Muutamille "perustelu" tuntuu olevan vieras käsite.

Täällä saa kaiken aikaa lukea syytöksiä adventisteja vastaan .. mutta todellisia perusteita (perusteluja) ei useinkaan anneta.. ja jos annetaankin niin ne ovat lähes aina tuulesta temmattuja mitään sanomattomia.. esimerkiksi jotkut penevat todisteeksi Raamatunjakeita .. ?? joita jokainen voi tulkita mielensä mukaan.. ?? Mitä itua sellaisesta on? Kysyn vaan ..

Oikeastaan ainoa joka todella perustelee kirjoituksiaan on Jari ja Jari onkin adventisti - ok yksityinen henkilö - mutta adventisti kuitenkin -- ja mitä hänen perusteluistaan sitten kukin ajatteleekin ovat ne aina ymmärrettäviä .. niissä on aina ajatusta mukana.. No, tämähän on adventismi palsta ja hyvä että palstalla on sellainen Raamattua tunteva adventisti kuin Jari ..

Nyt ketjun aihe :
Perustelkaa miksi (yksityinen raamatuntutkija Jari olisi väärässä) .. siis perustelkaa Raamatulla ja perään oma selitys .. Ei mitään ylimalkaisia syytöksiä että Ellen sitä ja Ellen tätä .. vaan Raamatulla ja sen paikan selityksellä.

Olen aika vakuuttunut siitä, että jos Raamatun sanomassa pysytään ei montaa asiallista perustetta löydy.. Löytyykö yhtään?? Tulkinta eroja voi tietysti löytyä mutta kuka voi sanoa ettei Jarin tulkinnoissa ole itua.. voiko kukaan..

alex
12128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

>>>Oikeastaan ainoa joka todella perustelee kirjoituksiaan on Jari ja Jari onkin adventisti

Äänestä
  • Ok - sinäkin perustelet ja varmaan joku toinenkin (minäkin) oli ehkä hieman väärin ilmaistu minulta - tarkoitukseni on sanoa että Jari menee "pohjanmaan" kautta asioissa - jos joku hänen pitkiä kirjoituksiaan jaksaa lukea niin huomaa sen. Jari on pohjimmiltaan adventisti - mutta aika vapaa sellainen,, :)

    Siis, aloituksen tarkoitus on se että ne jotka jatkuvasti valittavat Jarin kirjoituksista tekisivät sen Raamattuun perustuen ilman muita motiiveja.. Niin katsottaais sitten että miten kukin asioita näkee.
    Palstahan on tavallaan vironnut sen jälkeen kun Jarista tuli palstan luotsi ja pahimmat mollaajat ovat saaneet lopettaa ne pahimmat mollaamiset, mutta kuitenkin (tai ehkä juuri siksi?) muutamat valittavat Jarista ..

    Olen aika vakuuttunut siitä, että jos Raamatun sanomassa pysytään ei montaa asiallista perustetta löydy Jarin kirjoituksista ... Löytyykö yhtään?? Tulkinta eroja voi tietysti löytyä, mutta kuka voi sanoa ettei Jarin tulkinnoissa ole itua.. voiko kukaan..

    Myös tarkoitus olisi että jos Raamatusta ottaa jonkin kohdan - myös selittää sen tarkoituksen (siis mikä sen tarkoitus on itselleen) ja niin edelleen .. ja tulkintaerojahan voi löytää, mutta jos niistä keskustellaan palstan sääntöjen mukaan - sehän on vain kiinnostavaa.

    alex

    Äänestä

  • UPDATE_9772038 kirjoitti:

    Ok - sinäkin perustelet ja varmaan joku toinenkin (minäkin) oli ehkä hieman väärin ilmaistu minulta - tarkoitukseni on sanoa että Jari menee "pohjanmaan" kautta asioissa - jos joku hänen pitkiä kirjoituksiaan jaksaa lukea niin huomaa sen. Jari on pohjimmiltaan adventisti - mutta aika vapaa sellainen,, :)

