikäli aikoo siltä puolelta päästä sisään. Eivät kaikki pinnat tehneet pääse sisään automaattisesti, ellei Aalto ole radikaalisti laskenut tasoaan :)
Juurikin näin, kun Vaasaankin tarvitaan maisteriohjelmiin vähintään 3,5 ka avoimen 60 op opinnoista, ei Aaltoon varmasti pääse ainakaan alemmilla keskiarvoilla. Lähempänä tosiaan viittä varmaan sinne. Itsellä vähän vajaa 4 ka. Vaasaan avoimesta aiempi maisterintutkinto .
Aiheeseen:
http://www.kylteri.fi/post/131541565349/helpoin-väylä-kauppikseen