Aloitin oman roaccutan kuurini (tai isotretinoin kuurini tarkemmin sanottuna) tuossa toukokuun 22 päivä jos oikein muistan. Lopetin sen tänään. Kuuri kesti siis noin 5kk ja risat. Haittavaikutukset olivat ne normaalit, iho kuivui käsivarsista, naamasta, huulilta ja silmit kuivuivat myös. Finnejä ei oikeastaan ole ollut ollenkaan noin kahteen kuukauteen. Toivottavasti tilanne pysyy yhta hyvänä jatkossakin. Ensimmäisen parin kuukauden aikana tilanne toki paheni ja oli vallan kauhea heinäkuussa, mutta onneksi tilanne parani kuitenkin.
Vähän harvinaisempina haittavaikutuksina minulla oli hämäränäön heikkeneminen. Huomasin tämän kun yritin syksyllä ajaa pimeällä autoa ja en nähnyt juuri mitään. Varsin outona haittavaikutuksena minulle tuli kalpeus! Onko kukaan muu huomannut tällaista? Olen toki ollut hieman vaaleampi aina, mutta nyt tilanne on selvästi erilainen. Otin kesällä ahkerasti aurinko ja koko kehoni lukuunottamatta naamaani ruskettui. Pidän tätä hiukan outona, sillä naamahan on aina esillä. Mutta se vakavin haittavaikutus, josta tosin en ole varma, että johtuuko se roaccutanista on mahakipu. Paha mahakipu joka alkoi 2 kuukautta sitten ja iskee aina iltaisin. Joskus kipu oli jopa niin paha, että sain vain pari tuntia unta yössä. Kipu jatkuu vieläkin juuri illalla, mutta paljon lievempänä ja häviää yleensä parissa tunnissa, joten pystyn nukkumaan aivan hyvin. Ummetusta on myös esiintynyt. Onko kellään muulla ollut tällaisia oireita? Haluaisin vain tietää, että häviääköhän nämä oireet kuurin loputtua.
Noh, kuuri on nyt jokatapauksessa tänään syöty. Aine häviää kehosta vissiin kuukaudessa? Vaikka tosin jostain luin, että kolmessa päivässä. Sitä vaan, että alkoholia voi sitten juoda kuukauden kuluttua? Kerran tuli jo huono olo kahden kaljan jälkeen kun yritin.
Vähän harvinaisempina haittavaikutuksina minulla oli hämäränäön heikkeneminen. Huomasin tämän kun yritin syksyllä ajaa pimeällä autoa ja en nähnyt juuri mitään. Varsin outona haittavaikutuksena minulle tuli kalpeus! Onko kukaan muu huomannut tällaista? Olen toki ollut hieman vaaleampi aina, mutta nyt tilanne on selvästi erilainen. Otin kesällä ahkerasti aurinko ja koko kehoni lukuunottamatta naamaani ruskettui. Pidän tätä hiukan outona, sillä naamahan on aina esillä. Mutta se vakavin haittavaikutus, josta tosin en ole varma, että johtuuko se roaccutanista on mahakipu. Paha mahakipu joka alkoi 2 kuukautta sitten ja iskee aina iltaisin. Joskus kipu oli jopa niin paha, että sain vain pari tuntia unta yössä. Kipu jatkuu vieläkin juuri illalla, mutta paljon lievempänä ja häviää yleensä parissa tunnissa, joten pystyn nukkumaan aivan hyvin. Ummetusta on myös esiintynyt. Onko kellään muulla ollut tällaisia oireita? Haluaisin vain tietää, että häviääköhän nämä oireet kuurin loputtua.
Noh, kuuri on nyt jokatapauksessa tänään syöty. Aine häviää kehosta vissiin kuukaudessa? Vaikka tosin jostain luin, että kolmessa päivässä. Sitä vaan, että alkoholia voi sitten juoda kuukauden kuluttua? Kerran tuli jo huono olo kahden kaljan jälkeen kun yritin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Heippa!
Mä näitä viestejä täällä aina lueskelen innolla (itelläni tuli akne e-pillereiden lopettamisen jälkeen ku hormoonitasapaino järkkyi). Mä odottelen tässä että hormoonit tasaantuu ja keho hoitaa itse näppylät pois. No anyway en mä sitä tullut tänne kertomaan vaan sen, että kamuni söi vuoden kestävän kuurin Roaa. Sillä oli tosi paha akne. Ja se on kanssa ihan vitivalkonen. Oli Espanjassakin 3 viikkoa ja ei ruskettunut juuri yhtään. Uskon siis aika vahvasti että tolla roalla on tekemistä asian kanssa koska onhan se sellasta myrkkyä että huh! Että näin mä arvelisin :)
Sitä aurinkoahan ei nimenomaan saa ottaa kuurin aikana!
Vähän myöhässä vastausta :) Sulla voi olla/oli vatsahaava. Oireet viittavat myös siihen.