    Siis, aloituksen tarkoitus on se että ne jotka jatkuvasti valittavat Jarin kirjoituksista tekisivät sen Raamattuun perustuen ilman muita motiiveja.. Niin katsottaais sitten että miten kukin asioita näkee.
    Palstahan on tavallaan vironnut sen jälkeen kun Jarista tuli palstan luotsi ja pahimmat mollaajat ovat saaneet lopettaa ne pahimmat mollaamiset, mutta kuitenkin (tai ehkä juuri siksi?) muutamat valittavat Jarista ..

    Olen aika vakuuttunut siitä, että jos Raamatun sanomassa pysytään ei montaa asiallista perustetta löydy Jarin kirjoituksista ... Löytyykö yhtään?? Tulkinta eroja voi tietysti löytyä, mutta kuka voi sanoa ettei Jarin tulkinnoissa ole itua.. voiko kukaan..

    Myös tarkoitus olisi että jos Raamatusta ottaa jonkin kohdan - myös selittää sen tarkoituksen (siis mikä sen tarkoitus on itselleen) ja niin edelleen .. ja tulkintaerojahan voi löytää, mutta jos niistä keskustellaan palstan sääntöjen mukaan - sehän on vain kiinnostavaa.

    alex

    alex: // Eikö keskustelupalstalla olisikin hyvä keskustella asioista sen sijaan että vain yritetään panna muita matalaksi //

    Kuulehan alex - tuossa lausahduksessasi olisi ihan toteutaamiskelpoista ideaa!

    alex: // jos Raamatusta ottaa jonkin kohdan - myös selittää sen tarkoituksen (siis mikä sen tarkoitus on itselleen) //

    Nyt olet alex hiukan väärin käsittänyt Raamatun olemassaolon tarkoituksen, sillä ei se ole tarkoitettu perusteluksi omille ajatuksille, vaan meidän tulee "ojentautua" sen mukaan, mitä Raamattu meille opettaa. Raamattu ei täytä sun tarkoitusperiäsi, vaan Raamattu tahtoo, että omat tarkoitusperät luet roskaksi ja valitset Raaamatun.

    Äänestä

Onhan täällä tullut kymmenittäin hyvin Raamatulla perusteltuja asioita, mutta niitä ei haluta ymmärtää, koska se on omaa käsitystä vastaan.

Äänestä
  • Mutta kuules sana mies - ei se että kopioi jonkun osoitteen Raamatusta ole mikään perustelu - ensinnäkin sen Raamatunpaikan voi jokainen tulkita kuinka haluaa ja kuka tietää mitä sinä haluat sanoa ? ja kuka alkaa selaamaan Raamattua ja miettimään että mitähän se sana mies nyt tarkoitti.. Jos sinulla on jotain sanottavaa - niin sano sitten .

    Eikö keskustelupalstalla olisikin hyvä keskustella asioista sen sijaan että vain yritetään panna muita matalaksi epämääräisillä viesteillä ja valitteluilla .. on päivän selvä asia että muutamat ovat täällä vain koska he haluavat kumota adventismia - ja ok miksei mutta se täytyy tehdä asiallisesti .. Raamattuun perustellen - ei vain puhumalla pahaa ihmisistä. Ateistit tietenkin ovat asia erikseen - mutta heitähän ei voi ottaa ihan vakavasti jos puhutaan raamatullisuudesta.

    alex

    Äänestä

Jari on Raamattua tutkinut paljon, joten hän voi aivan erinomaisesti olla täällä sheriffinä. Toivon, että häneltä aikaa tähän liikenee.

Siunausta Jarille ja sinulle Alex.

