Niin, tilasin jenkkilästä paidan, jonka hinnaksi tuli lähetyskuluineen noin 50 dollaria. Tänään saapui paketti ovelle, mutta miten maksan tuotteen ALV? Pitääkö tehdä tulliin joku ilmoitus vai tuleeko jostain lasku perässä? En löydä mistään, että miten tässä nyt pitäisi menetellä. Voinko avata paketin ennen verojen maksamista?
DHL-express ALV maksaminen?
3
350
Vastaukset
- 158
Onnittelut. Virallisesti kai tulli toivoo, että pitäisi jälkikäteen maksaa, mutta enpä tiedä ketään, joka olisi maksanut. :) Lähettäjä on voinut merkata lähetyksen arvoksi alle 22 euroa, jolloin veroja ei mene, vaikka lähetyskulut olisivat kuinka suuret tahansa.
Jos tuli DHL:n kuriiripalvelun välityksellä paketti, niin silloin lasku tulee myöhemmin perästä (olettaen, että paidan arvo ilman toimituskuluja oli yli 22 euroa) ja oikea arvo oli ilmoitettu paketissa.
- 1314
Itselleni ei ole DHL:lta tullut mitään ilman, että olen maksanut alvin ja mahdollisen tullin etukäteen heidän tililleen. Tämä koskee aikaa ennen lokakuuta, jolloin tuli voimaan heidän tullauspalkkionsa. Onko käytäntö muuttunut muulla tavoin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774602- 1801867
- 1241570
- 1221081
- 351026
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161011- 78923
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78852- 47843
- 4808