A-klinikan lääkäri ei ottanut vastaan

asiakasta, joka olisi tahtonut keskustella mahdollisista pitkäaikaisen alkoholin suurkulutuksen aiheuttamista haittavaikutuksista. Miksei? - Eikö hän luottanut omaan ammattitaitoonsa vai mistä oli kyse.
3131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"sairaanhoitajat voivat vastata samoihin kysymyksiin

Mikäli ei tahdo ylimääräisiä lääkityksiä, lääkärin tapaaminen on turha. Tai tehdä yhteistyötä eri yksiköiden kanssa. (A-klinikan tietokannat eivät ole yhtenäisiä muun terveydenhuollon yksiköiden kanssa eivätkä sitä lähitulevaisuudessakaan tule olemaan. Lääkäri ei voi hyväksyä tätä ja yrittää pakottaa asiakkaansa "yhteistyöhön" näin.) Lääkärin nimi tulee jossain vaiheessa esille täällä ja muualla.

Ammattitaitoinen päihdelääkäri ei kieltäydy tapaamasta asiakastaan.

Äänestä
  • Ainakin Tampereen A-klinikka on yhteydessä terveyskeskuksen kanssa. Kun kävin A-klinikalla lääkärin vastaanotolla ja sain reseptin xxx-lääkkeeseen, se näkyi myös terveyskeskuksen tiedoissani. Asia selvisi minulle, kun kävin omalääkärillä angiinan takia. Kun olin jo pois lähdössä, lääkäri kysäisi, auttoiko xxx juomiseeni ja tarvisinko uuden reseptin ko. lääkkeeseen!
    Yllätyin kyllä. Tosin ei siitä minulle haittaakaa ole ollut! En ole myöskään raitistunut sen takia!

    Äänestä

Tietokannat ei ole yhtenäisiä. Mutta ihmeesti ne tiedot vuotaa.

Ja muutenkin. Ite menin perinteiseen ansaan. A.klinikalla ei omaa laboratoriota. Kehottivat menemään terkkariin. Hölmöyttäni en tajunnut asiaa ja menin sinne A-klinikan lähetteen kanssa. Tajusin asian luukulla, kun varailin aikaa. Jo oli akoilla naama virneessä, kun puliukko tulee teettämään labrakokeita sinne.e on sitten elinikäinen lkoholistileima otassa, menee terkkariin valittamaan vaikka katkenneesta kädestä. Eka kysymys ihan varmasti on "ja kuinka kännissä olit, kun katkaisit kätesi?"

Tiedot vuotaa, vaikka tosiaankin tietokannat on erikseen. Tavallaan, typerää että ne on erikseen. Sairaushanhan se alkoholismi on ja vaikuttaa muitten sairauksien hoitoon ja toisin päin. Jotenkin typerää suomen alkoholipolitiikka terveydenhuollonkin osalta. Ihminen on yksi ihminen, siis kokonaisuus. Mutta kaikenlaisista syistä se palastellaan aina viranomaisten toimesta osiin, kuitenkin jokainen on vain potilas muitten joukossa. Moraaliset, uskonnolliset, poliittiset jne asiat vaikuttavat. millaista hoitoa nyt kukin sattuu saamaan.

Ylivoimaisesti typerintä muuten alkaa työterveydessä puhumaan alkoholiongelmistaan. Päätyy ulos työterveydestä, koska pikimiten ne potkut tulee. Aivan sama, vaikka työnantajalla on velvollisuus käyttää sairasta hoidossa, ei ne käytä erotettuja ihmisiä yhtään missään. Potkuja kun ei voi antaa vapaa-ajan dokaamisen takia, mutta aina löytyy tuotannollisteknisiä syitä.

Mun mielestä ja kokemuksella, ainoa apu alkoholistille löytyy yksityislääkäriltä. Ne on hiton kalliita, etenkin terapiat, jotka voi kestää vuosia, harvalla sellaiseen on varaa.

Mutta on A-klinikassa paljon hyviä puolia, se sentään päihdeongelmiin erikoitunut terveydenhoitoyksikkö ja varmasti tietoa ja osaamista riittää. Pula lähinnä rahasta, potilaita niin paljon, että priorisoinnin takia just alkavasti oireileville ei riitä kapasiteettia. Net koittaa hoidella lähinnä iitä eniten sairastuneita, joilla paranemisprosentti on tietenkin kaikista pienin. Erittäin epäkiitollinen duunipaikka varmasti siellä työskenteleville.

Aloittajalle.Kyse ainoastaan siitä, että et ole tarpeeksi alkoholisoitunut kalliita terveydenhoitopalveluita varten. Vähän sama asia, olet pikkuflunssassa ja sulle pitäis tilata ambulanssihelikopteri ja varata leikkuusali kaikkien muitten ohi. Hoitsujen kassa voi jutella, pahemmassa tapauksessa terapeuttien, mutta lekuri on lekuri, sillä vakavasti sairastuneet potilaat tietenkin etusijalla.

Ja suositeltava määrä alkoholia vuorokaudessahan on 17 annosta vuorokaudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


todella outoa! kirjoitti:

asiakasta, joka olisi tahtonut keskustella mahdollisista pitkäaikaisen alkoholin suurkulutuksen aiheuttamista haittavaikutuksista. Miksei? - Eikö hän luottanut omaan ammattitaitoonsa vai mistä oli kyse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu