Talvivaarasta, miten lopulta käy niin että kermat kuoritaan päältä ja vastuunkantajiksi tuleekin Suomen kansa jolta on jo nyhdetty lähes kaikki minkä voi petollinen poliitikko ja yrittäjäkerma kansalta viedä. Olen ollut ulkomaalaisomistajuuksia vastaan, harmi etteivät poliitikot tätä asiaa ymmärrä. Suunnannäyttäjänä aikoinaan toimi Kekkonen, kunnon seuraajaa ei vaan löytynyt, harmi..
http://www.hs.fi/talous/a1415246890742
Muistatteko taannoisen kirjoitukseni
7
171
Vastaukset
- von Lagerbom
Ja Pekka Perällä silti miljoonatulot. Hienoa toimintaa poliitikoiltamme. Tällaisten vuoksiko tavallista kansanosaako riistetään?
http://www.hs.fi/talous/a1414981991306- von Lagerbom
Ulkomailleko rahat hävisivät?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288762637758.html?pos=ok-nln - von Lagerbom
von Lagerbom kirjoitti:
Ulkomailleko rahat hävisivät?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288762637758.html?pos=ok-nlnKas kas, ettäkö nyt havahdutaan, että Talvivaarasta pitäisi tehdä valtionyhtiö. Niimpä niin, minä olen jo vuosikaudet kirjoitellut että pitäisi perustaa valtiojohtoisia yrityksiä mutta Talvivaarankin annettiin koplailla varallisuus ulkomaille ja nyt sitten kun on mittavat ympäristövahinkojenkin korjaukset edessä niin kansahan taas maksaa. Mikäli yhtiötä ei olisi lainkaan annettu ulkomaalaissijoittajille ja sijoittajille ylipäänsäkään, tuskin olisi ympäristökatastrofiakaan tullut kun olisi satsattu hiukan turvallisuuteenkin, eikä vain tahkottu osakkeenomistajille rahaa. Oppivatkohan päättäjät vieläkään mitään?
http://www.satakunnankansa.fi/Kotimaa/1194939268212/artikkeli/pitaisiko talvivaarasta tehda valtionyhtio tama on arvovalinta.html - von Lagerbom
von Lagerbom kirjoitti:
Kas kas, ettäkö nyt havahdutaan, että Talvivaarasta pitäisi tehdä valtionyhtiö. Niimpä niin, minä olen jo vuosikaudet kirjoitellut että pitäisi perustaa valtiojohtoisia yrityksiä mutta Talvivaarankin annettiin koplailla varallisuus ulkomaille ja nyt sitten kun on mittavat ympäristövahinkojenkin korjaukset edessä niin kansahan taas maksaa. Mikäli yhtiötä ei olisi lainkaan annettu ulkomaalaissijoittajille ja sijoittajille ylipäänsäkään, tuskin olisi ympäristökatastrofiakaan tullut kun olisi satsattu hiukan turvallisuuteenkin, eikä vain tahkottu osakkeenomistajille rahaa. Oppivatkohan päättäjät vieläkään mitään?
http://www.satakunnankansa.fi/Kotimaa/1194939268212/artikkeli/pitaisiko talvivaarasta tehda valtionyhtio tama on arvovalinta.htmlJumalauta. Keskustan kansanedustajan mielestä valtio voisi nyt siivota luonnon, laittaa yhtiön taas kannattavaksi ja myydä se sitten taas joillekin kepuliherroille jotka veisivät varannot, voitot ulkomaille. Eikö tuollaisia saatanan narreja saada eduskunnasta millään pois?
" Keskustan kansanedustaja ja Kainuun maakuntahallituksen puheenjohtaja Timo Korhonen sanoo, että valtio voisi toimia kaivostoiminnan starttimoottorina muutaman vuoden ajan, mutta pitkällä tähtäimellä toimijaksi pitäisi löytää yksityinen yrittäjä." - von Lagerbom
von Lagerbom kirjoitti:
Jumalauta. Keskustan kansanedustajan mielestä valtio voisi nyt siivota luonnon, laittaa yhtiön taas kannattavaksi ja myydä se sitten taas joillekin kepuliherroille jotka veisivät varannot, voitot ulkomaille. Eikö tuollaisia saatanan narreja saada eduskunnasta millään pois?
" Keskustan kansanedustaja ja Kainuun maakuntahallituksen puheenjohtaja Timo Korhonen sanoo, että valtio voisi toimia kaivostoiminnan starttimoottorina muutaman vuoden ajan, mutta pitkällä tähtäimellä toimijaksi pitäisi löytää yksityinen yrittäjä."No niin, tässähän se tulikin, että Talvivaara pitäisi ihan väkisinkin saada ulkomaalaisomistukseen. Kumma että tuollaiset idiootit saavat vapaasti kavaltaa maamme ja sen luonnonvarat.
" Sekä Piirainen että Korhonen kuitenkin uskovat, että Talvivaaran kaivostoimintaan löytyy tulevaisuudessa ulkomaalaisia omistajia. " - von Lagerbom
von Lagerbom kirjoitti:
No niin, tässähän se tulikin, että Talvivaara pitäisi ihan väkisinkin saada ulkomaalaisomistukseen. Kumma että tuollaiset idiootit saavat vapaasti kavaltaa maamme ja sen luonnonvarat.
" Sekä Piirainen että Korhonen kuitenkin uskovat, että Talvivaaran kaivostoimintaan löytyy tulevaisuudessa ulkomaalaisia omistajia. "Perä on tahkonnut miljoonia. Niimpä niin..
http://www.iltalehti.fi/talous/2014110818818393_ta.shtml
- Yhtiöiden suvuista
Perjantain peijaisiltaa istuttiin saunassa. Miten näin kävi ja eikö osattu tarkastaa Talvivaaran ongelma kohteita, jotka olisi tarkastajie tullut saada toimimaan laillisesti. Altavastaajana oli Perän kakkosmiehet alusta alkaen vuorilinjan diplomi - insinöörin, siskon mies saunaillan alta vastajana. Talvivaaran rakentamiseksi oli erittäin kovat kokemukset, linjalta miltä tahansa yhtiön onnistumiseksi. Sairauden ja menetykset voivat olla yhtiövaiheessa, jopa järkyttävillä vahinkoina. Puhuttiin tilintarkastuksesta ja mitä niiden tulisi osata. Keskustelussa vain tarjoiltiin, että tulee olla yliopisto tutkinto. Unohda tämä, tarkastukset perustuvat laaja ammattilaisuuksiin. Eikä siihen riitä yhtiöiden tarkastaja pätevyys. Päinvastoin silmät tulee olla avoimina ympäri maapalloa ja mitä täytyy hallita, tuumaili entinen Lapin mies.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2574590Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412762Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061594Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116- 471109
