Miksi onnelasta haluttiin pois?

Minua on aina ihmetyttänyt, että miksi ihmisvirta kävi pois tuolta itänaapurin onnelasta? Miksi maailman proletaarit eivät päinvastoin tungeksineet sinnepäin? Miksi Berliinin muurissa miinakentät olivat siellä itäpuolella, jos se oli kuten sanottiin, "fasismin vastainen suojamuuri". Löytykö rehellistä kommunistia vastaamaan. Demarien en odota yrittävänkään. Ne ovat epärehellisiä.
6361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Neuvostoliitto oli totalitäärinen helvetti, jossa valtio tappoi sinut jos et puhunut niin he tahtoivat. Tämä kuuluu yleissivistykseen.

Äänestä
  • Koska et edes tiedä ettei kommunistista valtiota ole ja ettei kommunismissa ole käsitettä "naapurivaltio" ja "ulkomaankauppa" niin et ole rehellinen kommunisti, jolta kysyjä halusi vastauksen.

    /Kalle

    Äänestä

  • Kalle kirjoitti:

    Koska et edes tiedä ettei kommunistista valtiota ole ja ettei kommunismissa ole käsitettä "naapurivaltio" ja "ulkomaankauppa" niin et ole rehellinen kommunisti, jolta kysyjä halusi vastauksen.

    /Kalle

    Pyrit loukkaamaan minua ja et näin käy rationaalista debaattia käsillä olevasta aiheesta. Sovellan sinuun demokraattisen foorumini järjestyssääntöä, koska häiritset mielipiteideni ilmaisua loukkauksilla. Lisäksi olet kykenemätön rationaaliseen keskusteluun.

    Äänestä

Kapitalismin onnelasta halutaan pois, Etelä-Amerikka on täynnä lähtijöitä. Isolle osalle kelpaisi vaikka diktatuuri kapitalismin sijaan, kapitalismi siellä ei olekkaan tuonut hyvinvointia, vaan levittänyt kurjuutta, olot enemmistöllä huonommin kuin Kuubalaisilla.

Äänestä

Onnelaanhan meni viime vuosisadan alkupuolella kohtalaisen paljon mm. kirkasotsaisia suomalaiskommareita, jotka sitten jäivätkin sinne joukkohautoihin reikä siinä kirkaassa otsassa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pravda kirjoitti:

Minua on aina ihmetyttänyt, että miksi ihmisvirta kävi pois tuolta itänaapurin onnelasta? Miksi maailman proletaarit eivät päinvastoin tungeksineet sinnepäin? Miksi Berliinin muurissa miinakentät olivat siellä itäpuolella, jos se oli kuten sanottiin, "fasismin vastainen suojamuuri". Löytykö rehellistä kommunistia vastaamaan. Demarien en odota yrittävänkään. Ne ovat epärehellisiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu