Suomalaisuuden Liton linja!

Tiedoksi.

SL vaatii yhä ja aina ruotsin kielen muuttamista vähemmistökieleksi ja suurimman osan maata yksikieliseksi. Selvästi kaksikieliset alueet voivat jäädä virallisesti kaksikielisiksi.

Tätä tarkoittaa se, että SL ei vaadi yksikielistä Suomea! Ei mitään muuta, kuten nettisvekot väittävät.

6

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep.

      SL vaatii muutakin kielipolitiikan normalisointia kuin pakkoruotsin ja pakkovirkaruotsin poistoa, kuten järkevään ja kohtuulliseen kielipolitiikkaan kuuluukin kaikissa muissa Suomen kaltaisissa maissa.

      • tuon taivaallinen

        SL on pelannut itsensä ulos vastuullisena suomalaisena liittona eli liitto on täysin vastuuton. SL voi tietenkin vaatia mitä tahansa
        mutta vaatimuksilla ei ole tuon taivaallista merkitystä.


    • Suomalaisuuden Liitto on 108-vuotisen historiansa ajan ollut kielipolitiikan eturintamassa lukuunottamatta muutamia vuosia rähmällään olon aikana.

      Liiton kielipoliittinen ohjelma on näyttänyt tietä sekä pakkoruotsin poistamisen että pohjoismaisen kielipolitiikan ja -lainsäädännön kehittymisen puolesta.

      Nyt tilanne etenee vauhdilla sekä ylioppilaskirjoituksissa että yliopistoihin hyväksyttyjen uusien opiskelijoiden ruotsin kielen romahduksen myötä. Ja tämä juuri on tärkeää - eikä Suomalaisuuden Liittoa enää siinä edes tarvita.

      • junttila johtaa

        Talan linja = Pakko antaa junttiudelle periksi


    • Oikein.

      Kyllä maa voi olla muodollisesti kaksikielinen, vaikka kaikki pakkoruotsitus ja kielikohtuuttomuudet poistetaankin.

    • Nettisuom. (-fenno)

      Taas typerä avaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      113
      10543
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      130
      4261
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      116
      4007
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      443
      3869
    5. 61
      3546
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      53
      2801
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2326
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2009
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      19
      1592
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      8
      1429
    Aihe