Kissantappaja Mouhijärvellä

Tekijä esiin

Facebookista kopioitu:

"Kuka on julmasti tappanut kissan Mouhijärven Sudenmulkkauksella. Kissan jalat oli sidottu, pussi narulla pään ympärillä. Jos tunnistat kissan, ota yhteyttä, jotta tekijä saadaan vastuuseen."

http://aijaa.com/DYGIjd

Tekijän naama ja nimi esille!

17

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halveksittava hyypiö

      Eikö kukaan muka tiedä mitään?

    • kosto-on-suloinen
      • HaitallinenVieraslaji

        Kissa on vapaana ollessaan haitallinen peto, sitä on turha kenenkään yrittää kiistää. Yksi tehokkaimmista keinoista suojella pieneläimiä on huolehtia kissaongelmasta.

        Kissanystävistä löytyy myös petoja. Hekumoivat vihaamiensa ihmisten tappamisesta. Uhkailu on kaiken lisäksi rikollista toimintaa.


      • Anonyymi

    • Omonkn

      Jos kissa oli tapettu irtiolevana luonnossa, pitää sen lopettajalle antaa tunnustus.

    • Whitehuntter

      Elävvää kissa ei voi sitoa pussilla eikä jalkoja, Eläin on jo kuollut ennen sitomisia!

      Jos ette usko kokeilkaa mutta muistakaa pitää silmänne kaukana viikatteista!

    • Olette kaikki päästänne vialla! Sadistisen persoonallisuus(häiriön) (sadistic personality disorder)
      diagnostiset tutkimus-kriteerit (DSM-III-R 1987: 371)

      A Läpikäyvä julman, alentavan ja aggressiivisen käyttäytymisen malli (pattern), joka on
      alkanut varhaiseen aikuisuuteen mennessä ja tulee toistuvasti esiin ainakin
      seuraavista tavoista

      4 On huvittunut tai saa mielihyvää muiden psyykkisestä tai fyysisestä kärsimyksestä
      (mukaan lukien eläimet).

      .

      Saako kissaa pitää irti taajamassa? - Poliisi ja eläinsuojeluneuvoja vastaavat
      Sekä virkavalta että eläinsuojelijat toivovat, että kissat eivät kulkisi irrallaan taajamissa. MIKÄÄN LAKI EI SITÄ KUITENKAAN KIELLÄ.

      Villiintyneeksi tai villiksi kissa luokitellaan vasta siinä vaiheessa, kun se käyttää ravinnokseen pelkästään itse pyydystämäänsä ruokaa. Villiintyneiden kissojen loukuttamisesta huolehtivat kuntien ja kaupunkien valvontaeläinlääkärit.

      https://lansi-savo.fi/uutiset/lahella/f0c300df-72bb-44f7-8fd3-3573e7bb6f84

      • 1429_km2_loukutusaluetta

        >> Villiintyneiden kissojen loukuttamisesta huolehtivat kuntien ja kaupunkien valvontaeläinlääkärit.

        Kyllä teoriaa on tuommoinen, että Sastamalan eläinlääkäri laittaisi henkilökuntaa loukuttamaan ilmoitettuja villiintyneitä kissoja.

        Tämä on pinta-alaltaan koko Pirkanmaan suurin kunta, ei semmoisia loukuttamisen valvomisisa ja resursseja ole kellään. Itte ne villikissat on joko loukutettava hengiltä, tai hoideltava vähin äänin muulla tavoin.


      • HaitallinenVieraslaji

        "MIKÄÄN LAKI EI SITÄ KUITENKAAN KIELLÄ"

        Ei estä ei, eikä mikään laki ole minuakaan estämässä irrallaan kulkevien kissojen neutralisointia. Mitään mystistä nautintoa en siitä saa enkä etsi, tuleepahan kuitenkin hyvä mieli kun saa jotakin hyödyllistä aikaiseksi.


    • Angry
      • Kissan-ja-koiran-hoito

        Kotikissan puruvoima ei ole mitään verrattuna vaikka pystykorva koirarodun puruvoimaan. Silti pystykorvankin hampaat ja puruvoiman saa taltutettua ihan tavallisialla moottoripyöräilijän hansikkailla.

