Skleroderma paikallisena kohta 10 vuotta

pläntti

Hei, mulla diagnosoitiin lapsena kyseinen vaiva, kun mahassa navan ympärillä iho alkoi vetäytyä ja kovettua muuttuen kiiltävän valkoiseksi möykyksi. Lääkäri totes, että paikallinen tää on ja että voi mennä vuosia, ennen kuin parantuu.

Onnekseni ihomuutos ei ole levinny, mutta kun mulla on tuo vieläkin täysi-ikäisenä ja sairaus on niin harvinainen, ettei kukaan ikinä ymmärrä syytä sille, miksi mulla on mahassa kauhea valkoinen kiiltävä läntti ja iho pikkasen "painuksissa". Joskus tuo kohta myös kutiaa, mikä on häiritsevää.

Onko ihan normaalia, että paikallinenkin sidekudosmuutos voi kestää näin kauan? Toisaalta vaiva on pääosin kosmeettinen kuitenkin, joten vaikka toi ois lopun elämää, ei se satunnaista kutinaa enemmän vaivaa varsinaisesti, kun varoo housuja, joitten vyötärö menee tuosta kohtaa. Tällöin kutina lisääntyy.

Mutta siis onko täällä kohtalontovereita? :D

0

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Metsamanin muru kissa kuollut

        Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
        Tuusniemi
        177
        2921
      2. 86
        1270
      3. Kysymys

        Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
        Sinkut
        242
        1077
      4. Mitä haluaisit kysyä

        kaivatultasi juuri nyt?
        Ikävä
        124
        1035
      5. Tapailtaisko nainen

        Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
        Ikävä
        84
        926
      6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

        Kohtaamaan minut mies?
        Ikävä
        91
        773
      7. Kissan kuolema

        https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
        Tuusniemi
        104
        667
      8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

        Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
        Ikävä
        55
        665
      9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

        Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
        Maailman menoa
        103
        581
      10. Miten on, luotathan siihen?

        Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
        Ikävä
        38
        572
      Aihe