90-luvun "tyttötuoksut", muistatko?

30+ nainen

Onko täällä 30 ikäisiä naisia (ja miksei esim. homomiehiäkin), jotka muistavat 90-luvulla markkinoille tulleet Date-tuoksut; sarjan eri tuoksut oli eri värisissä pulloissa, ja jokaisella tuoksulla oli oma tytön kuva ja nimi, muistatteko?

Oli sininen Pamela-tuoksu, punainen Felicia-tuoksu, ruskea Susan, lila Natalie jne.

Olin aivan haltioissani, kun ne tulivat! Olin silloin n. 15-vuotias, hyvin naiivi ja tyttömäinen. En ollut saada unta öisin, kun en osannut päättää, minkä Date-tuoksun ostaisin kuukausirahasäästöilläni (minä ja sisareni saimme kukin 30 markkaa kuukausirahaa, ja osa niistä meni karkkeihin...).

Kävin jossain Seppälässä (tai missä niitä nyt myytiinkään) tuoksuttelemassa niitä, ja tuoksun puolesta tykkäsin eniten sinisestä, eli Pamelasta. En kuitenkaan voinut ostaa Pamelaa, koska en tykännyt sinisestä väristä, en tuntenut sitä omakseni enkä myöskään tykännyt Pamela-nimestä.

Punaisen Felicia-pullon kyljessä oleva tummatukkainen nainen oli hyvin kaunis minusta, mutta en tykännyt sen tuoksusta, koska se oli liian mausteinen.

Päädyin lopulta lilaan Natalieen, joka oli ok tuoksu. Lisäksi Natalie-pullon kyljessä oleva nainen oli minusta kaunis, ja väreinä lila ja violetti edusti minulle salaperäisyyttä ja feminiinistä voimaa, joihin pystyin samastumaan. Joihin halusin samastua......

Niin sitten suihkin joka aamu kouluun lähtiessäni Natalie-tuoksua ysärineuleeni kaulukselle ja tunsin oloni salaperäisen feminiiniseksi..................... Natalie oli pitkään minusta kaunein nimi myöskin :-)

Muistatteko? Tässä kuvassa on muutama Date-tuoksu:

http://cdn1.cdnme.se/cdn/6-2/792284/images/2011/date_168242175.jpg

Jos joku löytää kuvan Natalie-tuoksusta, olisin kiitollinen, jos linkkaisit!

7

4618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuhh...

      muistan mutten niin tarkkaan kuin sinä.oli lempparilahja kun olin vielä ala-asteella.

      • urpojen urpo

        sillon ton ikäset pojat haisi paskalle,bensalle ja pakokaasulle.


    • Nyt jo 40

      Mun lempituoksu oli Se sininen. Pamela. Myöhemmin ne saivat uudet kuosit, mutta nyt en löydä näitä tuoksuja enää mistään. Tietääkö kukaan, myydäänkö DATE tuoksuja missään?

      • Anonyymi

        Mulla oli joskus myös tuo sininen ja kaverilla oli jokin muu, en muista mikä. Harmi kun ei taida enää mistään löytyä, jos edes valmistetaan enää ?


    • Sea9

      Haluaisin löytää myös näitä Date tuoksuja jostain, oli ihania!!

    • 1960-luvunTytsy

      Oliko Date-tuoksuja todella 1990-luvulla? Olen luullut niiden olleen 1970-luvulla. Saatan toki olla väärässä.

      Itse ostin jonkin ruskean roll-on:n kai 1980, koskapa käytin sitä työharjoittelussa kevät-talvella 81. IHANA tuoksu. En tiedä, oliko sarja "Date", vai mikä ihme se oli. Haluaisin kovasti tietää.
      Pikkupulloa kiersi etiketti koko alueelta. Naisen kuva oli utuinen, hiekan värinen, tukka saattoi hulmuta kuin sukelluksissa, sellainen muistikuva. "Aistillinen" utu-kuva. Räikeitä tai minkään värisiä kehyksiä kuvassa ei ollut.
      Kismittää, kun ei muista merkkiä eikä nimeä. Kuvia ei ole näköjään olemassakaan, missään.
      (Toinen, jonka haluaisin muistaa, on 90-luvun kukkaistuoksu: Pulloon oli kauttaaltaan maalattu valkealla maalilla koristeeksi pitsi- tai kukkakuvio, jonka läpi sisältö näkyi. Klassisen deodorantti-pullon muotoinen, hieman pienempi. Tuoksu makea, pehmeä, muistutti Moringan kukkaa. Nimestä tai valmistajasta ei mitään muistikuvaa.)

    • Anonyymi

      Tunnistatko luotettavan ja naisestaan tarvittaessa vastuun kantavan miehen tuoksun?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      91
      1506
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      942
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe