tuleeko piankin uusi oksa taas Lestadiuksen puuhun !
JOkohan se nyt on sellainen johon Jumalakin mielistyy.
JOkohan se nyt on sellainen johon Jumalakin mielistyy.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Lestadiuksen puuta ei ole olemassa. Viinipuu johon oksat kiinnittyvät on Jeesus Kristus. Lestadiolaisuus alkaa murenemaan arvopohjaltaan, sama prosessi on käynnissä eri lestadiolaisuuden ryhmittymissä. Ei siis ainoastaan esikoislestadiolaisten parissa. Ihmisopit tiukkoinen sääntöineen jotka ovat ihmiskeksintöjä johtoryhmien vallan ylläpitämiseksi alkavat murenemaan.
Jeesus etsii omiansa kaikkialta. Osa esikoislestadiolaisia menee eri herätysliikkeisiin (SLEY Luthersäätiö yms.), osa jää evankelisluterilaisiksi.
Osa nuoremmasta väestä on jo kääntynyt uudestikastajien leiriin, vapaakirkkon ja helluntaikirkkoon ym.
Ihmisille kuulumattoman vallan palvonta ja sen tavoittelu on turmellut lestadiolaisen liikkeen, - alkaen vuosisatoen 1800/1900 taitteesta asti.
Muutama vuosikymmen pietistinen herrnhutilaisuus vielä menee eteenpäin helvetin tulella pelottelemalla. Toivon mukaan Jeesus Kristus voittaa lopulta
näissäkin joukoissa.
Minusta on mielenkiintoista lukea ja seurata tätä eri Lestadiolaisuuden ryhmissä tapahtuvaa myllerrystä. Mielestäni tässä on ollut havaittavissa ainakin seuraavia piirteitä:
Vanhoillislestadiolaisuudesta erkaantuvat tai heidän johtoaan arvostelevat ovat usein lähellä Suomen Ev.Lut kirkon linjauksia vaikkapa avioliitto, homo, naispappeus yms. kysymyksissä. Tiettyä mieltymystä olen havainnut erityisesti Herännäisyyden eli Körttien suuntaan. Oma lukunsa ovat sitten minun kaltaiset hengellisesti traumatisoituneet vl-allergikot.
Esikoislestadiolaisuuden nykymenon tai johdon arvostelijoihin en ole törmännyt muualla kuin täällä suomi24-palstalla. Minusta näiden arvostelijoiden teksteistä on ollut havaittavissa tiettyä mieltymystä erityisesti Evankelisuuden suuntaan.
Voi olla että haistelen taas väärin, mutta jokainen tekee tulkintojaan omilla lahjoillaan.
Täältä he pesänsä löytäneet ovat.
Oikea havainto, täällä on kokoontunut kirjoittamaan sellaiset, joille on tullut ns. oma viisaus tai johdettu harhaan.
Näiden edellämainittujen jälkeläiset, joita on ohjautunut samaan suuntaan kuin itse vanhemmatkin, ovat löytäneet muista joukoista itselleen räätälöidyn paikan.
Tämä joukko on loppujenlopuksi aika pieni joukko kokonaisuuteen verrattuna, mutta ehkä heillekin kirkastuu jossain vaiheessa omakohtaisena Kristuksen autuudenoppi.
Heille tämä arvostelu on tuttua jotka kulkevat likellä maailman rajaa.
Tee vapaasti syntiä ja usko samalla olisko tässä jotakin tuttua.
Etsikko aika menossa.
Aivan samaa tapahtuu selvästi kirkossa ( ev.lut).
Kaikkialla tuntuu mureneminen tapahtuvan.
Siksi minusta onkin hyvä ajatella, että jos joku haluaa kuulua kirkkoon, hän kuulukoon oman omatuntonsa mukaisesti. Jos taas joku ei halua kuulua, sekin omatuntonsa mukaisesti.
Ehdottomasti EL tulee ottaa sakramentit omaan käyttöönsä omiin kokouksiinsa.
Se ei tosiaan pois sulje ketään. Kuka vaan voi käydä ehtoollisella kirkossa jos haluaa. Mikä me olemme toisiamme tällaisissa asioissa tuomitsemaan?
