Mun pitäs nyt sitte maanantaiksi kirjottaa piolen sivun pituinen juttu Citizen Kane -elokuvasta mutta en kerkeä/jaksa katsoa sitä...
Voiko joku ystävällinen siis kertoa vähän mistä elokuvassa on kyse ja mitä on siitä mieltä?
Voiko joku ystävällinen siis kertoa vähän mistä elokuvassa on kyse ja mitä on siitä mieltä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
ULKOPUOLISET! JOS ETTE OLE NÄHNEET CITIZEN KANEA JA HALUATTE KATSOA SEN ILMAN SPOILAUSTA, NIIN ÄLKÄÄ LUKEKO TÄTÄ! SISÄLTÄÄ JUONIPALJASTUKSIA!
Citizen Kane oli Orson Wellesin ensimmäinen täyspitkä elokuva. Se kertoo Charles Foster Kanen tarinan. Elokuva alkaa siitä, kun Kane kuolee. Sitten tulee ruutuun tuommoinen päälle 10 min kestä dokumenttipätkä, jossa esitellään miehen elämän pääkohdat, muttei kerrota kuka hän oli tai muuta syvällistä. Dokumentin tekijät haluavat ottaa selville, mitä Kanen viimeinen sana "ruusunnuppu" tarkoittaa. He alkavat kyselemään Kanen tuttavilta ja ystäviltä, mutta mitään ei kunnolla selviä, vaan ainoastaan spekulointia. Näiden kertomusten avulla meille paljastuu seikkoja Kanen elämästä ja persoonallisuudesta. Elokuva siis etenee aikamoisin hyppäyksin ajassa ja paikassa. Varmaankin kaikkien aikojen toimivin takaumaelokuva. Lopussa selviää, että Kanen tarkoittama ruusunnuppu oli hänen kelkkansa. Se kuvastaa menetettyä lapsuutta ja viattomuutta, sekä muuta roskaa.
Citizen Kane on mahtava kertomus vallasta, rahasta, itsekkyydestä ja rakkaudesta. Kannattais kattoa ihmeessä. Tommosia pummeja ei oikein jaksais.
>Kannattais kattoa ihmeessä.
Makukysymyksiä, mutta yksi tylsimmistä ikinä katsomista leffoista.
VIIKON KLASSIKKOELOKUVA
KANSALAINEN KANE
(Citizen Kane/USA 1941).
25-vuotias ohjaaja, tuolloin jo kuuluisa persoona, toteutti 1940-41 esikoiselokuvan, jota kaikissa - kirjaimellisesti ja poikkeuksetta - vuoden 1960 jälkeisissä kansainvälisissä äänestyksissä on päädytty pitämään "maailman parhaana elokuvana".
Läpikotaisessa kokeellisuudessaan Citizen Kane on tyypillinen esikoiselokuva samalla kun se on testamenttielokuva tavassaan nähdä maailman ja elämän kierto."
Kuka on Charles Foster Kane? Hän on amerikkalainen lehtikuningas, raharuhtinas ja vaikuttaja, joka sai suuren perinnön mutta jolta vietiin lapsuus: pankki kasvatti hänet. Elokuva alkaa Kanen kuolemalla ja hänen elämästään tehdyllä uutiskatsauksella. Reporttereita jää askarruttamaan hänen kuolinhetkellään lausumansa sana: "Rosebud": se tarjoaa alibin tutkimuksiin, Kanen läheisimpien haastatteluihin. Näistä syntyy teoksen viisi kertomusta käsittävä rakenne.
"Kane on mies, joka käyttää massalehdistön voimaa väärin ja myös nostaa itsensä lakia ja koko liberaalin sivistyksen perinnettä vastaan. Hän on yhtä aikaa pyyteetön ja itsekeskeinen, idealisti ja huijari, hyvin suuri ihminen ja hyvin keskinkertainen yksilö."
Silti jokainen ihminen, ja jokainen tajunta joka tulee elokuvassa yhden ja saman perusmateriaalin kautta ristivalaistuksi, on kiinnostava, kuin oma jännityskertomuksensa: Citizen Kane on, niin monen muun asian ohella, elokuva tajunnasta ja vallasta tajuntaan.
Kaleidoskooppimaisen elokuvan ytimessä ovat yksinkertaisimmat ja tärkeimmät asiat: lapsuus, ystävyys, rakkaudet. Kane menettää ne kaikki. Teosta on harvoin jos koskaan arvioitu rakkauselokuvana. Sitäkin se on, ja sellaisena samaa sarjaa kuin Wellesin muut elokuvat, jotka melkein poikkeuksetta ovat "mahtavan mutta tuhoutuvan miehen tarinoita" ja sen sisässä sitten kertovat ongelmallisen rakkauskertomuksen, usein melkein sysimustan tarinan rakkaudesta joka ei saavuta täyttymystään. Charles Foster Kanen tapauksessa tällaista mahdollisuutta on vaikea edes mieltää, sillä hänen ensimmäinen avioliittonsa luisuu hyvin pian pelkästään muodolliseksi siteeksi ja toisen taas tuhoavat melkein lähtöpisteeseensä Kanen omistavat, narsistiset taipumukset. Susan Alexander, Kanen toinen vaimo, on miehelle itsessään tuskin muuta kuin materiaalia jonka kautta hän voi testata ylivertaiseksi uskomaansa kykyä muokata ja hallita ihmisiä.
Kanen hahmon kiehtovuus liittyy paljolti siihen, että hän on niin jäännöksettömästi yhtä systeeminsä kanssa, täysin henkilökohtaisen elämänsä kapitalistiselle yhteiskuntajärjestelmälle alistanut: vapaa mielestään ja kuitenkin oman menestyksensä, omien valintojensa orja, niiden nielaisema.
Elokuvallisena hahmotuksena Citizen Kane teki historiaa monella tasolla. On puhuttu paljon syvätarkasta kuvauksesta: kuva oli yhtä terävä kuin jossain 20 metrin päässä, ja jo elokuvan ensimmäisissä kritiikeissä kiinnitettiin huomiota kuvaukseen, jonka ansiosta "taustan tapahtumat ovat nähtävissä yhtä terävästi kuin keskiaikaisissa flaamilaisissa maalauksissa".
Kane on massatiedotusvälineiden aikakauden avainelokuva: syvän tiedostusprosessin alati liikkuva mobile, elämä ja sen varjo, realismin ja fantasian rajojen tuolla puolen, traaginen ja täynnä koomisia irrotteluja, täynnä sosiaalista syvätarkkaa elämää ja ihmissielun parantumatonta yksinäisyyttä, klassisen elokuvan summa ja uuden elokuvan alku, elokuvaa joka on yhtäaikaa kuva maailmasta ja tutkimusmatka tajuntaan, nuo molemmat täyteydessään, ennen kuin koko visio räjähtää arvoituksella tavalla rikki. Citizen Kane on myös seikkailuista suurin, koska se on tutkielma ajasta, sellaisena ovela ja ironinen, repäisevä ja villi, pohjimmiltaan harras etsintäretki kadonneeseen aikaan.
Toimittanut Peter von Bagh
Ps opettele edes GOOGLE haku, jos et muuta viitsi
jos kirjotat jostain jutun ni eikös sen vois sit katsoa kans, etenkin kun kyse on tollasesta klassikosta. minkätakia teetät homman joka sun ite pitäs tehä ni keskustelupalstan leffahönöillä?! luulis ny että ainaski netistä osaisit ettiä. pahvi!