Sain asumistukea jotain 139 euroa.
2.10.2014 Kela ilmoitti keskeyttävänsä sen maksun, koska heidän mukaansa "olosuhteissanne on mahdollisesti tapahtunut asumistukioikeuteenne vaikuttanut muutos".
Ei mitään muuta selitystä keskeyttämiselle. Mitään muutosta kuitenkaan ei ollut tapahtunut.
Kunnes 21.10.2014 tuli, että "Teillä saattaa olla oikeus sopimuseläkkeeseen Ruotsista." Mikä sopimuseläke, en ole koskaan kuullutkaan.
22.10.2014 tuli, että Tietojemme mukaan olette työskennellyt Ruotsissa, joten Teillä saattaa olla oikeus Ruotsin työmarkkinasopimuseläkkeeseen (tjänstepension, avtalspension). ... Halutessanne voitte tarkistaa oikeutenne työmarkkinasopimuseläkkeeseen internet-osoitteesta www.minpension.se .
Lisäksi liitteenä oli lomake jolla sitä em eläkettä pitäisi hakea ja pyydettiin palauttamaan lomake 4.11.2014 mennessä.
Ja saatuani Ruotsista oman kodin jolla pääsin tarkastamaan eläkeoikeuteni edellämainitulta nettisivulta, ilmeni, ETTEI MINULLA OLE KERTYNYT SELLAISTA ELÄKETTÄ LAINKAAN.
Asumistukeni siis keskeytettiin Kelan luulojen vuoksi! Pitääkö minun hakea eläkettä johon minulla ei ole kuitenkaan oikeutta, päätöksen saaminen Ruotsista kestää jopa vuoden ja senkö ajan Kela voi pitää asumistukeni keskeytyksissä ja ihan turhaan!
ASUMISTUKI KESKEYTETTY AIHEETTA
asumistukikeskeyt
2
346
Vastaukset 2
- kekkel
Miksi et kysy näitä asioita Kelasta? Sinun on selvitettävä joka tapauksessa asiasi Kelan kanssa.
- tiukkana
Ei kai Kela nyt luulojen mukaan saa toimia, sen toiminta tulee perustua faktoihin.
Mielivalta ei saa olla viranomaistoimintaa, sellaiseen kenenkään ei tule alistua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901000
- 119853
- 143834
- 43816
- 70667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40639Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu184591- 32549
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47528Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62524- 80520
- 65516
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 39479
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i3454- 45453
- 41446
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31446Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74446Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61440