Miksi vääryydestä vaietaan?
Tämä hallitus jäädytti karjalanpalautus puheet
Veteraanit unohdetaa
1161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Miksi persut eivät enää nosta esiin Karjalan palautusta ja sotaveteraanien asiaa. Onko maahanmuuton ja ruotsinkielen vastustaminen nyt ainoat asiat joita persut ajaa. Karjala ja sotaveteraanit toisivat hyvin ääniä, paremmin kuin ulkkikset ja kielikysymykset.
Persut on vaihtanut laatua Karjalan tilalle nousi Olvi
Soini ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja. Miksi tosiaan ei matkusta Moskovaan neuvottelemaan palautuksesta?
Keskusta kielsi karjalasta ja sotaveteraaneista puhumisen 70-luvulla. Kekkonen ja Väyrynen etupäässä.
Karjalaa ei näissä olosuhteissa ainakaan ole mitään mahdollisuutta saada takaisin, enkä kyllä ymmärrä miksi sen kukaan haluaisikaan "takaisin", se on hävitty se siitä. Yhden tyhmyyden vuoksi se menetettiin, toisen tyhmyyden vouksi siitä ei enää ole edes mitään syytä keskustellakaan.
Veteraaneilla ei ole mitään hätää, heistä on huolehdittu ja huolehditaan erinomaisesti!
Onkohan persuille tullut mieleen, että ne sotaveteraanit olivat silloin 7O-luvulla vielä hyvässä miehuusiässä, vaikuttivat politiikassa muun muassa äänestämällä valitsemiaan puolueita ja toimimalla niissä, ja että tästä silloisesta politiikasta näemme, etteivät he olleet ja tuskin ovat nytkään mitenkään enemmistöltään Karjalan palauttamisen puolella. Haloo, silloiset viisikymppiset olivat sotaveteraaneja! Ei heitä ole simuloitu Edvin Laineen elokuvasta tänne suoraan vanhuksina, vaan he vaikuttivat ja vaikuttavat yhteiskuntaan kaikki nämä vuosikymmenet, he loivat sen politiikan, jota ymmärtämättömät persut nyt niin mielellään heidän nimellään ratsastaen arvostelevat.
Karjalaa ole takaisin olleet haluamassakaan?
Osaatko keksiä jotain muuta selitystä tämän aloituksen joutumisesta juuri persupalstalle? Ja onhan noita pilottitakkisia klanipäitä, jotka kehuvat olevansa persuja ja haluavansa Karjalan takaisin, tuolla pitkin kyliä nähty.
mitä uhoavat ja kehuvat olevansa vaikka mitä. Sitä Karjalaa ei taida persupuolue olla ajamassa "takaisinsaantiin". Ei siis kannata ihan huikeesti hillua siitä palstalla.
Kuka helevetti sen karjalan takaisin haluaa? Oletteko käyneet siellä? Sehän alkaa olla samassa kunnossa kuin ongelmajätekaatopaikka.
Esimerkiksi teidän Eerolanne haluaa, ainakin hän väitti niin Moskovan televisiossa pari kolme vuotta sitten. Ja onhan näitä persujen suunnalta kuultu muutenkin, vaadittu Karjalaa maksuksi kaasuputkesta yms. Kun ideat eivät ole saaneet kansansuosiota, persut kunnon populisteina kiistävät entiset puheensa: "kuka haluaa - ei me ainakaan?"