Ehdottomasti tärkeintä on toimia rakkaudella kaikkia kohtaan ja kuten ennenkin työntää synti ja saasta pois (jokainen itsestään).
Raamatussa ennustetaan näistä tapahtumista ja olisin erittäin kiitollinen yhteneväisyyden vuoksi, että ette tee mitään ulkopuolisten takia vaan itsenne takia.
Kuten yhteiskunnassamme muutenkin taitaa tulla pian aika, että jokainen joutuu tekemään ihan itse paljon. Sellainen lepääminen ja oleskelu taitaa olla loppu. Lainalla emme voi elää. Kaikki oleskelutalous ja oleskelu-usko alkaa olla ohitse.
Älkää siis vihatko toisianne vaan pidetään yhtä. Se on ainoa asia, mikä estää murenemisen.
Kysynkin, että mitä itse haluatte ? SItä te saatte.
Uskokaa ja luottakaa Jumalaan, älkää siitä horjuko. Jeesus on kanssamme.
Koko asiassa alkaa olla jotain mieltä iankaikkisuusnäkökulmasta katsottuna vasta sitten kun aletaan hapuilla Jumalan totuuden suuntaan.
tähän mennessä mitään sellaista ei ole havaittavissa näissä kirjoituksissa.
Mitä järke sellaisessa ajallisessa elämässä mahtaa olla, että ollaan kuin silakkaparvi koko elonsa ajan, ja sitten lopussa Jumala kysyy ketäs te olette, en ole teitä koskaan tuntenut!
Miksi ette seuranneet MINUA, vaan näitä muutamia omatekoisia mooseksia pitkin siinin korpia.
niin että:
"Koko asiassa alkaa olla jotain mieltä iankaikkisuusnäkökulmasta katsottuna vasta sitten kun aletaan hapuilla Jumalan totuuden suuntaan."
Kerro sitten meille syntisille, mistä löytyy 'Jumalan totuus'. Tuommoisia julistajia tapaa harva se päivä, mutta vielä en ole heidän 'Jumalan totuudesta' tullut vakuuttuneeksi. Maailmassa elää aika monta ihmistä, jotka sanovat tietävänsä 'Jumalan totuuden'. Jännä vaan että nämä 'Jumalan totuudet' erovat sen mukaan kuka niistä kertoo. Miten voit olla vakuuttunut, onko edes koko viimeistä tuomiota ikinä tuleva, vai onko sekin vain ihmisten mielikuvituksen tuotetta.
Niinpä!
Itse asiassa ei ole olemassa mitään ongelmaa. Meillä on Suomessa hyvät saarnaajat ja Jumalan Sana omalla kielellä.
Meillä on suuri joukko kristittyjä ja paljon nuorisoa.
Kaikki asiat pitää tutkia kirjoitetun Sanan valossa. Uskon, että toimikunta kokouksessaan 12.11. suorittaa tämän ja päätyy oikeaan johtopäätökseen.
Sitten nähdään miten Lapin Vanhimmat suhtautuvat asiaan.
Rukoilkaamme, että Jumala saisi vaikuttaa kaikkien sydämissä oikean mielen.
Lestadius saarnasi aikanaan, että "elävä usko ei anna sitoa itseään kuolleeseen kirjaimeen, (ehtoolliskaava), kuin koira sidotaan muurinpylvääseen, sillä se on vapaa, sillä se on Henki ja Totuus."
Jumalan Henki ei puhu ristiin Jumalan iankaikkisesti pysyvän sanan kanssa.
Hengistä puhuvat eivät useimmiten tunne Jumalan sanaa riittävästi, ja siksi korvaavat puutteen omilla mielikuvituksillaan ja intuitioillaan, joita nimittävät
sitten hengeksi ja totuudeksi.
Tiedämme että Lestadius oli kristinopillisesti aika horjuvaa sorttia ja hyvin sarkastinen julistaja. Varmaan tämä selittyisi, jos hänet voisi tuntea livenä.
Saarnojensa kautta tunnen hänet hyvin, kuten esikoislestadiolaiset useimmiten tuntevat.
Ei meillä kenelläkään ole hengen soihin muuta totuutta kuin mitä Sanasta luemme ja voit itse lukea !
Pitää vaan jättää kaikennimiset kirkkolasit pois silmiltä j a lukea sitten vasta.
