osavaihto ?

kun teen veden osavaihdon voinko lorauttaa vesijohtovettä suoraan akvaan, vaiko seisotanko sitä, siis vettä ? voiskos akvaan laittaa lähdevettä kun semmonen olis tossa tontilla ?
3283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vettä kannattaa tosiaan seisottaa pari päivää ennen sen laittamista akvaarioon. Siinä vesi hapettuu ja kloori haihtuu pois. Itse seisotan vettä pari päivää ja sitten vaan akvaarioon. Ei tarvitse sitten niin paljon käyttää veden parannusaineita. Lähdeveden käytöstä en tiedä, riippuu tietty sen veden arvoista (pH, kovuus).

Äänestä

Eipä kai siitä haittaakaan ole, jos vettä seisottaa. Itse olen kylläkin laittanut suoraan akvaan vedenparannusaineiden jälkeen, kun ei ole niin montaa sankkoa....ongelmia ei ole tullut, kun en ole vaihtanut liian suurta osaa vedestä kerrallaan.

Äänestä

Täälläpäin on niin hyvä vesi että laitan vesijohtovedet suoraan akvaan ilman seisottamisia ja vedenparannusaineita.
Onko sulla testereitä jolla voisi tutkia lähdeveden? En välttämättä lähtisi kokeilemaan, riippuu vähän kuinka sopivaa nykyinen vesijohtovetesi on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


löllö kirjoitti:

kun teen veden osavaihdon voinko lorauttaa vesijohtovettä suoraan akvaan, vaiko seisotanko sitä, siis vettä ? voiskos akvaan laittaa lähdevettä kun semmonen olis tossa tontilla ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu