VAD är nu riktigt genuin FINSK KULTUR ?.....det påstås allti att vi svenskspråkiga inte har något EGET,allt är bara lånat frn andra kulturer .
SAUNA lönar sig inte att skriva,det är ingen finsk "uppfinning ".
SAUNA lönar sig inte att skriva,det är ingen finsk "uppfinning ".
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kalevala är genuint finskt,det måste man erkänna.
Itse en tunne Kalevalaa, mutta rakastan äidinkieltäni. Jännä, että suomenruotsalaisilla tulee tuo Kalevala vain pelkästään mieleen suomalaisesta kulttuurista, se on jo todella vanha juttu.
RKP kovasti mainostaa pitävänsä ihmisiä samanarvoisina. Mitä oikeasti ihmisten samanarvoisuus merkitsee? Se merkitsee jokaisen kielen, kulttuurin, uskonnon jne. samanarvoisuutta ja ainutlaatuisuutta. Suomalainen kulttuuri ei ole yhtä kuin joku yksi teos historiassa (kalevela), suomalainen kulttuuri on 5 miljoonan suomalaisen ihmisen, heidän elämänsä ja kielen summa.
"genuint finskt"???? Mikä asia on "genuint svenskt" siinä tapauksessa?????
Kalevala läste vi i skolan,det finns otroligt vackra Kalevala smycken,därför.Marimekko är finskt.Vi har inget liknande som Kalevala.I Sverige är Selma LAGERLÖFS "Nils HOLGERSSONS resor.Nåja,vi har Runebergs Fänrik Ståls sägner.
No jos tosiaan haluaa ajatella noin mustavalkoisesti. Minä kun ajattelen kielen kannalta, olen lukenut Astrid Lindgrenin satuja suomeksi, se on minulle siksi tärkeää, samoin kuin muut sadut suomen kielellä. Samoin kaikki suomenkieliset laulut, joita olen laulanut lapsena ja nuorena. Olen lukenut suomalaisen Vänrikki Ståhlin tarinat, mutten Kalevalaa, en siksi tunne sitä. Oma ajatteluni ei taida olla ihan noin mustavalkoista.
Kanske vi kan tänka att Mumitrolllen är finlandssvenska.Åtminstone älskade Tove Janson vår finlndssvenska skärgård (även om hennes hjärtevän var finskspråkig )
En ajattele noin mustavalkoisesti kuten sanottu. Suomen kielellä muumit ovat myös, joten varmasti yhtä tärkeitä suurimmalle osalle suomalaisista. Kuten on monen monta suomalaista asiaa, laulua, satua, lorua jne., jota ruotsalaisilla ei ole. Pääosassa sen kulttuurin muodostuksessa on siis kieli, ei yksittäiset henkilöt jne..
Jååjå,klyvjor och saltströmming , potatisgröt,svartbröd,sviskonsoppa ,julgädda,kalvdans,strömmingslåda utan fläsk,laksoppa är väldigt finlandssvenska delikatesser .
Huvittavinta on se, että meillä suomalaisilla on aika pitkälle nuo samat asiat, MUTTA sen lisäksi meillä on todella paljon myös sellaista, mitä suomenruotsalaisilla tai ruotsalaisilla EI todellakaan ole. Suomalaiset ovat niin avarakatseisia, ettei pidätä jonkun vaikutteen tulemista jostain muualta, kuten ruotsalaiset ovat tehneet suomalaisuuden suhteen. Siksi mielestäni suomalainen kulttuuri on niin paljon rikkaampi, jos suoraan sanotaan.
Man kan väl inte säga annat än att ni kan vara stolta och lycliga?
Suomen kieli-
-hyväsydämisyys
-toisista välittäminen
-kauneus
-luonto ja sen tärkeys
jne.
ruotsalaiseen kulttuuriin taas kuuluu vahvasti tällainen pahansuopuus ja ennakkoluulot mielestäni:
https://www.youtube.com/watch?v=I2lXyK9Ngu4
suomalainen sauna (tosin kuva olisi nykyaikana modernimpi =)))
-muiden kulttuurien arvostus jopa liikaan alistumiseen asti.
"jospahan säilyis äisin lapset kylmältä maailmassa"! Vasemmiston kylmyys ja erityisesti RKP:n rasismi on nykypäivänä todella vahvasti esillä, joten tuo olisi näinä aikoina erityisesti toiveena.