Ensimmäinen Jumalan Hengen vuodatuksen jälkeinen saarna pidettiin Pietarin toimesta, jota voinemme pitää terveenä saarnana ja evankeliumin julistuksena.
lue se, siinä on ensimmäinen totuus mitä todella alussa tapahtui näiden asioiden tiimoilla.
Ensimmäsiä asioita olisi tutkia mitä oli alussa se ns. kristillisyys, jos nykysellainen on pysnyt samana niin hyvä, mutta jos ei ole, niin eikö korjausliike ole ainut jota voi edes ajatella, jos on halua pysyä totuuden etsinnässä.
Nykykristillisyys taitaa tarkoittaa pelkästään että on saanut vauvana ns. kasteen !
Sen edemmäski ei ole tarpeen mennä kun jo törmätään asiaan josta Raamattu ei tiedä mitään.
mitäs sitten pitäisi tehdä, miettikää!
Eli ei totuus niin hukassa ole kuin annetaan ymmärtää!
Hukassa on ainoastaan halu sen toteuttamiseen omalla kohdalla.
No kyllä se hukassa on jokaiselta, joka käyttää Jeesuksen asettamasta uudestisynnyttävästä Pyhästä Kasteesta sanoja "niin sanottu". Jos parannusta ei tapahdu niin ei ole taivasta näkevä tuokaan Jeesusta pilkkaava henkilö.
Missäs se JEESUS niin on sanonut, että kaste uudestisynnyttää? Eiköhän tuo fraasi ole myöhempien sananselittäjien muodostama käsitys, joka sitten on jäänyt osalle kristikuntaa opinkappaleeksi, dogmiksi! Ei ainakaan Raattamaa hyväksynyt sellaista käsitystä, että lapset vesikasteessa uudestisyntyvät, vaikka suosittelikin kasteen antamista lapsille Jeesuksen käskyn mukaan!
Niin kyllä, mutta puhuuhan Jeesus Nikodemukselle: "Totisesti sanon minä sinulle; Ellei joku synny vedestä ja hengestä, ei hän saata Jumalan valtakuntaan tulla"! Mutta mikä an se vesi, joka on tarpeen ihmisen uuteensyntymään? Monia käsityksiä on kristikunnassa esitetty; Kirkkoisät jo kiistelivät tästä, Lutherilla oli oma käsitys, samoin Laestadiuksella. Raatamaa ymmärsi tuon kohdan tarkoittavan "niitä murheen kyyneliä, jotka heränneen ihmisen silmistä vuotavat hänen syntisyytensä tähden" Ilman näitä "murhevesiä" eli todellista murhetta syntiensä yli ei uusi ihminen voi sydämelle syntyä! Juuri tämän murheen kautta valmistetaan sydän vastaanottamaan Jumalan armon, sanoo Raattamaa.
Missäs se JEESUS niin on sanonut, että kaste uudestisynnyttää?
Kuten sanoin, osta Raamattu ja ryhdy lukemaan sitä rukoillen Jumalalta viisautta
Jeesuksen nimeen ymmärtääksesi Raamatun sisältöä.
Matt. 28:19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni,
***)(kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
Matt. 28:20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
Mark. 16:15 Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.
Mark. 16:16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
Kovat oli Raattamaalla kyyneleet jos riittivät tekemään hänet vanhurskaiksi JUmalan edessä. Noin hulluja ei kenekään kristityn saisi koskaan julkaista.
JOkainen joka lukee Raamatusta Kasteen tietää että henkilö upotetaan ihan tavalliseen veteen. Ei todellakaan kenekään kyyneliin, silloinhan Jeesukse olisi turhaan kuollut. Tuollaiset höpinät Raattamaalsta ovat JUmalanpilkkaa.
""siitä voi aloittaa""
Se on kirjoitetu Apt. 2:14-21;-22-36.; 37-41.
""pysy sanassa""
Missäkö Jeesus on niin sanonut,no esim.Joh 3:5 Siinä sanotaan Totisesti,totisesti;
jos ei ihminen synny vedestä ja Hengestä , hän ei pääse taivaaseen eli Jumalan
valtakuntaan , suoraan sanoja Uudestisynnytä ei ehkä löydykkään ,vaan ne on selittäjän selitettävä , .