Äänestä
  • Siunaus myös sinulle anemass, on mukava lukea kirjoituksasi kun niitä aina välillä ehdit kirjoitella .. :)

    alex

    Äänestä

ALE-KASI : "Täällä saa kaiken aikaa lukea syytöksiä adventisteja vastaan"

Hmm ... vain yhden PERUSTELLUN todistuksen adventisteja vastaan olen huomannut tällä sivustolla. Nimittäin alex itse on semmoinen. Vuosi vuodelta puhuu kuin henkensä edestä adventismin puolesta, eikä kuitenkaan katso adventismia sen arvoiseksi, että astuisi siihen itse sisään - siis adventtikirkon jäseneksi. Kun aleksissa ei ole mitään pielessä, niin sitten täytyy vikapääksi arvioida adventismi.

Alex, saisit oikeuden uskoa myös EGW:n oppeihin, kun liittyisit adventisteihin. Nythän on niin, että Ellen G White on Copyright-suojattu ja siten tietenkin vain adventistit saavat ottaa omakseen esimerkiksi Suuri Taistelu -kirjan opit kokonaisuudessaan. Näin olen ymmärtämässä tekijänoikeuskäytännön.

Alex ... kun liityt adventisteihin, monet täällä voisivat tulla vakuuttuneiksi adventismista. Tähän mennessä olet perustellut adventismin oikeellisuutta vain silä, että Timno Flink ja Jari Laurila ovat adventisteja - ryhdypä itsekin, niin vakuutumme!

antti

Äänestä

Alex kun on semmoinen tuuliviiri kaikessa.
Hänen kommentinsa tällä palstalla ovat yhtä tyhjän kanssa kun miehellä ei ole edes kanttia seistä sanojensa takana, vaan puskistaan huutelee typeryyksiään.
Adventismi on hänet sekoittanut jopa niin, että vaikka hän ei kuulu adventtikirkkoon luulee kuitenkin tietävänsä kaiken adventismista ja adventisteista.

Alex on valheessa elävä moukka.

Äänestä

Mikset Alex itse astu laivaan johon uskot? Olet noin kärkkäästi puolustamaan adventismia, muttet antaudu koko sydämestäsi mukaan. On ilmi selvää, että ihan aiheesta tule saada antaa kritiikkiä. Adventismin tulee kärsiä kritiikkiä niinkuin kaikkien muidenkin tahojen. OTAT HETI ITSEEESI JOS JOKU ANTAA KRITIIKKIÄ ADVENTISMISTA- Voisit ottaa vähän löysiä ja ennemmin vaikka puolustaa omaa uskoasi kuin adventtikirkkoa. Oletko kaksimielinen?

Äänestä

Alex:esimerkiksi jotkut penevat todisteeksi Raamatunjakeita .. ?? joita jokainen voi tulkita mielensä mukaan.. ?? Mitä itua sellaisesta on? Kysyn vaan ..
Oikeastaan ainoa joka todella perustelee kirjoituksiaan on Jari ja Jari onkin adventisti - ok yksityinen henkilö - mutta adventisti kuitenkin

Lainattua toisesta keskustelusta Jarinhotelli:Voittoisassa paluussaan Kristus asettaa eteensä kirkastetun seurakunnan, kaikkien aikojen uskolliset, hänen verellään ostetut, joissa ei ole tahraa eikä ryppyä, pyhän ja moitteettoman seurakunnan. (1.Moos. 12:3; Ap.t. 7:38; Ef. 4:11-15; 3:8-11; Matt. 28:19,20; 16:13-20; 18:18; Ef. 2:19-22; 1:22,23; 5:23-27; Kol. 1:17,18.)

Kristuksen kuolema on sijaiskuolema ja hyvityskuolema, se sovittaa ja muuttaa ihmisen. Kristuksen ylösnousemus julistaa Jumalan voittoa turmiovalloista, ja niille, jotka ottavat vastaan sovituksen, se varmistaa heidän lopullisen voittonsa synnistä ja kuolemasta. Se julistaa, että Jeesus Kristus on Herra, jonka edessä on kaikkien niin taivaassa kuin maan päällä polvistuttava. (Joh. 3:16; Jes. 53; 1.Piet. 2:21,22; 1.Kor. 15:3,4,20-22; 2.Kor. 5:14,15, 19-21; Room. 1:4; 3:25; 4:25; 8:3,4; 1.Joh. 2:2; 4:10; Kol. 2:15; Fil. 2:6-11.)