        Tällainen oli muutama vuosi sitten koettava, kun selkäänsä valtavan avohaavan saanut koiramme ei suostunut millään syömään eläinlääkärin määräämiä antibiootteja.
        Koetettiin jauhettuna ja lihapullan sisällä, mutta ei syölnyt. No, kintaat käteen, Rekulta suu auki, ja tabletit syvälle nieluun.

        Kovastihan se yritti ensimmäisinä päivinä purra, mutta hanskat toppaavat purutehon. Loppua kohti hoito oli helpompaa, kun Rekku tajsi että ei siltä henkeä olla viemässä. Avohaavakin parani täysin.

        Kissa ei ole hanskat kädessä sen kummempi pideltävä kuin tuon kokoinen koirakaan. Kyllä se katti saadaan millaiseen pussiin tahansa, jos tarvii.


      • ValmetONkovaSANA
        Kissan-ja-koiran-hoito kirjoitti:

        Kotikissan puruvoima ei ole mitään verrattuna vaikka pystykorva koirarodun puruvoimaan. Silti pystykorvankin hampaat ja puruvoiman saa taltutettua ihan tavallisialla moottoripyöräilijän hansikkailla.

        Tällainen oli muutama vuosi sitten koettava, kun selkäänsä valtavan avohaavan saanut koiramme ei suostunut millään syömään eläinlääkärin määräämiä antibiootteja.
        Koetettiin jauhettuna ja lihapullan sisällä, mutta ei syölnyt. No, kintaat käteen, Rekulta suu auki, ja tabletit syvälle nieluun.

        Kovastihan se yritti ensimmäisinä päivinä purra, mutta hanskat toppaavat purutehon. Loppua kohti hoito oli helpompaa, kun Rekku tajsi että ei siltä henkeä olla viemässä. Avohaavakin parani täysin.

        Kissa ei ole hanskat kädessä sen kummempi pideltävä kuin tuon kokoinen koirakaan. Kyllä se katti saadaan millaiseen pussiin tahansa, jos tarvii.

        Kissan puruvoima ja terävät kynnet eivät yksinään olekaan se pahin ongelma. Kissan nopeus ja notkeus saattaa yllättää tottumattoman. Siksi suosittelenkin haulikon käyttöä kissan lopettamiseen.


      • Anonyymi

        Jos näette negruja eli afikkalaisia nee-ke-reitä, niin tappaakaa ne ne-ke-rit hel-v-et-tiin täältä.


    • kissatmullaksimuuttuu
    • kaupunkilaistunut

      Ennen oli aivan normaaliin elämänrytmiin kuuluvaa se että kissat ja koiratkin tapettiin kun katsottiin se aiheelliseksi. Pää pölkylle ja kirveellä kaulalle, ei siinä ollut mitään ihmeellistä eikä rikollista. Joka jouluinen siantappo tiesi ruokaa perheelle.
      Kukahan tästä luonnollisesta toiminnasta on nyt tehnyt rikoksen.

      • Anonyymi

        Kissa on sellainen ketku, että en vaivautuisi sen päätä pölkylle yrittämään pistämään vaan otuksen lopettamiseen on parempia keinoja. Tosin ymmärrän, että se oli vain kielikuva.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kissa on sellainen ketku, että en vaivautuisi sen päätä pölkylle yrittämään pistämään vaan otuksen lopettamiseen on parempia keinoja. Tosin ymmärrän, että se oli vain kielikuva.

        Ei pää pölkylle ole vain kielikuvaa. Kun mennään ajassa taaksepäin se oli todellisuutta.
        Menin noin parikymmentä vuotta sitten erääseen taloon jossa oli hyvin iäkäs pariskunta. Heillä oli paljon kissoja ja koira. Isäntä kysyi minulta että voisinko ottaa heidän kolme kissanpentuaan kun ei enää itse jaksa hävittää niitä. Kertoi että aina hän on pitänyt kissat kurissa lyömällä kirveellä kaulan poikki, mutta nyt ei enää kykene (rupesi itkemään tässä).
        Otin kissat ja vein ne eläinlääkärille lopetettavaksi.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      42
      7362
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3662
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3546
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3298
    5. 51
      2974
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      51
      2832
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2464
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      185
      1820
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1541
    Aihe