Mutta kuitrenkin Jeesuskin selittää tätä paikkaa toisaalla, Hän ilmoittaa että sinä
olet Israelin opettaja etkä vielä tiedä, kuitenkin Pakana tuli ja pyysi kastetta,joka
oli Juuri siihen ,,Eli se kaste antoi hänelle juutalaisuuden ,eli tuli Israelilainen ,
hulimatta siitä että vasta Jeesuksen kuoleman jälkeen tämä kristillisyys oli
voimassa ,,sekä' Jeesuksewn Ylösnousemisen päivänä Hän perusti seurak-
unnan johon mekin saamme kuulua , ja vain siihen , koska Jumalan lapsina me olemme Jeesuksen kanssa perilliset ,siis nousemme ylös kuin Hän,
Kasteen velvoitus ,Room .6:1-4 ; EF. 4:22-24...Olisi tärkeä muistaa ,että
Ette te valinneet minua ,vaan minä valitsin teidät. Joh, 15:16.
Kaikki te , jotka olette Kristukseen kastettuja ,olette pukeneet Kristuksen yllenne.
Gal. 3:27.
Katsokaa , kuinka suurta rakkautta Isä on meille osoittanut ; me olemme
saaneet ;JUMALAN LAPSEN NIMEN ..1 JOH 3:1.
Vähäkatekismus kohta 58 , Kasteen siunaus . Kasteessa toimii Jeesus Kristus itse ,Hän uudesti synnyttää meidät siinä ja ottaa meidät Jumalan lapseksi . Hän vapauttaa meidät synnin , kuoleman ja per ke leen vallasta .
Kastetytuina olemme uskossa ja voimme turvautua Jumalan Rakkauteen . Saa-
mme vastaanottaa lahjana kaiken sen, mitä Jeesus on tehnyt puolestamme . Kasteemme perusteella Pyhä Henki johtaa ja kasvattaa meitä..
Vieläkin löytyy jos tarvitan Uudestisyntymisen VAKUUDEKSI..
Minusta tuo oli hienosti ymmärretty Raattamaalta.
Kyllä ihmisellä on oikeus itkeä syntisyyttään ja jättää se taakseen, päästäkseen tuntemaan hetkellisesti synnittömän olotilan. Syntihän kiusaa meitä aina kuitenkin. Eroon emme siitä pääse. Se itkeminen varmasti vie ihmisen Jeesuksen helmaan.
En epäile sitä.
Raattamaa oli tältä osin melko kirkashenkinen mies. Muuten en tunne häntä juurikaan.
HOO2OO! 6.11.2014 17:20
"Raatamaa ymmärsi tuon kohdan tarkoittavan "niitä murheen kyyneliä, jotka heränneen ihmisen silmistä vuotavat hänen syntisyytensä tähden" Ilman näitä "murhevesiä" eli todellista murhetta syntiensä yli ei uusi ihminen voi sydämelle syntyä!"
Ei ihan armo riittänytkään. Mitenköhän tuossa oikein kävi
Ei kyllä saat sinäkin uskoa ilman kyyneleitä. Mutta ilman katumusta et saa uskoa, silloin olet armoin varas. Kuten täällä moni
1.
Käy köyhään sydämeeni
nyt, Henki totuuden.
On siitä kyyneleeni,
kun täyttää synti sen.
Ei itku, tuska pestä
voi sitä vääryydestä.
Sen teet sä, armoinen.
2.
Tunnethan köyhyyteni,
näin olen avuton.
On kylmä sydämeni,
tyhjä ja valoton.
Vaan kylmyyteen ja vaivaan
nyt pyydän tulta taivaan,
toivoni siinä on.
3.
En syntiturmelusta
pois sielustani saa.
En tuskaa, ahdistusta
voi itse karkottaa.
Tyhjäksi merta luoda
ja yöstä päivää tuoda
on yhtä vaikeaa.
4.
Rukoilen, Herra, yhä:
Henkesi lahjoita.
Sytytä valo pyhä,
mieleni kirkasta.
Yön usvat aamu voittaa,
taas uusi päivä koittaa,
saan elää armosta.
Kcdn, laitat kuitenkin katumuksen ehdoksi? Olen ymmärtänyt kaiken jo sovitetuksi, kun vain uskon sen.
