Kumpi on Akaan keskus? Kummassakaan en ole koskaan käynyt. Tuli vain näin ulkopaikkakuntalaisena mieleen, kun katselin erästä karttaa, johon oli tehty laskennalliset työpaikkakeskittymiin perustuvat "keskukset". Tuon allaolevan linkin kartan mukaan Viiala oli yksi näistä "keskuksista". Onko Viialassa esim enemmän työpaikkoja, joku tehdas yms, kuin esim Toijalassa. Junalla kun menee ohitse, niin Toijala ainakin on asemista se isompi. Ja junan ikkunasta taajama näyttää isommalta kuin Viialan vastaava. Mutta junan ikkunasta kun ei kaikkea näe, niin kertokaapa maalaiselle.
Tässä siis linkki karttaan...
http://www.arcgis.com/home/webmap/viewer.html?webmap=eadc178d041342d19135992c7279d0bf
Toijala vai Viiala
19
1872
Vastaukset
- nerokas
Kylllä se Toijala on
- Kohta Tampere
Kyllä se on Toijala, siellä on arkkitehtikilpailuja, rakennetaan veronmaksajien rahoilla teollisuushalleja osakeyhtiöille (=suljettu kirjanpito huom.!), kaavoitetaan kristallipallosta katsottuja yritystontteja tulevaisuuden yrityksille.
Myös valtaosa päättäjistä, toijalalasia, päättää vanhusten, nuorten, sairaiden, koulujen asioiden hoitamista hoitamattomuudella. Akaahan on keskellä tulevaisuuden kiihkeää kasvukeskusta, Akaan Seudusta tätä matraa voi lukea viikosta toiseen.
No, kohta hunajamarkkinointi on ohi ja Akaa on Tampereen kaupunkia, esikaupunkialue mistä harhaanjotajat ovat muuttaneet kuka minnekkin, rikkaimat tietysi Floridaan, köyhemmät Karjalaan. - akkasakka
Akaa = Toijala.
Viiala ja Kylmäkoski on syrjäkyliä, jotka hoitaa maksajan virkaa.
Palvelut on kohta kaikki vain Toijalassa.
Paloasema on kuitenkin keskellä Akaan kaupunkia, eli keskellä, jossa ei muuta olekaan, paitsi vanha kaatopaikka ja nykyisin jäteasema. - Järki päähän
Muutama vuosi niin Akaata ei ole vaan keskusta on Tampere ja akaat, viialat, kylmäkosket ja monet muut on esikaupunkeja.
Esimerkki New York City, noin 10 000 000 asukasta ja yksi pomo, kaupunginjohtaja.
Suomessa 320 kuntaa, 320 pomoa, hyi hitto. - Takaa vai edestä
Mistä suunnasta katsottuna Sirkesalon laulussa Toijalan takana ei ole mitään?.
- alaspäin
Tampereelta / pohjosesta.
- EläValehtele
Olihan siellä....tsunami.
- kosteat
Viialassa oli ainakin ennen parenmat naiset tosi kuumia,
- frista
Toijala on Akaan keskus. Siellä on palvelut ja tori jne. Viialan keskustassa on vain pari kauppaa ja omakotitaloja.
- Tasaiseksivaan
Säästä itseäsi, äläkä tulekaan. Maailman karmein alue töykeine asukkeineen. Ainoa hyvä asia on Tampereen läheisyys.
- Köyhäonkylä
Vittumaista porukkaa ainakin viialan ainoassa kapakassa heti aletaan haastaan riitaa uusien asiakkaitten kanssa ilman syytä.Pitäköön räkälänsä ja sen vipasiakkaat
- SisäsiittoisetPaikat
Kummassakin on ihmisillä outo päänmalli....Sisäsiittoisuutta?
- Sittenteollisuusloppu
Viialaahan kutsuttiin jo silloin köyhäksikyläksi kun se vielä oli itsenäinen. Olisko nykyväki viila,nahka ja faneeriteollisuuden työläisten jälkeläisiä tuli mieleen sen päänmuodon takia.
- Savikosken_kylä
Kylmäkoski on Akaan keskus. Jos tuo kuulostaa tyhmältä väitteeltä niin olkaapa hyvät ja tutustukaa kylmäkosken historiaan.
- joskuskylmisläinen
Kylmiksessä ollaan edelleen kovia elämään menneessä ja kulkemaan sekä edellä katse tiiviisti eilisessä. Ei ole kyse siitä, mitä oli joskus vuonna isoviha ja nuijasota, vaan siitä, missä Akaan keskustaajama sijaitsee vuonna 2017.
- Japaskatvalupitkinseiniä
Mutta alkuperäinen aloitusviesti tähän lankaan oli vuodelta 2014 .
Miten voimme siis puhua vuodesta 2017 - joskuskylmisläinen
Japaskatvalupitkinseiniä kirjoitti:
Mutta alkuperäinen aloitusviesti tähän lankaan oli vuodelta 2014 .
Miten voimme siis puhua vuodesta 2017Niin. Olet oikeassa, koko Akaassa on aina eletty menneisyydessä. Vuosi 2017 ei ole mitenkään voinut vielä ehtiä sinne.
- ToiJala
Toijala
- Evertonjamuutluukut
Viiala on köyhä kylä . Tyhjää liiketilaa keskusta täynnä kun ei ole ostovoimaa paikallisilla spurkuilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410