Kolme matkalaista meni majataloon. Isäntä otti jokaiselta 10 euroa. Sitten isäntä tuli katumapäälle ja ajattelí, että 10 euroa on liikaa. Isäntä antoi piialle 5 euroa ja käski antaan ne näille matkamiehille. Piika ajatteli, että 5 euroa on vaikea jakaa kolmelle. Piika antoi jokaiselle euron ja piti itse 2 euroa. Matkustavaiseille tuli siis yösija maksaan 9 euroa. 9 kertaa 3 on 27. Piika piti 2 euroa. 27 plus 2 on 29.
Mihin se yks euro katosi?
Mihin se yks euro katosi?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Isäntä otti ensin 30 euroa ja antoi sitten 5 pois. Isännälle tuli rahaa yhteensä 25 euroa. Nämä rahat ovat edelleen isännällä eikä asiassa ole mitään ongelmaa.
Kuvaamasi prosessin jälkeen isännällä on 25 euroa, piialla 2 euroa ja matkalaisilla yhteensä 3 euroa. Siitä tulee 30 euroa, mikä on esillä olleiden rahojen kokonaismäärä. Mitään ei ole kadonnut.
Matkustavaiset maksoivat yösijastaan loppujen lopuksi 27 euroa, JOSTA 2 euroa meni piialle ja 25 euroa isännälle. Näin ollen järkevämpi laskutoimitus esittämäsi sijaan olisi matkalaisten 27 euroa miinus piian 2 euroa on isännän 25 euroa.
"27 plus 2 = 29", tässä on virhepäätelmä, se lähtee siitä että alkuperäinen hinta olisi ollut 9 euroa/matkalainen = 3*9 =27. Eli lause on siis tahallaan harhaanjohtava. Alkuperäinen hintahan oli 10 euroa/matkalainen.
yks euro men verottajalle...