Ajattelen samoin ja pysytään Sanassa.Ratkaisuvalta on sidottu.
Ootko muuten kuullu, että ne siunkin sukuun kuuluvat Leeviläisetkin on näissä Sakramentti asioissa selvemmillä vesillä kuin nykyiset lappifanit.
Ovat lukeneet tarkasti Lannanvaaran kirjeen .
No justiinsa, nyt tänne lennähti sidottu ratkaisuvalta heh... harmi ettei kukaan Apostoleista Jeesuksesta puhumattakaan tiennyt sellaisesta mitään, vai miten se sopii yhteen mm sen hetken kanssa kun Jeesus huutaa juhlan viimeisenä suurena päivänä mm, joka janoaa, tulkoon ja juokoon...!??
kerrotko ratkaisuvalta miksi Jeesus sellaista meni huutamaan ?
""vapaa ratkaisemaan "",
On kirjoitettu Joh. 7:1-13. Jospa luet ja teet sitten kysymksesi .
Voin kettaa jos löydän jostakin siten siihen vastauksen ,,)?.
nimimerkille "vapaa ratkaisemaan"
eikös kuitenkin ole niin , että Jumala vaikuttaa sekä tahdon että toimituksen
Niin, että mitä ?
Antamasi kohta ei puhu asiasta mitään, itä siis tarkoitat?
Antamani kohta puhuu , maallisen asian siitä mitä oli jo kysytty Eli Lehtimaja
Juhlasta , minulle se on aivan selviö , että Jeesusta kiinnosti kansan juhla
jossa oli joka vuosi 200 000-300 000 asukasta . Jeesus ei mennyt sinne heti
vaan vasta 4/5 päivän ,
Hän kertoo siitä , siellä ei ollut kukaan sanaa tarvis ,sen paremmin ei hänen vettä
Mutta jos sinulla vain 1992 raamattu , ei siinä olekkaan se on köyhä toisuinpaikoin
hae 1776 A.Litzeliksen painos , tai edes 1933/1938 siinäkin jotakin ..
Minulla on painos 1642 , ja siinä monia kohtia , jotka ovat erilailola kuin 1992
Painos joka on yleisesti ottaen kaikkein huonoin Raamattu .
Palataan jos löytyy jotain kysyttavää, ,niin kerron sitten ..
Eikö Jeesus ollutkaan viinipuu? Joh.15:1. Biblia (1776) Minä olen totinen viinapuu, ja minun Isäni peltomies.
Minä kysyin miksi Jeesus huusi sellaista kuin huusi,jos ratkaisuvaltaa ei ihmisellä ole, siitä oli kysymys ja siihen ei antamasi kohta kuulu mitenkään !
Selvennetään nyt päivänselvää jo muutenkin, eli miksi Jeesus sanoo tule, jos ihmisellä ei ole "valtaa" tulla ?
(Biblia 1776/1872 ) Apt.2:41. "..Jotka siis mielellänsä hänen sanansa ottivat vastaan, ne kastettiin; ja sinä päivänä lisääntyi lähes kolmetuhatta sielua..."
Ihminen voi "ottaa vastaan" tai olla "vastaanottamatta" (uskoa tai olla uskomatta ts. kovettaa sydämensä Jumalan Sanan ilmoituksen edessä.Vastustaa Pyhää Henkeä, asia joka on vakava iankaikkisuudenkin kannalta). Jumala ei luonut "tahdottomia robotteja" ,vaan ihmisen joka on vastuussa valinnoistaan Jumalan edessä.
2.Kor.5:8. "..Mutta meillä on turva, ja paljo halajamme enemmin olla kaukana pois ruumiista ja mennä asumaan Herran tykö. 9. Sentähden, joko me kotona olemme eli ulkona vaellamme, niin me ahkeroitsemme siitä, että me hänelle kelpaisimme. 10. Sillä meidän kaikkein pitää ilmestymän Kristuksen tuomio-istuimen eteen(*), että jokainen sais senjälkeen mitä hän ruumiissansa tehnyt on, olkoon se hyvä eli paha.."
Jk. hyvä linkki jos "tarkempaa" käännöstä haluaa tutkia
http://www.nestle-aland.com/en/read-na28-online/
"..Nestle-Aland -Novum Testamentum Graece..."
