On tämäkin historiapalsta! 7.11. juuri tikitti loppuunsa eikä kukaan huomannut että se oli Lokakuun vallankumouksen 97-vuotisjuhlapäivä. Miltähän mahtaisi maailma näyttää jos se olisi jäänyt tekemättä?
Lokakuun vallankumous!
11
86
Vastaukset
- hyvä ku tekivät
Venäläisiä olisi ainakin enemmän.
- Monta valetta!!
Lokakuun suuri vallankumous on todellinen myytti.
Se ei ollut lokakuussa, eikä suuri, eikä vallankumous.
Kyse oli marraskuussa -17 tehdystä paikallisesta vallankaappauksesta, jossa bolsevikit kaatoivat roskaväen ja punakaartien avulla Kerenskin väliaikaisen hallituksen ja valtasivat myöhemmin duuman, josta karkottivat muut puolueet..
Todellinen vallankumous tehtiin helmikuussa 1918, kun bolsevikit ottivat haltuunsa perustuslakia säätävän kansalliskokouksen, jossa olivat olleet vähemmistönä.- Eisenstein teki
"vallankumouksesta" suurelokuvan, jossa juopuneiden rähinän hyväksikäyttöön perustunut vallankaappaus muutettiin maailmaa mullistavaksi tapahtumaksi. Sillä ei ole oikein mitään todellisuuspohjaa, mutta se on muuttunut ikään kuin todenmukaiseksi kuvaukseksi tapahtumista
Niinpä, miltä maailma näyttäisi ilman marraskuun vallankaappausta? Tässä mahdollisia näkymiä:
Venäjästä olisi kehittynyt perustuslaillinen tasavalta, jossa olisi ollut presidentti ja pääministeri normaaliin tapaan. Suomi olisi välttynyt sisällissodalta ja saksalaisten joukkojen tulolta maahan. Venäjän perustuslakia säätänyt kansalliskokous olisi hyväksynyt Suomen itsenäisyyden ja maittemme suhteet olisivat olleet hyvät alusta asti.
1930-luvulla Suomi olisi todennäköisesti liittoutunut Venäjän ja lännen kanssa Hitlerin johtamaa Saksaa vastaan ja olisimme olleet voittajien puolella.
Toisen maailmansodan jälkeen ei olisi tullut kylmää sotaa idän ja lännen välille eikä olisi ollut ideologista vastakkain asetelmaa valtioiden välillä. Ei olisi ollut Korean eikä Vietnamin sotia ja Lähi-idässä vallitsisi rauha Israelin ja Arabimaitten välillä.- otto-ville
Suomi olisi osa venäjää.
- ölaölasödljdasöld
Tarkennus: Suomi olisi osa SIVISTYNYTTÄ Venäjää.
- Missä päin sellainen
ölaölasödljdasöld kirjoitti:
Tarkennus: Suomi olisi osa SIVISTYNYTTÄ Venäjää.
mahtaa sijaita?
"Tarkennus: Suomi olisi osa SIVISTYNYTTÄ Venäjää. "
Putin on itse ilmoittanut, ettei Venäjä ole länsimainen demokratia. Ei se silloin voi olla sivistysmaakaan.
- 16 + 18
" Miltähän mahtaisi maailma näyttää jos se olisi jäänyt tekemättä?"
Maailma näyttäisi paljon paremmalta.- mitenkä niin
Venäläisethän haisisi vielä pahemmalle kun sisävessaa ja vessapaperii olisi.
- otto-ville
"Tarkennus: Suomi olisi osa SIVISTYNYTTÄ Venäjää. "
Ettei vain tsaarilaista venäjää... - otto-ville
Ettei myöskin käytännössä olisi käynyt niin että ilman lokakuun vallankumousta olisi työnantajat jatkaneet työpäivän työajan pituuden määrittelemisen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1885153Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813676Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers83413SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt623132SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun363101SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412326Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042285Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302142Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762110Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059