Miksi Lahden toriparkki on näin paljon halvempi?

Kaupunki maksaa?

10

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lahen mies,reso

      Lahes ne osaa tehdä jutut ripeästi ja eivät vuosikausia tappele tehäänkö vai eikö tehä.
      Ensi keväänä on jo valmis ja kiva nauttia markkinoilla viipurin rinkeliä kahvin kera ja ne maalaispiirakat jotka on mahtavia......NAM!

      • Mikä mättää

        Lahdessa toriparkki torin pinta maksaa 20 miljoonaa, kun kaupunki rakennuttaa sen omalla kustannuksella. Turussa kaupungin tarvii maksaa pelkästään torin pinnoistus, joka maksaa 20 miljoonaa, kun taas yksityiset vastaa omalla kustannuksellaan parkkihallin rakentamisesta.

        Hetkinen.....


    • Vauhti lisäävä

      On typerää vastustaa toriparkkia ja sen myötä koko keskustan kuntoon laittamista.

    • Tuttua tohinaa

      Näytetään sitää Lahsessakin osattavan. Sikäläisen toriparkin hinta on houssut yllättävästi alkuperäisestään.

      Selitykset julmalle hinnannousulle kuuluvat:

      - kustannukset ovat nousset16% !?
      - autopaikkojen mitoitus on kasvanut!?
      - haliista tehdäänkin osittain lämmitettävä!?
      - paloturvallisuutta joudutaan parantamaan!?
      - pohjavdeen nousuun on varauduttava!?
      - p-hallista tuleekin alkuperäistä suurempi!?

      Kuulostaa siltä, että alkuperänen suunnitelma ja kustannusarvio on haluttu esitellä todellisuutta halvemmmaksi? Tuskin nimittäin autopaikkanormit ovat viidessä vuodessa paljonkaan muuttuneet kuin pohjavesolosuhteet tai paloturvallisuusmääräyksetkään?

      Hintaero Turun laitokseen saattaa johtua mm. perustus- ja pohjavesiolosuhteista (Lahti lienee soraharjualueella, jolloin jopa hallin paikalta kaivettavalla soralla on myyntiarvoa) ja vaikkapa P-laitokseen johtavien ajoluiskien tai ympäristön muun infran erilaisuudesta? Emme myöskään tiedä minkälaista pintaa torille Lahdessa on ajateltu, meillähän sen määrää pitkälti museoviranomainen? Entä torin rakenteet, kioskit ja katokset?

      • selvää kusetusta

        Se minua ihmetyttää että miten Turussa torin pinnoite voi maksaa 20 miljoonaa, joka on siis laskettu kapungin osuudeksi? Lahdessa tori on myös parkkihallin päällä ja Turun pinnoitteen hinnalla saadaan koko halli ja torin pinta.


    • Turkulaisia kuseteta

      Miksi kukaan toripakkipuolustelija ei kerro että miten Lahden toriparkki pintoineen maksaa saman verran kuin Turussa on suunniteltu kapungin osuudeksi jäävän pinnan hinta?

    • Yks tyhmä

      Kysy sitä kaupungin päättäjiltä.

      • kusetusta

        On kyselty, ei tule vastauksia.


    • Lahen mies

      Kyllä ne päättäjät osaa muuallakin tehdä typeryyksiä kuin turussa!
      Esimerkiksi lahen toriparkki valmistuu ensi kevänää mutta: Aleksi,eli lahen pääkatu meinataan tehdä kävelykaduksi! Aleksanterinkatu kulkee torin vierellä siis mutta toriparkin valmistuttua siitä ei saa enää autolla ajella!

    • epra

      Oulussa lähes 80 mijoonaa euroa! Hieno tulee kunhan se valmistuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      129
      2228
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1868
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1429
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1297
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1221
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      93
      1048
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      937
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      903
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      741
    Aihe