Aloittajan puuhun tulee oksa,, epäselvää on jääkö nykyinen liike henkiin..Se riippunee kuka hallinnoi rukoushuone massaa.
Valtapelistä on kyse.
Onneksi niillä ei ole mitään avain-nippuja taivasoviin, vaikka niin väittävät ja peloittelevat.
Myrkkyä vain tietyt asiat;
Tasa-arvo
Homous
Kirkko
Usko on kuitenkin omakohtainen ja sydämen asia, kuuluit lapin tai etelänkirkkoon..
Sitä on tai ei.
Eikä sitä paranna uudet lahkot.
Ei kannata jännittää ! Voittajan nimi on Jeesus Kristus .
Ei ole aikaa ei ole paikkaa. Herran tuuli puhaltaa missä haluaa.
EI pohjantappi ole paikallaan pysyväinen.
Herra kokoaa laumansa niin pohjoiseta kuin etelästä myös idästä ja lännestä ja kaikista kansoista ja kaikista kielistä.
Alkaen Jerusalemista aina maan ääriin
Aamen! Kiitos Jeesus että näin on!
Kuinka samaa mieltä olen kanssanne, ystävät Herrassa. Mitäpä sen väliä, jos jokin arvovaltatappio tuleekin, joku rakennus jää jollekin tai joku saarnaaja ei halua enää pitää meitä oppinsa alla.
Jumala on luvannut antaa meille leivän tänään, ja Hän antaa sen myös huomenna, sekä maallisen että taivaallisen. Hän antaa meille uusia opettajia, tiloja, kaikkea mitä tarvitsemme. Mutta älkäämme myykö itseämme seurakuntajumalalle, joka ei halua lampailleen hyvää. Mieluummin arvovaltatappio ja maalliset menetykset kuin uskon menetys.
Olkaa ennen kaikkea iloiset ja rakastakaa toisianne. Siitä teidät Jumalan lapsiksi tunnetaan, ei ulkonaisesta muodosta, nöyryydestä tai palvelualttiudesta, vaikka hyviä asioita ovatkin. Ilman rakkautta ne eivät kuitenkaan mitään ole.
Amen. Ole kiitetty Herra Jeesus.
Suulla tunnustaa mutta kieltään
Taivaaseen ei ole sellaista tietä jonka nimi olisi varoen. Tee siis parannus ja usko evankeliumi.
Olet varmaan Siinain vuorella marjastus reissulla.
saarnatkaa parannusta ja syntien anteeksi saamisesta toinen puoli puuttuu se avaa tien helvettiin
Juuri kehoitin sinua tekemään parannuksen ja uskomaan evankeliumin.
Kun parannussaarna ei mene korvistasi sisälle vika on silloin sinussa
ei julistajissa. ON täysin turhaa omanvanhursakuden parannuksilla koittaa taivaaseen, Jeesus on tie. Vaikka kuinka pulistaan synnistä ja ollaan olevinaan syntisiä, (oikeasti ollaan ylpeitä ja tekopyhiä jotka tuomitsevat Jeesuksen verellä Jumalan omiksi lunastettu armosta vanhurskaita ihmisiä).
Syntisyys ei ketään pelasta jos se jää sille tasolle että ryhtyy itse itseään vanhurskauttamaan. Silloin kun ihminen herää ja tulee oikeasti syntiseksi,
silloin jää autuus täysin Kristuksen varaan sen uskon kanssa että kaikki synnit ob sovitettu Golgatalla pitkänä perjantaina. JOka ei tätä sanomaa usko se menee
katuvaisena helvettiin ilman Kristusta omanvanhurskautensa kanssa. Tämä on totuus.
Syntyisyys poru ja katumiset ei mitään auta ellei se johda parannukseen, eli Jumalan vanhurskauden vastaanottamiseen USKOSSA. Joka ei ristin sovitukseen usko omakohtaisesti niin hän ei pelastu. On aivan turha pullistella syntisyydellään ja katumisillaan, sellainen on vain ylpeyttä. Voi teitä te sokeat raukat, kunpa Herra vielä herättäisi ja armahtaisi.
Se jää nähtäväksi kenelle sanotaan että menkää pois te kirotut ja toisille tulkaa tänne minun isäni siunaamat