Sain asumistukea jotain 139 euroa.
2.10.2014 Kela ilmoitti keskeyttävänsä sen maksun, koska heidän mukaansa "olosuhteissanne on mahdollisesti tapahtunut asumistukioikeuteenne vaikuttanut muutos".
Ei mitään muuta selitystä keskeyttämiselle. Mitään muutosta kuitenkaan ei ollut tapahtunut.
Kunnes 21.10.2014 tuli, että "Teillä saattaa olla oikeus sopimuseläkkeeseen Ruotsista." Mikä sopimuseläke, en ole koskaan kuullutkaan.
22.10.2014 tuli, että Tietojemme mukaan olette työskennellyt Ruotsissa, joten Teillä saattaa olla oikeus Ruotsin työmarkkinasopimuseläkkeeseen (tjänstepension, avtalspension). ... Halutessanne voitte tarkistaa oikeutenne työmarkkinasopimuseläkkeeseen internet-osoitteesta www.minpension.se .
Lisäksi liitteenä oli lomake jolla sitä em eläkettä pitäisi hakea ja pyydettiin palauttamaan lomake 4.11.2014 mennessä.
Ja saatuani Ruotsista oman kodin jolla pääsin tarkastamaan eläkeoikeuteni edellämainitulta nettisivulta, ilmeni, ETTEI MINULLA OLE KERTYNYT SELLAISTA ELÄKETTÄ LAINKAAN.
Asumistukeni siis keskeytettiin Kelan luulojen vuoksi! Pitääkö minun hakea eläkettä johon minulla ei ole kuitenkaan oikeutta, päätöksen saaminen Ruotsista kestää jopa vuoden ja senkö ajan Kela voi pitää asumistukeni keskeytyksissä ja ihan turhaan!
ASUMISTUKI KESKEYTETTY AIHEETTA
asumistukikeskeyt
2
300
Vastaukset
- kekkel
Miksi et kysy näitä asioita Kelasta? Sinun on selvitettävä joka tapauksessa asiasi Kelan kanssa.
- tiukkana
Ei kai Kela nyt luulojen mukaan saa toimia, sen toiminta tulee perustua faktoihin.
Mielivalta ei saa olla viranomaistoimintaa, sellaiseen kenenkään ei tule alistua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410