Talvivaarasta, miten lopulta käy niin että kermat kuoritaan päältä ja vastuunkantajiksi tuleekin Suomen kansa jolta on jo nyhdetty lähes kaikki minkä voi petollinen poliitikko ja yrittäjäkerma kansalta viedä. Olen ollut ulkomaalaisomistajuuksia vastaan, harmi etteivät poliitikot tätä asiaa ymmärrä. Suunnannäyttäjänä aikoinaan toimi Kekkonen, kunnon seuraajaa ei vaan löytynyt, harmi..
http://www.hs.fi/talous/a1415246890742
Muistatteko taannoisen kirjoitukseni
7
204
Vastaukset 7
- von Lagerbom
Ja Pekka Perällä silti miljoonatulot. Hienoa toimintaa poliitikoiltamme. Tällaisten vuoksiko tavallista kansanosaako riistetään?
http://www.hs.fi/talous/a1414981991306- von Lagerbom
Ulkomailleko rahat hävisivät?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288762637758.html?pos=ok-nln - von Lagerbom
von Lagerbom kirjoitti:
Ulkomailleko rahat hävisivät?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288762637758.html?pos=ok-nlnKas kas, ettäkö nyt havahdutaan, että Talvivaarasta pitäisi tehdä valtionyhtiö. Niimpä niin, minä olen jo vuosikaudet kirjoitellut että pitäisi perustaa valtiojohtoisia yrityksiä mutta Talvivaarankin annettiin koplailla varallisuus ulkomaille ja nyt sitten kun on mittavat ympäristövahinkojenkin korjaukset edessä niin kansahan taas maksaa. Mikäli yhtiötä ei olisi lainkaan annettu ulkomaalaissijoittajille ja sijoittajille ylipäänsäkään, tuskin olisi ympäristökatastrofiakaan tullut kun olisi satsattu hiukan turvallisuuteenkin, eikä vain tahkottu osakkeenomistajille rahaa. Oppivatkohan päättäjät vieläkään mitään?
http://www.satakunnankansa.fi/Kotimaa/1194939268212/artikkeli/pitaisiko talvivaarasta tehda valtionyhtio tama on arvovalinta.html - von Lagerbom
von Lagerbom kirjoitti:
Kas kas, ettäkö nyt havahdutaan, että Talvivaarasta pitäisi tehdä valtionyhtiö. Niimpä niin, minä olen jo vuosikaudet kirjoitellut että pitäisi perustaa valtiojohtoisia yrityksiä mutta Talvivaarankin annettiin koplailla varallisuus ulkomaille ja nyt sitten kun on mittavat ympäristövahinkojenkin korjaukset edessä niin kansahan taas maksaa. Mikäli yhtiötä ei olisi lainkaan annettu ulkomaalaissijoittajille ja sijoittajille ylipäänsäkään, tuskin olisi ympäristökatastrofiakaan tullut kun olisi satsattu hiukan turvallisuuteenkin, eikä vain tahkottu osakkeenomistajille rahaa. Oppivatkohan päättäjät vieläkään mitään?
http://www.satakunnankansa.fi/Kotimaa/1194939268212/artikkeli/pitaisiko talvivaarasta tehda valtionyhtio tama on arvovalinta.htmlJumalauta. Keskustan kansanedustajan mielestä valtio voisi nyt siivota luonnon, laittaa yhtiön taas kannattavaksi ja myydä se sitten taas joillekin kepuliherroille jotka veisivät varannot, voitot ulkomaille. Eikö tuollaisia saatanan narreja saada eduskunnasta millään pois?
" Keskustan kansanedustaja ja Kainuun maakuntahallituksen puheenjohtaja Timo Korhonen sanoo, että valtio voisi toimia kaivostoiminnan starttimoottorina muutaman vuoden ajan, mutta pitkällä tähtäimellä toimijaksi pitäisi löytää yksityinen yrittäjä." - von Lagerbom
von Lagerbom kirjoitti:
Jumalauta. Keskustan kansanedustajan mielestä valtio voisi nyt siivota luonnon, laittaa yhtiön taas kannattavaksi ja myydä se sitten taas joillekin kepuliherroille jotka veisivät varannot, voitot ulkomaille. Eikö tuollaisia saatanan narreja saada eduskunnasta millään pois?
" Keskustan kansanedustaja ja Kainuun maakuntahallituksen puheenjohtaja Timo Korhonen sanoo, että valtio voisi toimia kaivostoiminnan starttimoottorina muutaman vuoden ajan, mutta pitkällä tähtäimellä toimijaksi pitäisi löytää yksityinen yrittäjä."No niin, tässähän se tulikin, että Talvivaara pitäisi ihan väkisinkin saada ulkomaalaisomistukseen. Kumma että tuollaiset idiootit saavat vapaasti kavaltaa maamme ja sen luonnonvarat.
" Sekä Piirainen että Korhonen kuitenkin uskovat, että Talvivaaran kaivostoimintaan löytyy tulevaisuudessa ulkomaalaisia omistajia. " - von Lagerbom
von Lagerbom kirjoitti:
No niin, tässähän se tulikin, että Talvivaara pitäisi ihan väkisinkin saada ulkomaalaisomistukseen. Kumma että tuollaiset idiootit saavat vapaasti kavaltaa maamme ja sen luonnonvarat.
" Sekä Piirainen että Korhonen kuitenkin uskovat, että Talvivaaran kaivostoimintaan löytyy tulevaisuudessa ulkomaalaisia omistajia. "Perä on tahkonnut miljoonia. Niimpä niin..
http://www.iltalehti.fi/talous/2014110818818393_ta.shtml
- Yhtiöiden suvuista
Perjantain peijaisiltaa istuttiin saunassa. Miten näin kävi ja eikö osattu tarkastaa Talvivaaran ongelma kohteita, jotka olisi tarkastajie tullut saada toimimaan laillisesti. Altavastaajana oli Perän kakkosmiehet alusta alkaen vuorilinjan diplomi - insinöörin, siskon mies saunaillan alta vastajana. Talvivaaran rakentamiseksi oli erittäin kovat kokemukset, linjalta miltä tahansa yhtiön onnistumiseksi. Sairauden ja menetykset voivat olla yhtiövaiheessa, jopa järkyttävillä vahinkoina. Puhuttiin tilintarkastuksesta ja mitä niiden tulisi osata. Keskustelussa vain tarjoiltiin, että tulee olla yliopisto tutkinto. Unohda tämä, tarkastukset perustuvat laaja ammattilaisuuksiin. Eikä siihen riitä yhtiöiden tarkastaja pätevyys. Päinvastoin silmät tulee olla avoimina ympäri maapalloa ja mitä täytyy hallita, tuumaili entinen Lapin mies.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331231- 641220
- 1081205
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671039- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 83843
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123582- 52554
- 60544