Kristuksen kautta meidät vanhurskautetaan, otetaan Jumalan pojiksi ja tyttäriksi ja vapautetaan synnin herruudesta. Henki synnyttää meidät uudesti ja pyhittää meidät; Henki uudistaa mielemme, kirjoittaa Jumalan rakkauden lain sydämeemme ja antaa meille voimaa elää pyhää elämää. Hänessä pysyen tulemme jumalallisesta luonnosta osallisiksi ja omistamme pelastusvarmuuden sekä nyt että tuomiolla. (2.Kor. 5:17-21; Joh. 3:16; Gal.:4; 4:4-7; Tit. 3:3-7; Joh. 16:8; Gal. 3:13,14; 1.Piet. 2:21,22; Room. 10:17; Luuk. 17:5; Mark. 9:23,24; Ef. 2:5-10; Room. 3:21-26; Kol. 1:13,14; Room. 8:14-17; Gal. 3:26; Joh. 3:3-8; 1.Piet. 1:23; Room. 12:2; Hepr. 8:7-12; Hes. 36:25-27; 2.Piet. 1:3,4; Room. 8:1-4; 5:6-10.)

Pyhän Hengen kautta muuttaa jokaisen hetkemme ja tehtävämme hengelliseksi kokemukseksi. (Ps. 1:1,2; 23:4; 77:12, 13; Kol. 1:13,14; 2:6,14,15; Luuk. 10: 17-20; Ef. 5:19,20; 6:12-18; 1.Tess. 5:23; 2.Piet. 2:9; 3:18; 2.Kor. 3:17,18; Fil. 3:7-14; 1.Tess. 5:16-18; Matt. 20:25-28; Joh. 20:21; Gal. 5:22-25; Rom 8:38, 39; 1.Joh. 4:4; Hepr. 10:25.)

Äänestä
  • hyvä on luettelo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alex.kasi kirjoitti:

Täällä saa kaiken aikaa lukea syytöksiä adventisteja vastaan .. mutta todellisia perusteita (perusteluja) ei useinkaan anneta.. ja jos annetaankin niin ne ovat lähes aina tuulesta temmattuja mitään sanomattomia.. esimerkiksi jotkut penevat todisteeksi Raamatunjakeita .. ?? joita jokainen voi tulkita mielensä mukaan.. ?? Mitä itua sellaisesta on? Kysyn vaan ..

Oikeastaan ainoa joka todella perustelee kirjoituksiaan on Jari ja Jari onkin adventisti - ok yksityinen henkilö - mutta adventisti kuitenkin -- ja mitä hänen perusteluistaan sitten kukin ajatteleekin ovat ne aina ymmärrettäviä .. niissä on aina ajatusta mukana.. No, tämähän on adventismi palsta ja hyvä että palstalla on sellainen Raamattua tunteva adventisti kuin Jari ..

Nyt ketjun aihe :
Perustelkaa miksi (yksityinen raamatuntutkija Jari olisi väärässä) .. siis perustelkaa Raamatulla ja perään oma selitys .. Ei mitään ylimalkaisia syytöksiä että Ellen sitä ja Ellen tätä .. vaan Raamatulla ja sen paikan selityksellä.

Olen aika vakuuttunut siitä, että jos Raamatun sanomassa pysytään ei montaa asiallista perustetta löydy.. Löytyykö yhtään?? Tulkinta eroja voi tietysti löytyä mutta kuka voi sanoa ettei Jarin tulkinnoissa ole itua.. voiko kukaan..

alex

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu